Rynny o profilu kontynentalnym czy skandynawskim?

Za efektywność i wydajność  odprowadzania wody deszczowej z połaci dachu odpowiada przede wszystkim rozmiar systemu rynnowego oraz tzw. profil rynnowy. W zależności od kształtu przekroju rynny, system jest w stanie sprawnie odprowadzić mniej lub więcej wody z konkretnej powierzchni dachowej. Im głębszy profil, tym większa wydajność całego orynnowania i mniejsze ryzyko zawilgocenia budynku i rozwoju mikroorganizmów na elewacji.

Na rynku funkcjonują dwa rozdaje profili rynnowych:

  • profil skandynawski – rynny są stosunkowo płytkie
  • profil kontynentalny – rynny są głębsze od rynien w profilu skandynawskim

W przekroju poniżej bardzo łatwo można porównać profil rynny skandynawskiej i kontynentalnej:

Przykładem profilu kontynentalnego są rynny Galeco. Są one głębsze niż rynny innych producentów, a ich dodatkową zaletą jest charakterystyczne wywiniecie brzegów do wewnątrz. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które zwiększa wydajność odprowadzania wody deszczowej i  minimalizuje wychlapywanie się jej z rynien podczas intensywnych opadów.

Eksperci Galeco z naturalnych względów polecają swoim Klientom właśnie taki profil rynnowy, który ma niewątpliwie swoje zalety. Jednakże niezależnie od wyboru profilu całość instalacji systemu rynnowego na konkretnym budynku powinna być wykonana z elementów systemowych jednego producenta. Jak pokazuje przekrój, nie zawsze rynny o jednym rozmiarze będą odpowiadać w 100% rozmiarowi rynien innego producenta, kształtowi, a także innym detalom.

 

Kalkulator systemów rynnowych Galeco

Kalkulator został stworzony z myślą o ułatwieniu Państwu pracy przy doborze systemu rynnowego do Państwa budynku.

Przejdź do kalkulatora

Nasi eksperci

Tomasz Madej
Doradca Techniczno - Handlowy
+48 790 377 617

Marcin Przybyłek
Szef Śląskiego Biura Handlowego
+48 606 926 014

Jacek Polak
Szef Pomorskiego Biura Handlowego
+48 600 051 364

Magdalena Gardyła
Kierownik ds. Rozwoju Produktu i Jakości
+48 600 882 818