Jak przygotować rynny na jesień i zimę?

Koniec sezonu letniego zazwyczaj oznacza dla właścicieli domów jednorodzinnych porządki w ogrodzie. Wykonujemy typowe, jesienne prace, a niedługo później szykujemy się do nadchodzącej zimy. Myjemy podjazdy, zabezpieczamy rośliny i tarasy, sprzątamy liście, ale często zapominamy o rynnach. One także wymagają troski, gdyż chronią budynek przed zgubnym działaniem wody. Sprawdź już teraz, jak zadbać o orynnowanie i przygotować je na jesień oraz zimę.

Dlaczego trzeba dbać o systemy rynnowe?

Choć nowoczesne rynny dachowe mogą być ozdobą budynku, to jednak montuje się je w zupełnie innym celu. W czasie opadów deszczu w orynnowaniu zbiera się woda, która jest odprowadzana np. bezpośrednio do kanalizacji. Gdyby nie ten system, wszystko płynęłoby z dachu bezpośrednio na elewację. Co gorsza, woda przesiąkałaby głębiej, dostając się do murów.

Każda rynna jest zamontowana w taki sposób, aby odprowadzać wodę grawitacyjnie. Niestety z biegiem czasu efektywność tego procesu może spadać. To wina zanieczyszczeń, które w skrajnych przypadkach całkowicie zatrzymują deszczówkę. Aby tego uniknąć, powinieneś od czasu do czasu zweryfikować stan rynien dachowych.

Na co zwrócić uwagę sprawdzając systemy rynnowe?

Okres jesienny i zbliżająca się zima to idealny moment na przegląd i ewentualną konserwację orynnowania. Sprawdzając system rynnowy, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • obecność zanieczyszczeń,
  • ogniska korozji, jeśli elementy są metalowe lub pęknięcia, gdy są wykonane z tworzyw sztucznych,
  • nieszczelności na łączeniach,
  • uszkodzenia elementów mocujących rynny dachowe.

Czyszczenie rynny z jesiennych liści

Jak przygotować orynnowanie do jesieni i zimy?

Aby nie dopuścić do przelewania się lub nawet zamarznięcia wody w rynnach, przede wszystkim musisz zająć się ich czyszczeniem. Użyj do tego węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Poważniejsze zanieczyszczenia możesz usunąć z pomocą szczotki (koniecznie z miękkim włosiem).

Później wykonaj tzw. test szczelności. Zatkaj odpływy rynien dachowych, a następnie wypełnij je do połowy wodą. Teraz obserwuj, czy z żadnego fragmentu nic nie kapie. Jeśli znajdziesz taką usterkę, jak najszybciej ją usuń. Zależnie od miejsca wycieku, może to być efekt uszkodzonej uszczelki lub samego orynnowania (np. pęknięcie).

Dodatkowe akcesoria, które wydłużą żywotność systemów rynnowych

Oprócz czyszczenia i sprawdzenia stanu technicznego orynnowania możesz także zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Dzięki nim nowoczesny system rynnowy dłużej będzie spełniał swoje zadanie. Przydać Ci się mogą m.in.:

  • specjalne siatki zatrzymujące większe zanieczyszczenia, w tym liście i gałęzie,
  • płotki powstrzymujące śnieg przed osuwaniem się z dachu do rynny,
  • osadniki zmniejszające ryzyko zaczopowania się rury spustowej,
  • profesjonalne szczotki przeznaczone do szorowania orynnowania.

 

Dobre systemy rynnowe będą służyć latami

Wiesz już, jak konserwować orynnowanie i przygotowywać je na okres jesienno-zimowy. Musisz jednak pamiętać, że na jego żywotność ma wpływ także jakość wykonania. Z tego powodu powinieneś postawić na nowoczesne systemy rynnowe od sprawdzonego producenta. Znajdziesz je w ofercie naszej firmy . Proponujemy m.in. rynny dachowe z PCV lub stali ocynkowanej, w tym w wersji bezokapowej. Zapoznaj się z asortymentem już dziś!