Montaż systemów rynnowych

Właściwe zamontowanie orynnowania wokół budynku nie należy do najłatwiejszych czynności, wymaga staranności i doświadczenia. Właśnie dlatego, montaż rynien warto zlecić dekarzowi – również z uwagi na ścisłe połączenie systemu odprowadzającego wodę z konstrukcją oraz pokryciem dachowym. Jednak przy zachowaniu odpowiedniej staranności i przestrzeganiu instrukcji od producenta, możemy spróbować zamontować rynny samemu. Sprawdź, jak w kilku prostych krokach uporać się z założeniem wszystkich niezbędnych elementów.

Rynny – przewodnik montażowy krok po kroku

Nowoczesne systemy rynnowe Galeco charakteryzują się wysoką jakością wykonania, ponadprzeciętną trwałością oraz odpornością na najbardziej ekstremalne warunki atmosferyczne. Bogata oferta rynien, rur spustowych oraz niezbędnych akcesoriów montażowych powoduje, że nasze systemy sprawdzą się na każdym obiekcie, bez względu na jego wielkość, przeznaczenie oraz wymiary.

Montaż haków, łączników, odpływów i samych rynien

Pierwszą czynnością wykonywaną w trakcie montażu rynien jest ustalenie miejsca odpływu, będącego jednocześnie najniższym punktem całego systemu. Po ustaleniu tej pozycji należy zamocować haki podtrzymujące rynny. W pierwszej kolejności montujemy dwa skrajne haki, następnie rozciągając między nimi sznurek lub żyłkę. Pomoże ona w utrzymywaniu właściwego spadku, dla zapewnienia szybkiego i bezproblemowego spływu wody. Haki należy przytwierdzać nie rzadziej niż co 60 cm. Taki rozstaw pozwoli na stabilne oparcie rynny, zapewniając bezpieczne przyjmowanie wody w trakcie opadów. Zbyt rzadki ich rozstaw może skutkować odkształceniem lub uszkodzeniem systemu. Montaż rynien należy wykonywać, zaczynając od tyłu do przodu, stosując haki doczołowe. W przypadku haków nakrokwiowych rynny zakłada się w odwrotnej kolejności. W miejscu łączenia rynien na hakach zakłada się łączniki. W wywiercony wcześniej otwór montujemy odpływ, a następnie dobijamy zaślepki uszczelkowe.

Łączenie poziomu rynnowego z pionem spustowym

Jeśli dach nie posiada okapu, połączenie odpływu z pionem spustowym wykonywane jest za pomocą muf. W przypadku dachów z okapami stosuje się system dwóch kolan oraz odpowiedniej długości odcinek rury, dopasowany do rozmiaru okapu oraz kąta jego nachylenia.

Montaż rur spustowych

Pion spustowy montuje się począwszy od zainstalowania na murze zewnętrznym budynku dybli, dostosowanych długością do grubości muru i warstwy termoizolacyjnej. Kolejnym krokiem jest nałożenie kostek oraz obejm. Nie należy przytwierdzać obejm w odległości większej niż co 1,8 m. W nich umieszcza się rury spustowe, łączone ze sobą za pomocą specjalnych muf. Aby pion był należycie zabezpieczony, należy odpowiednio mocno dokręcić śruby na obejmach.

Zakończenie instalacji

Ostatnim etapem montażu rynien jest wykończenie pionu spustowego w zależności od potrzeb. W przypadku odprowadzania wód opadowych bezpośrednio do gruntu montuje się kolano – nie niżej niż 20 cm od ziemi. Jeśli deszczówka ma być odprowadzana do kanalizacji, należy założyć specjalny osadnik umocowany w gruncie, bezpośrednio pod rurą spustową, z którą łączy się go za pomocą kolana elastycznego.

Najczęstsze błędy w montażu rynien

Instalując rynny wokół domu lub dowolnego budynku, należy bezwzględnie stosować się do zasad zawartych w instrukcji producenta. Systemy rynnowe Galeco PVC charakteryzują się intuicyjnym montażem, a wszystkie uwagi dotyczące ich założenia znajdują się w szczegółowej i czytelnej dokumentacji dołączanej do naszych produktów. Mimo tego, w trakcie montowania rynien należy wystrzegać się najpowszechniejszych błędów oraz zaniechań, mogących skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu. W skrajnych przypadkach, pomyłki popełnione w trakcie instalacji mogą spowodować trwałe uszkodzenie orynnowania. Najważniejsze błędy w tej dziedzinie to m.in.:

  • niezastosowanie przerw dylatacyjnych w trakcie montażu – należy pamiętać, że zarówno rynny wykonane z PVC (popularne PCV), jak i stalowe „pracują” pod wpływem zmieniających się warunków termicznych. Z tego powodu montuje się je w sposób elastyczny – bez skręcania czy spawania. Systemy rynnowe Galeco wyposażone są dodatkowo w linie dylatacyjne – takie oznakowanie pozwala w sposób pewny i precyzyjny złożyć orynnowanie z uwzględnieniem niezbędnych luzów;
  • nieprawidłowa wysokość osadzenia – rynny zamontowane zbyt wysoko względem połaci dachowej nie będą „zbierały” wody opadowej, która może spływać po elewacji, tworząc zacieki. W przypadku zbyt niskiego montażu, rynny oraz haki mogą ulec oberwaniu ze względu na zbyt duże obciążenia;
  • zbyt rzadko rozstawione haki – nie należy montować haków szerzej niż co 60 cm. Zasada ta dotyczy zarówno haków nakrokwiowych, jak i doczołowych. Odstąpienie od tej reguły może skutkować zniekształceniem lub całkowitym uszkodzeniem systemu rynnowego;
  • niedokładny montaż – nawet pomimo wieloletniego doświadczenia, warto uwzględnić fakt, iż poszczególne systemy rynnowe mogą różnić się między sobą drobiazgami w zakresie budowy czy instalacji. Warto więc kierować się nie tylko własną wiedzą, ale szczegółowo zapoznać się i stosować do zaleceń producenta, by móc cieszyć się trwałym i wydajnym orynnowaniem domu przez długie lata.