Sposoby odwodnienia dachu płaskiego

Odprowadzanie wody z dachu to jedna z najbardziej istotnych kwestii pod względem bezpieczeństwa i ochrony elewacji przed działaniem wilgoci. Warto jednak pamiętać, że samo założenie rynien nie zawsze załatwia sprawę - bo jak na przykład odprowadzić nadmiar wody z dachu, który nie ma skosów, a strumień nie może spływać po nim samoistnie? W odpowiedzi postaramy się przybliżyć temat odwadniania dachów płaskich.

Wodę z dachu płaskiego najlepiej odprowadzać za pomocą tzw. systemów wewnętrznych. Ich podstawowym elementem są tzw. wpusty dachowe, umożliwiające zbieranie wody zarówno z pokrycia wierzchniego, jak i znajdującej się pod nim izolacji przeciwwodnej. Istnieją dwa sposoby odprowadzania wody z dachu płaskiego przy pomocy systemów wewnętrznych.

Odwodnienie podciśnieniowe

Taki system pozwala na sprawniejsze odprowadzenie wody niż w przypadku zastosowania rynien. Umieszczona we wpustach przegroda powietrzna sprawia, że po przekroczeniu pewnego poziomu wody następuje zamknięcie dopływu powietrza, a płyn całkowicie wypełnia rury. Dzięki temu woda przepływa przez nie szybciej, możliwe jest także wykorzystanie rur o mniejszym przekroju, a co ważniejsze - nie muszą one posiadać spadku, co znacznie ułatwia rozmieszczenie ich w przestrzeni znajdującej się pod stropem. Duże ciśnienie wody umożliwia też samoczynne czyszczenie rur, co dodatkowo obniża koszty konserwacji.

Odwodnienie grawitacyjne

Jest mniej skomplikowane i bardziej popularne niż system podciśnieniowy. Chodzi o to, że woda odprowadzana jest siłami grawitacji z wpustów umieszczonych na dachu. Umożliwiają to specjalne rury ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu. Spadki trzeba też oczywiście zamontować na powierzchni dachu - wystarczy lekkie pochylenie w kierunku wpustu. W systemie grawitacyjnym ważne jest zastosowanie rur o nieco większej średnicy niż w przypadku systemu podciśnieniowego. Część ich objętości zajmowana jest bowiem przez powietrze oraz zanieczyszczenia (woda płynie z mniejszą prędkością, więc nie wymywa wszystkich osadów).

Odwodnienie awaryjne

Warto wiedzieć, że prócz dwóch powyższych systemów, istnieje też metoda awaryjnego odprowadzania wody z dachu płaskiego. W przypadku dużych opadów deszczu, standardowe rozwiązania mogą okazać się bowiem niewystarczające. By chronić ludzi i dobra materialne, wydano nowe regulacje, które definiują instalację odprowadzającą wodę jako całość - czyli od wpustu dachowego, poprzez rury, aż do kanału publicznego. Podczas odwadniania awaryjnego, woda powinna swobodnie przepływać na działkę, nie uszkadzając przy tym żadnego fragmentu budynku. Tylko poprawnie zamontowany układ odwadniający, taki, który sprawdzi się w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych, może zapewnić nam właściwy stopień ochrony przed wilgocią.