Od pewnego czasu obserwujemy nową modę w branży budowlanej – projektowanie domów o jednolitej, bardzo spójnej bryle. Idealnym tego przykładem są budynki bezokapowe, w których zaciera się wyraźna granica pomiędzy krawędzią muru zewnętrznego a dachem. W odpowiedzi na ten trend nasza firma – Galeco, wypuściła na rynek innowacyjny produkt, jakim jest Dachrynna. To zintegrowany system dachowy, w którym wykorzystywane są ukryte rynny połaciowe. Sprawdź, jak jest wykonany oraz kiedy można go stosować!
Dachrynna to obecnie jedyny system dachowy zintegrowany z rynną połaciową!
Od wielu lat w naszej ofercie znajduje się bezokapowe orynnowanie Galeco, które ma szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Jest bardzo doceniane przez architektów oraz samych użytkowników, co potwierdza potrzebę tworzenia rozwiązań umożliwiających projektowanie budynków o spójnej bryle. Zainspirowało nas to do pracy nad nowymi technologiami, czego owocem jest właśnie Dachrynna.
To obecnie jedyny istniejący, kompletny system dachowy 2w1, w którym zintegrowane są elementy dachu i elewacji z ukrytą rynną połaciową. Cechuje go wyjątkowa estetyka, idealnie wpasowująca się w obecne trendy w budownictwie jednorodzinnym. Jednocześnie zachowuje on pełną funkcjonalność, a więc wykazuje się doskonałą skutecznością w zakresie odprowadzania wody deszczowej i roztopowej.
Z czego składa się zintegrowany system Dachrynna?
Choć jest to rozwiązanie innowacyjne w branży, jednocześnie jest stosunkowo proste w budowie, co stanowi jego dużą zaletę, gdyż ułatwia montaż. Podstawą instalacji Dachrynna jest panel na rąbek stojący, pełniący funkcję pokrycia dachowego. Jednocześnie płynnie przechodzi on w element stanowiący wykończenie elewacji budynku. Drugą ważną częścią tego zintegrowanego systemu jest rynna połaciowa. Jest ona ukryta w konstrukcji wraz z pionowymi rurami spustowymi.
Projektując to rozwiązanie, braliśmy pod uwagę zarówno jego estetykę, jak i długowieczność. Z tego powodu poszczególne elementy instalacji Dachrynna wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Do ważnych cech tego zintegrowanego systemy dachowego należy zaliczyć:
- zastosowanie wytrzymałej stali GreenCoat® Crown BT do produkcji paneli na rąbek (jest pokryta ekologiczną powłoką wykonaną na bazie oleju rzepakowego),
- użycie stali oraz tworzywa sztucznego PVC do produkcji rynien połaciowych – zapewnia im wysoką wytrzymałość przy jednoczesnym zmniejszeniu masy,
- dostępność paneli w dwóch modnych dziś kolorach – grafitowym oraz czarnym.
Jak przeprowadza się montaż rynien połaciowych systemu Dachrynna?
Wspominaliśmy już o tym, że ważną cechą tej instalacji jest prostota jej montażu. Po zamocowaniu pierwszego z elementów zintegrowanego systemu Dachrynna, czyli paneli dachowych, należy w przeznaczonym do tego miejscu osadzić orynnowanie. Zawsze znajduje się ono w odległości 50 cm od dolnej krawędzi dachu. Sama procedura jest nieskomplikowana i różni się od standardowej przede wszystkim tym, że realizuje się ją bez konieczności wcześniejszego mocowania haków rynnowych.
Rynna połaciowa trzyma się bowiem na dwóch punktach podparcia, symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach. Co ważne, jest ona od razu zintegrowana z rurą spustową. Rozwiązanie to wydłuża żywotność instalacji odprowadzającej deszczówkę, ograniczając ilość punktów, w których w przyszłości mogą pojawić się nieszczelności.
Nowoczesne rozwiązania zwiększające solidność zintegrowanego systemu dachowego Galeco
Połączenie na stałe rynny połaciowej z rurą odpływową to tylko jedno z wielu rozwiązań, które wydłuża żywotność i zwiększa solidność instalacji zintegrowanej Dachrynna. Do innych, równie istotnych, należy zaliczyć:
- system Qnnect, który gwarantuje idealną szczelność poprzez łączenie orynnowania z połacią dachową na zakład,
- stosowanie membrany z materiału EPDM bezpośrednio pod instalacją rynnową – to dodatkowe zabezpieczenie dachu w razie pojawienia się nieszczelności,
- konstrukcję, do której przytwierdzane są panele na rąbek, wykonaną z aluminiowych kątowników (identyczne rozwiązanie znajduje się pod elementami tworzącymi elewację budynku).
Co bardzo istotne, podobnie jak blachodachówka dostępna w ofercie naszej firmy, również panele systemu Dachrynna są doskonale zabezpieczone przed korozją. Tym samym zintegrowana instalacja łącząca pokrycie dachowe z elewacją oraz rynną połaciową zniesie nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Do tego, dzięki technologii malowania proszkowego, przez długi czas zachowuje pierwotną kolorystykę, stanowiąc ozdobę budynku.
Gdzie znajduje zastosowanie system dachowy Galeco Dachrynna?
Rozwiązanie to może być wykorzystane na każdym budynku z dachem skośnym dwuspadowym. System Dachrynna idealnie sprawdza się szczególnie na popularnych dziś obiektach bezokapowych. Zapewnia bowiem perfekcyjne przejście pomiędzy pokryciem dachowym i elewacją, a jego rynna połaciowa jest ukryta, estetycznie wkomponowana w panele. Jednak tę zintegrowaną instalację można montować także na budynkach wyposażonych w okap. Daje ona architektom ogromne możliwości w zakresie tworzenia obiektów budowlanych o nietypowej, innowacyjnej bryle.
Aby ułatwić prace projektowe, nasza firma Galeco dostarcza kompletne biblioteki CAD oraz BIM dla produktu Dachrynna. Jednocześnie zapewniamy kompleksowe wsparcie zarówno na etapie wykonywania projektu budynku, jak i późniejszego montażu systemu dachowego zintegrowanego z rynną połaciową. Panele produkujemy na zamówienie pod konkretny wymiar, dlatego łatwo dopasować je do praktycznie każdej konstrukcji domu. Mogą mieć one długość od 50 do aż 650 cm!
Już dziś zamów system 2w1 Dachrynna
Jak widzisz, nasz nowy produkt, Dachrynna, to innowacyjne rozwiązanie, które idealnie wpasowuje się w trend projektowania domów o jednolitej bryle. Zintegrowany system 2w1 pozwoli Ci stworzyć perfekcyjne połączenie elewacji i paneli dachowych z rynną połaciową. Skontaktuj się z doradcą Galeco aby otrzymać więcej informacji na temat tej instalacji. Zachęcamy do składania zamówień!