Zadaniem systemu rynnowego jest odprowadzanie wody opadowej z dachu jak najdalej od domu. Tworzy go zarówno poziome orynnowanie dachowe, jak i odpływy oraz rury spustowe kierujące deszczówkę poza budynek. Choć jest on prosty w budowie, składa się z wielu istotnych elementów i nie można żadnego z nich pominąć w trakcie montażu. Zamawiając kompletny zestaw, zwróć uwagę na jakość wykonania – poszczególne części mogą być metalowe (stalowe z ocynkiem bądź z blachy tytan-cynk) lub wykonane z PVC. Oprócz tego zweryfikuj renomę producenta rynien oraz dostęp do części zamiennych. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na ten temat.
Czym jest system rynnowy?
Producenci oferują gotowe systemy rynnowe, dzięki czemu nie musisz kupować każdego elementu osobno. Zestawy wyróżniają się jednolitą kolorystyką oraz komplementarnością poszczególnych części – rynny poziome, rury spustowe i odpływy. Na rynku dostępne są rynny metalowe (stalowe z ocynkiem lub w wersji tytan-cynk) oraz wykonane z PVC. Tego typu systemowe orynnowanie dachowe jest proste w montażu, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz skutecznie odprowadza wodę z dachu.
Podstawowe elementy zestawu
Kompletny system rynnowy składa się z wielu elementów, w tym m.in.:
-
rynien dachowych,
-
rur spustowych,
-
odpływów,
-
koszów zlewowych,
-
kolan łukowych,
-
elementów mocujących.
Rynny dachowe
To półokrągłe profile o otwartym przekroju, które przytwierdzane są do krawędzi dachu. Ich zadaniem jest odbiór wody opadowej, która następnie trafia do rury spustowej. Bardzo ważną sprawą jest prawidłowy montaż całej instalacji. Należy zadbać o niewielki spadek rynny w kierunku odpływów. Dzięki temu deszczówka może swobodnie spłynąć w dół do odpływów rynnowych, a następnie poza budynek.
Producenci oferują orynnowanie dachowe w różnych kształtach: okrągłym, prostokątnym/kwadratowym, a nawet eliptycznym. Może być stalowe, wykonane z metalowej blachy zabezpieczonej przez ocynk bądź z tytan-cynku. Alternatywę stanowią elementy systemu rynnowego z tworzywa sztucznego PVC.
Podczas prowadzenia instalacji poziomej w narożnikach budynku wykorzystuje się łączniki w formie łuków 90° lub z kątem regulowanym w zakresie od 100 do 165 stopni. Jeśli dach jest zaokrąglony, wodę z niego mogą odprowadzać rynny łukowe.
Rury spustowe
Ich zadaniem jest odprowadzenie wody z rynien dachowych. Są to pionowe rury o przekroju zamkniętym i mocowane do ściany za pomocą specjalnych obejm. Ich kształt jest dopasowany do pozostałych elementów orynnowania, tworząc z nimi spójną całość.
Odpływ rynnowy
Część ta jest istotnym elementem orynnowania. Odpływ to półokrągła bądź kwadratowa rynna dachowa (stalowa mająca ocynk, z PVC lub metalowa z blachy tytan-cynk), w której znajduje się otwór. Stanowi łącznik pomiędzy instalacją poziomą a rurami spustowymi.
Występuje w dwóch formach, z których najpopularniejsza to przelotowa, określana mianem sztucera. Montuje się ją w środkowej części orynnowania. Drugi z modeli – końcowy – stosowany jest w przypadku konieczności umieszczenia tego elementu w narożniku budynku.
Odpływy rynnowe są kluczowe, gdyż dzięki nim można tworzyć systemy odprowadzania wody z rynien.
Kosze zlewowe
Zbiorniki te zabezpieczają system rynnowy przed przelewaniem się wody i są elementem łączącym rynnę z rurą spustową. Pełnią również funkcję ozdobną. Zastosowanie konkretnego kosza zależy głównie od kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia dachowego.
Kolana łukowe
Na końcu rury spustowej może być zamontowane kolano łukowe. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody z orynnowania jak najdalej od budynku. Ma różny kąt nachylenia oraz długość. W ostatnim czasie coraz częściej rezygnuje się jednak z tego elementu, odprowadzając wodę do kanalizacji lub zbiornika na deszczówkę.
Elementy mocujące
Są to różnego rodzaju obejmy, śruby oraz haki, za pomocą których orynnowanie przymocowywane jest do budynku. Najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo – alternatywę stanowi blacha tytan-cynk. Elementy mocujące umożliwiają szybki i prawidłowy montaż rynny oraz innych części.
Dodatkowe elementy wchodzące w skład systemu rynnowego
Wszelkiego rodzaju rury spustowe, orynnowanie oraz odpływy rynnowe tworzące system odprowadzania wody z rynien, zaliczane są do grupy części podstawowych. Z tego powodu powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów – stalowe z warstwą ocynku, metalowe z blachy tytan-cynk lub z PVC.
Instalację taką często uzupełnia się o dodatkowe elementy, z których najważniejsze to:
-
sitko – zatrzymuje większe zanieczyszczenia, np. gałęzie czy liście z drzew,
-
rewizja – klapka w rurze spustowej, która ułatwia jej czyszczenie,
-
rzygacz – to ozdobna rynna dachowa zastępująca klasyczny odpływ rynnowy,
-
dekiel – zaślepka zatrzymująca wodę, montowana na końcu orynnowania poziomego,
-
instalacja przeciwoblodzeniowa – tworzą ją przewody grzejne zabezpieczające rury przed oblodzeniem.
Zakończenie systemu rynnowego – gdzie odprowadzić deszczówkę?
Spływająca z połaci dachowej woda trafia do rynien poziomych, a następnie przez odpływy rynnowe kierowana jest do rur spustowych. Zwykle instalacja taka łączy się z kanalizacją burzową, ale istnieją także inne metody zakończenia orynnowania. Deszczówkę można odprowadzać:
-
bezpośrednio do gruntu,
-
do przydomowego oczka wodnego,
-
do podziemnego bądź naziemnego zbiornika – rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, gdyż zebraną wodę można wykorzystywać np. do podlewania ogrodu.
Zamów system orynnowania od Galeco!
Jeśli szukasz trwałego, niezawodnego systemu rynnowego, skorzystaj z naszej oferty. Jako renomowany producent orynnowania możemy zaproponować elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów – kwadratowe bądź półokrągłe rynny dachowe metalowe (stalowe z ocynkiem lub tytan-cynk) oraz z PVC. Wyróżniają się długą żywotnością, odpornością na działanie czynników atmosferycznych i skutecznym odprowadzaniem wody z dachu. Wszystkie części takie jak: rynna prosta lub łukowa, rura spustowa, odpływy czy kosz zlewowy wyglądają estetycznie i razem tworzą spójną całość. Skontaktuj się z nami i złóż zamówienie!