Elementy systemu orynnowania

Zadaniem systemu rynnowego jest odprowadzanie wody opadowej z dachu jak najdalej od domu. Choć jest on prosty w budowie, składa się z wielu istotnych elementów i nie można żadnego z nich pominąć w trakcie montażu. Zamawiając kompletny zestaw, zwróć uwagę na jakość wykonania, renomę producenta oraz dostęp do części zamiennych. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest system rynnowy?

Producenci oferują gotowe systemy rynnowe, dzięki czemu nie musisz kupować każdego elementu osobno. Zestawy wyróżniają się jednolitą kolorystyką oraz komplementarnością poszczególnych części. Ponadto są one proste w montażu, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz skutecznie odprowadzają wodę z dachu.

Podstawowe elementy zestawu

Kompletny system rynnowy składa się z wielu elementów, w tym m.in.:

  • rynien dachowych,

  • rur spustowych,

  • koszów zlewowych,

  • kolan łukowych,

  • elementów mocujących.

Rynny dachowe

To półokrągłe profile o otwartym przekroju, które przytwierdzane są do krawędzi dachu. Ich zadaniem jest odbiór wody opadowej, która następnie trafia do rury spustowej. Bardzo ważną sprawą jest prawidłowy montaż rynny. Należy ją przymocować z niewielkim spadkiem w kierunku narożników budynku, dzięki czemu deszczówka może swobodnie spłynąć w dół poza budynek. Producenci oferują rynny dachowe w różnych kształtach: okrągłym, prostokątnym, a nawet eliptycznym. Mogą być wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego.

Rury spustowe

Ich zadaniem jest odprowadzenie wody z rynien. Są to pionowe rury o przekroju zamkniętym i mocowane do ściany za pomocą specjalnych obejm. Ich kształt jest dopasowany do pozostałych elementów orynnowania, tworząc z nimi spójną całość.

Kosze zlewowe

Zbiorniki te zabezpieczają system przed przelewaniem się wody i są elementem łączącym rynnę z rurą spustową. Pełnią również funkcję ozdobną. Zastosowanie konkretnego kosza zależy głównie od kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia dachowego.

Kolana łukowe

Na końcu rury spustowej może być zamontowane kolano łukowe. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody jak najdalej od budynku. Ma różny kąt nachylenia oraz długość. W ostatnim czasie coraz częściej rezygnuje się jednak z tego elementu, odprowadzając wodę do kanalizacji lub zbiornika na deszczówkę.

Elementy mocujące

Są to różnego rodzaju obejmy, śruby oraz haki, za pomocą których orynnowanie przymocowywane jest do budynku. Najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo. Elementy mocujące umożliwiają szybki i prawidłowy montaż rynny oraz innych części.

Zamów system orynnowania od Galeco!

Jeśli szukasz trwałego, niezawodnego systemu rynnowego, skorzystaj z naszej oferty. Jako renomowany producent możemy zaproponować elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów, które wyróżniają się długą żywotnością, odpornością na działanie czynników atmosferycznych i skutecznym odprowadzaniem wody z dachu. Wszystkie części, takie jak: rynna, rura spustowa czy kosz zlewowy wyglądają estetycznie i razem tworzą spójną całość. Skontaktuj się z nami i złóż zamówienie!