Blachodachówka modułowa – jak ją montować?

Skośne dachy bardzo często wykłada się dziś tzw. blachodachówkami. To nowoczesne, lekkie i solidne pokrycie dachowe, które może stać się ciekawą ozdobą połaci. Jego zaletą jest także stosunkowo prosty montaż. Jednak pomimo tego, aby prawidłowo wykonać to zadanie, trzeba stosować się do pewnych zasad. Sprawdź już teraz, jak specjaliści montują dachówki modułowe i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę!

Odpowiednie przygotowanie dachu do montażu blachodachówki to podstawa!

Nawet najlepsze systemy dachówek modułowych mogą okazać się zawodne, jeśli zbagatelizujesz kwestię przygotowania podłoża. To w dużej mierze od tego zależy, czy blachodachówka będzie estetycznie wyglądać na dachu i zapewni odpowiednią szczelność.

Przygotowanie podłoża to złożony proces. Zwykle zaczyna się on od zamocowania folii wstępnego krycia lub zbudowania deskowania i wyłożenia go papą. Gdy zostanie to zrobione, kolejnymi etapami, zależnie od rodzaju systemu dachówek modułowych, jest:

  • listwowanie, czyli montaż kontrłat oraz łat nośnych – tworzą przestrzeń zapewniającą wentylację i służą do mocowania blachodachówki,
  • naszykowanie okapu dachowego i montaż systemu rynnowego,
  • zbudowanie tzw. pasa nadrynnowego odprowadzającego wodę z połaci,
  • montaż wiatrownicy – chroni dach przed silnymi, bocznymi podmuchami wiatru.

Teraz można już zająć się przygotowaniem właściwego pokrycia dachowego. Na tym etapie zawsze kieruj się zaleceniami producenta konkretnego systemu.

Wskazówki dotyczące montażu dachówki modułowej – co radzą specjaliści?

Mamy dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek od specjalistów. Trzymając się ich, zyskasz większą pewność, że blachodachówka zostanie zamontowana prawidłowo. Dzięki temu pokrycie dachowe będzie nie tylko estetyczne, ale i trwałe oraz idealnie szczelne. W czasie montażu dachówek modułowych pamiętaj, aby:

  • elementy docinać ręcznie, najlepiej specjalnymi nożycami – cięcie elektronarzędziami generuje ciepło i iskry, które mogą uszkodzić antykorozyjną powłokę blachy,
  • przed montażem sprawdzić wszystkie kąty, gdyż dachy nie zawsze są idealnie proste – brak weryfikacji tego parametru może skończyć się nierównym rozłożeniem pokrycia dachowego,
  • krycie modułami zaczynać od dolnej prawej strony dachu, a układając je do góry, pamiętać o zakładce,
  • newralgiczne punkty, takie jak miejsca styku połaci z kominem czy oknem dachowym odpowiednio uszczelniać,
  • precyzyjnie przygotować ochronę kalenicy – trzeba pokryć ją specjalną uszczelką i przykryć gąsiorem.

Oczywiście pamiętaj także o tym, aby stosować podstawowe środki ochrony osobistej, takie jak grube rękawice oraz okulary. Po docinaniu dachówka modułowa może mieć na krawędziach ostre elementy, o które łatwo się skaleczyć.

Zawsze stawiaj na wysokiej jakości blachodachówki

Na trwałość i szczelność pokrycia dachowego z modułowych dachówek wpływa również jakość ich wykonania. Stawiając na dobrej klasy materiały i prawidłowo je montując, zyskasz pewność, że dach jest odpowiednio wykończony. Najlepsze blachodachówki znajdziesz w asortymencie naszej firmy Galeco. Proponujemy nowoczesny, prosty w montażu system, na który udzielamy aż 55-letniej gwarancji! Skorzystaj z oferty już dziś!