Blachodachówka modułowa – jak ją montować?

Dostępnym w naszej ofercie produktem przeznaczonym do krycia dachu, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony klientów, jest nowoczesna blachodachówka modułowa. Jej kładzenie i montaż – głównie dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych – zawsze przebiega bardzo sprawnie. Na tym jednak jej zalety się nie kończą.

Dachy modułowe, w przeciwieństwie do swoich standardowych odpowiedników ciętych na żądany wymiar, produkowane są w zunifikowanych arkuszach, których powierzchnia nie przekracza 1 m2. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że opisywany materiał doskonale sprawdzi się na połaciach wielospadowych, kopertowych, mansardowych i namiotowych, czyli wszędzie tam, gdzie ze względu na skomplikowaną konstrukcję połaci istnieje konieczność częstego przycinania blachy.

Krycie dachu blachodachówką to praktyczne, przystępne cenowo i sprawdzone rozwiązanie, które bez wątpienia zdążyło już udowodnić swoją wysoką wartość użytkową. Serdecznie zachęcamy zatem do zapoznania się ze szczegółami oferty, a w razie pojawienia się wątpliwości – do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania techniczne. Na tle konkurencyjnych propozycji, jakie można wykorzystać, by pokryć dach, wyróżnia się nasza najlepsza blachodachówka, której zalety przedstawiamy poniżej.

Montaż blachy modułowej

Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, montaż blachodachówki modułowej nie różni się znacząco od procesu kładzenia klasycznej blachy ciętej na wymiar. W tym przypadku również istnieje konieczność wcześniejszego zainstalowania warstwy wstępnego krycia, czyli papy lub membrany, a następnie stelażu z łat oraz kontrłat dachowych, do których zostaną zamocowane arkusze.

Podczas prac używa się też standardowych wkrętów farmerskich z uszczelką – bez konieczności kupowania dodatkowych akcesoriów. Co bardzo istotne – montaż wiatrownicy do blachodachówki modułowej także przebiega w standardowy sposób. Podobnie cała sprawa wygląda w przypadku pozostałych obróbek, czyli m.in. pasów nadrynnowych, rynien koszowych czy obróbki deski czołowej.

Czym jest wiatrownica dachowa?

Jednym z głównych czynników decydujących o tym, czy połać dachowa będzie funkcjonowała w optymalny sposób, jest poprawnie przeprowadzony montaż wiatrownicy do blachodachówki. Opisywany element to nic innego niż odpowiednio dogięta obróbka blacharska, która zazwyczaj przyjmuje kształt odwróconej litery L. Jej zadaniem jest ochrona dachu dwuspadowego przed bocznymi porywami wiatru i nawiewaniem śniegu.

Wiatrownica pełni także funkcję ozdobną, ponieważ przy jej wykorzystaniu można bardzo estetycznie zamknąć element konstrukcyjny nazywany w branży dekarskiej szczytem.

instalacja wiatrownicy

Wiatrownica dachowa

Blachodachówka modułowa – jaki rozstaw łat?

Odpowiednie kładzenie blachodachówki wymaga uprzedniego zatroszczenia się przede wszystkim o właściwe rozłatowanie połaci. Jeżeli chodzi o blachy modułowe, to zaleca się wykorzystanie do krycia wysokiej jakości łat impregnowanych o przekrojach 4 x 5 cm. Ich nieco mniejszy od standardowego rozmiar pozwoli uzyskać niemal idealnie równą powierzchnię, która korzystnie wpłynie na tempo realizowanych prac. Sam ich rozstaw natomiast uzależniony jest głównie od wybranego modelu.

rozstaw łat do dachówki blaszanej Galeco

Instalacja modułowej dachówki blaszanej - rozstaw łat

Niemniej – w większości przypadków odstęp pomiędzy kolejnymi łatami wynosi 35 cm. Warto pamiętać o tym, że żadna, nawet najdroższa i najlepsza blachodachówka, nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie położona na źle przygotowanym stelażu. Ewentualne błędy popełnione na etapie przygotowania będą skutkowały m.in. nieestetycznym odstawaniem pojedynczych arkuszy.

Blachy modułowe – kolejność układania arkuszy

Kluczem do uzyskania satysfakcjonującego efektu estetycznego w przypadku montażu blachodachówki modułowej jest konieczność zachowania odpowiedniej kolejności układania poszczególnych arkuszy. Decydując się na produkty marki Galeco, wykonawcy zyskują możliwość rozpoczęcia instalacji zarówno od kalenicy w kierunku okapu, jak i od okapu w kierunku kalenicy. Dowolność ta bardzo korzystnie wpływa na tempo krycia i sprawia jednocześnie, że cały proces jest nie tylko prostszy, ale także bardziej intuicyjny.

blachodachówka - kolejność arkuszy

Kolejność montażu arkuszy, w kierunku kalenicy lub w kierunku okapu

Właściciele nieruchomości zawsze powinni mieć na uwadze fakt, że najbardziej wyeksponowanym elementem każdego domu jednorodzinnego jest właśnie dach. Blacha modułowa to wyrób, którego montaż jest bardzo łatwy. Jednocześnie gotowe pokrycie może prezentować się zjawiskowo – jeśli oczywiście artykuł zostanie poprawnie założony. Dlatego też w przypadku pojawienia się wątpliwości co do tego, jak rozpocząć kładzenie materiału – serdecznie zachęcamy do zapoznania się z instrukcjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej oraz do kontaktu.

Blachy modułowe – montaż gąsiorów kalenicowych

Dostępne w naszej ofercie najlepsze blachodachówki modułowe zostały zaprojektowane z troską o każdy detal i opracowane jako pokrycie systemowe. Oznacza to, że w asortymencie firmy Galeco znaleźć można wiele akcesoriów technicznych, takich jak wiatrownice oraz gąsiory. Ostatnie z wymienionych montowane są na kalenicach prostych oraz gradowych. Służą do estetycznego wykończenia połaci.

Ich funkcją jest także zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pod pokryciem zasadniczym. Gąsiory stanowią nieodłączny element każdej połaci dachowej, ponieważ wpływają zarówno na wygląd dachu, jak i na jego właściwe funkcjonowanie pod kątem technicznym.

montaż gąsiorów do blachodachówki modułowej

Instalacja gąsiorów

Gdzie blachodachówki modułowe sprawdzą się najlepiej?

Zasadniczą przewagą najlepszych blachodachówek modułowych nad ich klasycznymi odpowiednikami przeznaczonymi do krycia dachu jest to, że są one produkowane w arkuszach, których wielkość nie przekracza 1 m2. Mniejsze wymiary pozwalają przede wszystkim na znaczącą redukcję tzw. odpadu roboczego, jaki powstaje podczas docinania blach.

Z tego właśnie powodu montaż blach modułowych to optymalna propozycja dla właścicieli domów z dachami wielospadowymi, namiotowymi lub mansardowymi. Niewielki odpad roboczy przekłada się oczywiście na kwestie ekonomiczne, ponieważ klienci nie są narażeni na konieczność ponoszenia kosztów za odcięte elementy blachodachówki, które nie nadają się do ponownego użycia.

Blachodachówki modułowe Galeco – zaufaj najlepszym specjalistom!

Zadbaliśmy o to, aby przygotowana przez nas oferta asortymentowa miała charakter kompleksowy. Oferujemy nie tylko najlepsze blachodachówki modułowe, ale także szereg niezbędnych akcesoriów, takich jak gąsiory, wiatrownice, obróbki przyścienne oraz wkręty. Co istotne – na każdym etapie realizacji inwestycji nasi klienci mogą liczyć na szeroko zakrojone wsparcie techniczne dotyczące tego, jak przeprowadzić montaż. Zachęcamy do kontaktu już dziś!