Błędy w montażu rynien

Montaż systemu rynnowego jest zasadniczo rzeczą prostą dla wprawnego dekarza i nie powinien sprawiać szczególnych problemów. Jednakże nawet podczas montażu rynien można popełnić z założenia bardzo proste i niewinne błędy, które w przyszłości mogą skutkować nieszczelnością orynnowania, cieknięciem wody po elewacji, a także odkształcaniem się i wyginaniem rynien. Poniżej przedstawiemy najczęstsze błedy popełniane podczas montażu orynnowania.

1. Nieuwzględnienie ruchów termicznych rynien

Każdy system rynnowy, bez względu na to z jakiego materiału został wykonany, w ciągu swojej wieloletniej „pracy na dachu”, poddawany jest ciągłym obciążeniom  atmosferycznym, a szczególnie w warunkach polskiego klimatu, gdzie rynny z jednej strony narażone są na działanie bardzo wysokiej temperatury i nasłonecznienia w lecie, z drugiej zaś muszą wytrzymać równie niskie temperatury, oblodzenie oraz napór śniegu podczas zimy.

Dla poprawnie zamontowanego systemu rynnowego, utrzymanie i ochrona domu, elewacji w dobrym stanie przez lata nie stanowi problemu nawet w takich warunkach klimatycznych. Warunkiem jest jednak uwzględnienie ruchów termicznych elementów rynnowych, co dotyczy zarówno rynien PVC jak i rynien stalowych, które „pracują” podczas zmiennej temperatury w ciągu roku rozciągając się i kurcząc. Montowane rynny powinny być jedynym elementem systemu, który jest „ruchomy” np. montowany na zatrzask bez skręcania, klejenia czy spawania. W przypadku niektórych producentów na rynnach, odpływach i łącznikach uwzględnione są tzw. linie dylatacyjne, które wskazują linie montażowe w określonej temperaturze, która panuje na zewnątrz w czasie montażu. Takie "oznakowanie" znacznie ułatwia proces montażu i tym samym daje gwarancje, że rynna zostanie zamontowana prawidłowo.

2. Zbyt rzadki rozstaw haków
Odpowiednie rozstawienie haków doczołowych lub nakrokwiowych jest kolejnym kluczowym elementem poprawnego montażu rynien. Haki powinny być rozstawione max 60 cm od siebie. Odchylenie od tej zasady poprzez wydłużenie odległości miedzy hakami, może spowodować, że zamontowane rynny pod naporem ciężaru wody deszczowej, lodu lub śniegu zostaną zniekształcone lub całkowicie uszkodzone.

3. Montaż rynny na złej wysokości
Częstym błędem podczas montażu rynien, jest ich zamontowanie zbyt wysoko lub zbyt nisko względem połaci dachowej. W pierwszym przypadku woda deszczowa może w ogóle nie trafiać do rynny, ochlapując tym samym elewację i powodując zacieki, w drugim zaś skutkować to może oberwaniem rynny, a nawet haków, gdyż zbyt nisko zamontowany system rynnowy będzie przenosić wszystkie obciążenia związane z wodą oraz zalęgającym śniegiem. Poprawnie zamontowany system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachu co najmniej połową swojej szerokości, a linia przedłużająca płaszczyznę dachu powinna przechodzić ok. 1 do 2 cm nad rynną. Umożliwi to spływającej z dachu wodzie bezproblemowe trafianie bezpośrednio do rynny, nawet podczas intensywnych opadów.

4. Brak staranności w montażu
Dla wprawnego dekarza montaż rynien nie powinien stanowić problemu, jednakże każdy system rynnowy jest inny i mimo pozornych podobieństw do systemów innych producentów, jego montaż może się różnić. „Ważne jest więc, by montując dany system po raz pierwszy nie opierać się jedynie na doświadczeniu, a uważnie przeczytać instrukcję i skrupulatnie przestrzegać wszystkich zawartych w niej wytycznych, wskazówek i rad” – zauważa Michał Gryszówka Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktu Galeco. Jest to szczególnie istotne przy łączeniu rynien z łukami, odpływami i łącznikami, które stanowią najbardziej newralgiczne miejsca instalacji oraz przy mocowaniu niestandardowych elementów systemu. Każdy producent orynnowania ma obowiązek dostarczenia instrukcji montażu, a także innych materiałów informacyjnych nt. produktu.

Wbrew pozorom łatwy i nieskomplikowany proces montażu systemu rynnowego może stanowić zadanie pełne wyzwań możliwości popełnienia błędów, dlatego do zainstalowanania orynnowania warto zatrudnić profesjonalistów, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skonsultować się z producentem.

Jeśli wpis Ciebie zainteresował, zapraszamy do lektury jego drugiej części: Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu rynien, cz. 2