Co musisz wiedzieć przed montażem rynien?

Jednym z ważniejszych elementów wieńczących każde pokrycie dachowe jest orynnowanie. Musi efektywnie zbierać oraz odprowadzać całą wodę z dachu nawet w czasie intensywnych opadów. Aby tak się stało, należy prawidłowo je dobrać, a do tego zamocować z zachowaniem pewnych standardów. Co ważne, montaż rynien PVC, czy z każdego innego materiału, muszą poprzedzić odpowiednie przygotowania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz instalować system rynnowy. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów firmy Galeco!

Montaż rynien powinieneś zlecić specjaliście

Zacznijmy od tego, że za montaż rynny na budynku powinien odpowiadać doświadczony specjalista, najlepiej dekarz. Proces ten dotyczy bezpośrednio pokrycia dachowego. Oprócz instalacji orynnowania należy zająć się również wykończeniem niektórych jego elementów oraz odpowiednim doborem materiałów budowlanych. Co ważne, systemy rynnowe, np. z PCV czy stali, trzeba dobierać pod kątem powierzchni dachu – im jest większa, tym wyższa musi być wydajność rynien.

Mamy tutaj więc wiele możliwości popełnienia błędów montażowych. Ich wystąpienie zmniejszy trwałość i efektywność działania instalacji odprowadzającej wodę opadową. Aby tego uniknąć, należy m.in.:

  • zastosować wymaganą ilość odpływów oraz rur spustowych,

  • zamontować akcesoria chroniące przed śniegiem zsuwającym się z dachu,

  • zawiesić orynnowanie na prawidłowej wysokości i zadbać o jego odpowiedni spadek,

  • fachowo wykonać różnorodne obróbki blacharskie,

  • zadbać o odpowiedni rozstaw haków,

  • uwzględnić ruchy termiczne, jakie mogą wykonywać rynny i związane z nimi elementy.

Do tego istotne jest staranne przeprowadzenie montażu systemu rynnowego z zachowaniem najwyższych standardów jakości.

Jak wygląda prawidłowy montaż orynnowania?

Proces mocowania poszczególnych elementów orynnowania zależy od wielu czynników, w tym jego rodzaju oraz konkretnych warunków technicznych. Poniżej prezentujemy więc skróconą procedurę montażu rynien z tworzywa sztucznego na przykładzie systemu rynnowego Galeco PVC. Po jego prawidłowym doborze do pokrycia dachowego i zaprojektowaniu instalacji należy kolejno:

  • zamocować haki – rozstaw pomiędzy nimi powinien wynosić do 60 cm, a przy narożnikach należy zachować około 10-15 cm odstępu od krawędzi,

  • wymierzyć oraz dociąć rynny, a następnie połączyć je ze sobą

  • w odpowiednich miejscach zamontować elementy spustowe,

  • zakończyć pion spustowy orynnowania zgodnie z preferencjami, np. montując na końcach osadniki i kierując rury do kanalizacji.

Jakość systemu rynnowego ma duży wpływ na jego trwałość!

Poprzez prawidłowe przeprowadzenie montażu rynien, zyskasz pewność efektywności działania instalacji odprowadzającej wodę opadową. Jednak pamiętaj, że ważna jest także jakość wykonania orynnowania. Tworzące je elementy powinny wykazywać się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu stawiaj na rozwiązania od najlepszych producentów – skorzystaj z oferty naszej firmy Galeco! Sprzedajemy nowoczesne systemy rynnowe m.in. z PCV oraz stali. Są wydajne, proste w instalacji i objęte długą gwarancją.