Co zrobić, gdy dach trzeszczy i skrzypi? Jakie mogą być przyczyny?

Solidnie wykonany dach jest jedną z najważniejszych konstrukcji domu. Już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę jakość i rodzaj materiałów, z których wykona się całość pokrycia. Warto wiedzieć, jakie są wady i zalety zadaszeń drewnianych, ceramicznych, cementowych oraz blaszanych. Wówczas można być lepiej przygotowanym na ewentualnie niespodzianki. Dlaczego dach skrzypi i trzeszczy?

Powodów może być wiele. Najczęstszym jest bez wątpienia temperatura. Pod wpływem ciepła i zimna materiał kurczy się lub rozszerza. Jest to typowe w przypadku blachodachówek. Inną, nie rzadszą przyczyną jest zawilgocenie drewna. Jeśli drewniany materiał jest mokry, to jego wysychaniu towarzyszą charakterystyczne odgłosy. Co więcej, to naturalne tworzywo ma tendencję do „hałasowania”, szczególnie latem i zimą. Takie akustyczne zdarzenia mają również miejsce podczas silnych wiatrów.

Kiedy udać się do dekarza?

Skąd wiedzieć, że skrzypienie i trzeszczenie dachu wymaga Twojej interwencji? Odpowiedź jest dość prosta. Kiedy odgłosy są na tyle głośne, że zaczyna się odczuwać duży niepokój. Jest to sygnał do tego, aby zadzwonić do doświadczonego dekarza. Może okazać się, że konieczne jest wykonanie remontu, co wiąże się niestety ze sporym wydatkiem. Ocena fachowca opiera się na analizie całościowego stanu konstrukcji (czy spełnia wszystkie określane prawem budowlanym normy) oraz gęstości i grubości tworzywa, które pokrywa dach. Nie mniej ważna jest kondycja blaszanych elementów, rynien i kominów. Mogą być uszkodzone i wymagać natychmiastowej wymiany.

Jakie są najczęstsze usterki konstrukcji dachu powodujące skrzypienie i trzeszczenie? Są to m.in.:

  • niewłaściwa budowa więźby,
  • pęknięcia wzdłuż płyt kartonowo-gipsowych,
  • poluzowanie śrub mocujących krokwie.

Część lokalizowanych przez dekarza usterek wynika z błędów popełnionych na etapie projektowania lub budowania. Najczęściej takie nieprawidłowości są także rezultatem kupna konstrukcji prefabrykowanych.