Jeszcze niedawno, płaski dach kojarzył nam się z nieciekawym reliktem PRL-u. Masywne, szarobure bryły rzeczywiście nie wyglądały zbyt pięknie, dlatego w ostatnich latach trendy w budownictwie skierowały się ku zgrabnym dachom ze skosami. Jak wiadomo, moda często jednak zatacza kręgi, zaczynając cykl od początku - i tak właśnie dzieje się dzisiaj! Obecnie dachy płaskie odradzają się bowiem na nowo - tylko, że w ciekawszej, modernistycznej wersji.
Odważnie, a jednak skromnie
Współcześni architekci coraz chętniej stawiają na budowę dachów płaskich. Po pierwsze, taka konstrukcja te wcale nie wygląda bowiem tak źle, a po drugie - bo jest ona znacznie bardziej ekologiczna (na ogrzanie domu zużywamy aż do 20% mniej energii). Dachy płaskie w nowoczesnej, odnowionej wersji, mogą prezentować się naprawdę ciekawie, przyciągając uwagę swym odważnym minimalizmem. Jeśli takie domy są “dobrze pomyślane”, np. elewacja jest obłożona ciekawym, modnym materiałem, można uzyskać naprawdę intrygujący efekt wizualny, świetnie wpisujący się w obecne trendy. Co więcej, dom z dachem płaskim można postawić nawet w samym mieście - doskonale wpasuje się on do otoczenia, czego z pewnością nie da się powiedzieć o zwykłym domu z dachem dwuspadowym.
Z ekologią za pan brat
Jakie są inne zalety dachów płaskich? Najważniejsza z nich na pewno przypadnie do gustu osobom, które aktywnie dbają o dobro naszej planety. Konstrukcja dachu płaskiego, wynosząca zwykle maksymalnie do 12 stopni nachylenia (dach nie jest więc tak zupełnie płaski), pozwala bowiem np. na… urządzenie tam pięknego ogrodu! Zaaranżowanie na dachu zielonego tarasu sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy dom położony jest na działce o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu, zyskujemy bowiem dodatkowe metry kwadratowe tzw. działki czynnej biologicznie - czyli właśnie takiej, która pełna jest roślin, owadów i wszystkiego, co daje natura. Innym, równie atrakcyjnym rozwiązaniem, może być z kolei zrobienie na takim dachu zwykłego tarasu użytkowego. Taka opcja pozwala nam cieszyć się dodatkowym metrażem, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni. Jeśli chcemy, płaski dach możemy wykorzystać także do zamontowania na nim paneli słonecznych, które dodatkowo obniżą zużycie energii.
Minimalizm doskonały
Decydując się na budowę dachu płaskiego w modernistycznym stylu, warto zadbać o spójną i harmonijną kompozycję całości. Ważna jest więc nie tylko ciekawa elewacja, ale także… rynny! Do tego typu dachu zastosować można odwodnienie za pomocą kosza zlewowego łączonego z kwadratową lub okrągłą rurą stalową. Innym rozwiązaniem jest systemowe odwodnienie całego dachu przy zastosowaniu wpustów dachowych łączonych rurą kanalizacyjną z adapterem. Adapter w prosty i wygodny sposób pozwala na połączenie wpustów dachowych (attykowych) z kwadratowymi rurami spustowymi, zapewniając skuteczne odprowadzenie wody deszczowej z dachów płaskich i tarasów przy jednoczesnym zachowaniu estetyki prostej bryły budynku. Dzięki zastosowanej w adapterze uszczelce trapera jego połączenie z wpustem attykowym jest w 100% szczelne. Adapter posiada wlot na rurę okrągłą fi 110 mm, co pozwala na zastosowanie wpustów dachowych o różnych średnicach rur odprowadzających wodę z dachów płaskich i tarasów.