Dlaczego warto zrobić przegląd dachu na wiosnę?

Pierwsze wiosenne dni poświęcasz na porządki w swoim przydomowym ogrodzie? A czy pomyślałeś o tym, aby w tym okresie zająć się również przeglądem dachu budynku? Zima, nawet jeśli nie jest specjalnie mroźna i śnieżna, wystawia na poważną próbę zarówno pokrycia dachowe, np. blachodachówki, jak i systemy rynnowe. Sprawdź już teraz, dlaczego warto zrobić taką inspekcję i na co zwrócić uwagę podczas kontrolowania stanu dachówek modułowych, rynien i innych elementów dachów.

Przegląd dachu po zimie – po co go robić?

Pamiętaj, że nawet łagodnej zimie często towarzyszą nocne przymrozki. Zamarzająca na dachu woda może uszkadzać zarówno jego powierzchnię, jak i systemy rynnowe. To także okres, który uwidacznia wszelkie niedoskonałości powłok ochronnych stosowanych na pokryciach dachowych. Na elementach wykonanych z metalu, takich jak blachodachówka modułowa, może pojawiać się korozja, którą należy jak najszybciej usunąć.

Zimą na uszkodzenia narażone są również m.in.:

  • różnego rodzaju uszczelnienia dekarskie, które kruszeją i zaczynają przeciekać,
  • drabinki śniegowe,
  • łączenia rynien.

Warto wykonać wiosną przegląd dachu i przygotować go do okresu letniego, któremu często towarzyszą ulewne deszcze oraz silne wiatry.

Dlaczego warto zrobić przegląd dachu na wiosnę?

Przegląd dachu – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim do sprawdzenia stanu pokrycia dachowego polecamy zatrudnić solidną ekipę dekarską. Fachowcy zrobią to bezpiecznie, a do tego dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę. Przegląd dachu powinien obejmować między innymi:

  • sprawdzenie uszczelnień dekarskich,
  • ocenę stanu powłok zabezpieczających metalowe pokrycia dachowe, do których zalicza się np. blachodachówka modułowa,
  • zweryfikowanie mechanicznych uszkodzeń blachodachówek,
  • sprawdzenie drożności oraz szczelności systemu rynnowego.

Co zrobić z uszkodzonymi elementami na dachu?

Uszkodzenia pokrycia dachowego oraz rynien, mogą prowadzić do zawilgocenia zarówno ścian, jak i dachu. Ma to negatywny wpływ na konstrukcję, może przyczynić się do degradacji izolacji termicznych oraz sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Z tego powodu powinieneś jak najszybciej reagować na wszystkie defekty znalezione w czasie przeglądu.

Zniszczone powłoki ochronne metalowych blachodachówek modułowych należy odnowić, dokładnie czyszcząc wcześniej powierzchnię. Bardzo uszkodzone dachówki najlepiej od razu wymienić na nowe. Dokładnie tak samo musisz postępować w przypadku systemu rynnowego okalającego dach. Jeśli rynny są z tworzywa sztucznego, zwróć szczególną uwagę na pęknięcia, które mogą się pojawiać w czasie silnych mrozów.

Zawsze stawiaj na wysokiej jakości pokrycia dachowe

Zima to prawdziwy czas próby dla pokryć dachowych i niestety okres ten często obnaża niedoskonałości niskiej jakości materiałów. Przegląd dachu jest więc bardzo ważny, ale pamiętaj również o tym, aby jego powierzchnię pokrywać dobrej klasy dachówkami. Najlepiej skorzystaj z oferty naszej firmy Galeco. Sprzedajemy m.in. nowoczesne blachodachówki modułowe. Są proste w montażu, ale solidne i doskonale zabezpieczone antykorozyjnie – zamów je już dziś!