Ekipa dekarska od kuchni. Kto jest kim?

Dekarz to jeden z tych zawodów, który nadal potrzebny jest na rynku pracy, a w szkołach już się go prawie nie uczy. Robotnicy wykwalifikowani wyłącznie na potrzeby zakładania i naprawy dachów wciąż stanowią nieocenioną wartość - bo jeśli nie oni będą to robić, to kto? Dach założony przez ekipę profesjonalnych dekarzy wytrzyma dziesiątki lat, dając rodzinom schronienie nad głową. I choćby dlatego, warto bliżej przyjrzeć się pracy tych ludzi. Dziś zdradzimy nieco szczegółów na temat członków dekarskiego zespołu. Kto jest kim w “dachowej” ekipie?

Ekspert

Pierwszym i najważniejszym członkiem, jest oczywiście dekarz-ekspert. Często nazywa się go także dekarzem-menedżerem, bo oprócz tego, że pracuje on fizycznie, to zarządza także podległym zespołem. To przecież oczywiste, że każdy pracownik musi znać swoją rolę! Bez utrzymania ekipy w ryzach, do pracy wdarłby się chaos, a to mogłoby prowadzić do poważnych błędów w sztuce. Ekspert, często także właściciel firmy, zajmuje się więc przede wszystkim nadzorowaniem procesu konstrukcji i wykończenia dachu. Musi on posiadać nie tylko umiejętności menedżerskie, ale także ściśle inżynieryjne - to on odpowiedzialny jest za wszystkie “specyfikacje” techniczne dachu. Taka osoba koniecznie musi znać więc podstawy projektowania architektonicznego - w końcu to właśnie ona odpowiedzialna jest za przeniesienie tego, co nakreślił architekt, do rzeczywistości. Niejednokrotnie zdarza się zresztą, że dekarz-ekspert samodzielnie musi wykonać cały projekt dachu. Często może on więc polegać niemal wyłącznie na sobie - choć pomocny bywa także dekarz-majster, o którym zaraz. Wiedza na tematy techniczne to jednak nie koniec kwalifikacji, jakimi musi pochwalić się szef. By dach został wykonany bez zarzutu, konieczna jest bowiem także znajomość prawa budowlanego.

Majster

Dekarz-majster to, po ekspercie, druga osoba w hierarchii. Jego zadaniem jest planowanie i dbanie o realizację pracy, prowadzącej do ukończenia dachu. W rzeczywistości, to właśnie on pełni realny nadzór nad robotnikami na placu budowy. Majster nie musi mieć tak zaawansowanej wiedzy technicznej, jak ekspert, ale nie może też nie mieć jej wcale. Osoba na tym stanowisku musi bowiem rozumieć założenia projektu i być świadomą tego, co robi. Dzięki wiedzy na temat projektu, majster może prawidłowo zaplanować rozmiar dachu, wyliczyć, ile materiałów będzie potrzebnych itd. Jest on także “specem do spraw specjalnych”: jak np. obróbka okien, kosza czy wolego oka, czyli elementów, które wymagają doświadczonej i wprawnej ręki.

Robotnik

Dekarz-robotnik to osoba od faktycznej pracy manualnej. Nie musi on znać założeń technicznych - jego zadaniem jest konstruowanie poszczególnych elementów dachu, jak dachówki, rynny, kominy czy okna. Po jego stronie leży także montaż izolacji termicznej i hydroizolacji. Robotnikowi często towarzyszy pomocnik lub uczeń, czyli praktykant przyuczający się do zawodu.

Firma Galeco jest jednym z niewielu podmiotów organizujących profesjonalne szkolenia dla dekarzy z zakresu montażu rynien. Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia podstrony: http://galeco.pl/pl/aktualnosci/szkolenia-dekarskie-z-systemow-rynnowych.html.