Jak bezpiecznie czyścić i konserwować rynny ocynkowane?

Znajdujące się na budynku rynny są narażone na uszkodzenia i działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Powinieneś regularnie zajmować się inspekcją ich stanu, czyszczeniem oraz zabezpieczaniem. Dotyczy to także nowoczesnego, ocynkowanego orynnowania ze stali. Chcesz wiedzieć, jak zadbać o jego doskonały stan techniczny? Nasi eksperci przygotowali garść cennych porad związanych z konserwacją rynien – zapoznaj się z nimi już teraz!

Uszkodzenia antykorozyjnej powłoki rynien – co je powoduje?

Zaczniemy od przedstawienia czynników, które mają istotny wpływ na skracanie żywotności ocynkowanych rynien. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • zanieczyszczenia powietrza – niektóre związki chemiczne w połączeniu z wilgocią oraz promieniowaniem UV prowadzą do degradacji powłoki lakierniczej,
  • uszkodzenia mechaniczne powstałe już na etapie montażu orynnowania – np. głębokie rysy „przebijające” cynkowe zabezpieczenie,
  • zarysowania lub odpryski na lakierze pojawiające się w trakcie eksploatacji rynny.

Jak bezpiecznie i skutecznie zadbać o dobry stan rynien?

O stan techniczny rynny musisz zadbać już na etapie jej zakładania. Po zakończonych pracach przeprowadź dokładną inspekcję orynnowania, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeśli znajdziesz uszkodzenia powłoki lakierniczej lub cynkowej, koniecznie zabezpiecz takie miejsca.

W późniejszym czasie eksperci z naszej firmy Galeco zalecają częstą kontrolę stalowego orynnowania, najlepiej 2 razy w roku. Inspekcja powinna obejmować:

  • dokładne czyszczenie,
  • sprawdzenie zewnętrznych i wewnętrznych powłok zabezpieczających nowoczesne rynny,
  • konserwację w przypadku wykrycia uszkodzeń.

Czyszczenie rynny

Pamiętaj, że nowoczesna rynna ocynkowana zawsze powinna być czysta i drożna. Regularnie usuwaj z niej liście, piasek i inne zanieczyszczenia. Systematycznie zajmuj się również myciem. Polecamy używanie myjek wysokociśnieniowych i miękkich ściereczek do usuwania poważniejszych zabrudzeń. Unikaj stosowania szorstkich szczotek – mogą uszkodzić powłokę lakierniczą.

Kontrola powłok zabezpieczających orynnowanie

W miarę możliwość szukaj uszkodzeń rynny zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Zwróć uwagę na głębokie zarysowania oraz ubytki powłoki lakierniczej. Każdy wykryty defekt powinieneś od razu naprawić. Zalecamy także kontrolę osprzętu, m.in. elementów trzymających ocynkowane orynnowanie.

Jak konserwować nowoczesne, ocynkowane orynnowanie?

Uszkodzone powierzchnie zawsze dokładnie oczyść i odtłuść. Pozbądź się także ewentualnej korozji – przy głębokich wżerach możesz użyć papieru ściernego.

Pamiętaj, że ocynkowana rynna stalowa powinna być zabezpieczana specjalnymi farbami. Jednowarstwowa powłoka wystarczy, gdy uszkodzeniu uległ tylko lakier. Przy głębszych defektach, zalecamy minimum 2 warstwy.

Inwestuj w nowoczesne rynny

Stosując się do powyższych porad, z pewnością wydłużysz żywotność rynien. Oprócz tego inwestuj w nowoczesne, ocynkowane orynnowanie. Wykonane z dobrych materiałów i profesjonalnie zabezpieczone będzie służyć wiele lat. Najlepsze systemy odprowadzania wody deszczowej znajdziesz u nas. Poznaj ofertę Galeco i już dziś zamów wysokiej klasy rynny – sprzedajemy je w konkurencyjnych cenach!