Jak dbać o rynny ukryte?

Jedną z ważniejszych zalet ukrytego systemu rynnowego jest jego niska podatność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Większość tworzących go elementów znajduje się bowiem za maskownicami. Pomimo tego warto od czasu dokonać inspekcji pod kątem stanu technicznego i przy okazji usunąć różnego rodzaju osady. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie takich rynien dachowych i rur spustowych. Opisujemy w nim także typowe usterki tej instalacji, na które powinieneś zwrócić uwagę. Sprawdź, jak zadbać o orynnowanie, aby wydłużyć jego żywotność!

Troska o rynny ukryte zaczyna się już na etapie ich montażu!

Czy wiesz, że istotny wpływ na żywotność ukrytych rynien dachowych ma zarówno ich regularne czyszczenie, jak i jakość montażu? Jest to absolutna podstawa, której bagatelizowanie stanowi ogromny błąd. Pamiętaj więc o tym, aby orynnowanie instalować zgodnie z instrukcją producenta danego systemu.

Stosuj oryginalne, dostarczone w zestawie komponenty montażowe oraz zadbaj o zachowanie odpowiedniego spadku instalacji poziomej. Zwróć szczególną uwagę na rozstaw podtrzymujących ją haków oraz odpowiednie umiejscowienie odpływów do rur spustowych. Już samo to sprawi, że system będzie odznaczać się zarówno ponadprzeciętną żywotnością, jak i świetną wydajnością.

Oczywiście jego regularna konserwacja również jest bardzo ważna. Powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo czyścić rynny dachowe, aby ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia podczas tego procesu. Jednocześnie pamiętaj o przeprowadzaniu inspekcji technicznych pod kątem ewentualnych usterek. W przypadku ich wykrycia, jak najszybciej zajmij się naprawą.

Czyszczenie rynien i rur spustowych ukrytego orynnowania – jak je przeprowadzić?

Choć tego typu rynny dachowe są ukryte za maskownicami, tak spływająca do nich z dachu deszczówka niesie ze sobą różne zanieczyszczenia. W efekcie w instalacji stopniowo odkładają się m.in. osady z piasku i ziemi, liście czy drobne gałązki. Zmniejszają one przepustowość rur poziomych i spustowych, ograniczając tym samym wydajność całej instalacji. Z tego powodu warto je regularnie usuwać.

Zaleca się, aby czyszczenie rynny dachowej przeprowadzać 2 razy do roku. Najlepiej zaplanować sobie je wczesną wiosną oraz późną jesienią. Szczególnie ten drugi termin jest istotny. Po jesiennym okresie w orynnowaniu może bowiem zalegać mnóstwo suchych liści. Jednocześnie to dobry moment na to, aby zająć się inspekcją techniczną instalacji rynnowej i naprawą ewentualnych usterek.

Zacznijmy jednak od usuwania zanieczyszczeń – jak czyścić ukryte rynny i rury spustowe? To zadanie stosunkowo proste, które zrealizujesz we własnym zakresie bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi.

Jak czyścić rynny ukryte?

Pamiętaj, że choć rynna jest ukryta i niewidoczna z zewnątrz, jej wnętrze pozostaje odkryte – masz do niego pełny dostęp. Jeśli postawisz na rynny ukryte naszej firmy Galeco na dachy bezokapowe, do środka dostaniesz się bez konieczności ściągania maskownic. Musisz jedynie zaopatrzyć się w długi wąż ogrodowy i szczotkę z miękkim włosiem.

Proces czyszczenia rynny dachowej zamyka się w kilku krokach:

  1. Wypłucz instalację silnym strumieniem wody.
  2. Pozostałe w orynnowaniu poziomym osady usuń ręcznie, używając do tego szczotki, a następnie całość ponownie przepłucz.
  3. Wyciągnij zanieczyszczenia z osadnika rury spustowej, jeśli jest on zainstalowany.

Koniecznie pamiętaj o tym, aby używać szczotek z miękkim włosiem. Jest to szczególnie istotne w przypadku ukrytych rynien dachowych wykonanych z metalu. Jeśli zbyt głęboko zarysujesz ich powierzchnię, uszkodzisz powłokę antykorozyjną.

Przegląd stanu rynien ukrytych – typowe usterki

Wiesz już, jak prawidłowo czyścić ukryte systemy rynnowe, ale żeby wydłużyć ich żywotność, warto pamiętać też o regularnych przeglądach technicznych. Podczas inspekcji dokładnie sprawdź, w jakim stanie znajduje się każda rura spustowa oraz pozioma rynna. Jakakolwiek usterka powinna być od razu usunięta.

W przypadku tego typu instalacji dachowych najczęstsze defekty dotyczą:

  • nieszczelności na łączeniach elementów,
  • oberwania haków doczołowych lub obejm,
  • pęknięć w przypadku orynnowania wykonanego z PVC,
  • uszkodzeń powłoki antykorozyjnej, jeśli instalacja jest metalowa.

Nieszczelność systemu rynnowego – jak ją usunąć?

Jeśli zauważysz nieszczelność systemu rynnowego, zacznij od sprawdzenia punktów montażowych znajdujących się w pobliżu przecieku. Często usterki takie wynikają z ich obluzowania i wtedy wystarczy je odpowiednio dokręcić. W pozostałych przypadkach ukryte rynny poziome lub rury spustowe możesz doszczelnić masą dekarską. Gdy są w złym stanie technicznym, najlepiej uszkodzone elementy wymień na nowe.

Jak zająć się usterkami mechanicznymi rynien dachowych?

Podczas przeprowadzania czyszczenia rynien poziomych i rur spustowych możesz wykryć różne usterki mechaniczne. Sposób radzenia sobie z nimi zależy od rodzaju defektu, jak i ogólnego stanu orynnowania.

Uszkodzone elementy montażowe, a więc m.in. haki doczołowe czy obejmy, wymień na nowe. To samo dotyczy pęknięć na powierzchni rynien dachowych wykonanych z PVC. Ich zaklejanie mija się z celem.

Jeśli natomiast masz ukryte orynnowanie stalowe i zauważysz głębokie zarysowania lub ogniska korozji, zajmij się konserwacją takich miejsc. W tym celu powinieneś:

  • dokładnie zeszlifować powierzchnię, używając do tego papieru ściernego,
  • odtłuścić naprawiane miejsce,
  • nałożyć podkład, a następnie powłokę antykorozyjną – koniecznie używaj do tego wysokiej jakości farb.

Dobre orynnowanie ukryte odznacza się wieloletnią trwałością

Jak widzisz, proces czyszczenia rynien dachowych oraz rur spustowych jest zadaniem prostym i jeśli tylko czujesz się na siłach, zrealizujesz go samodzielnie. Jednak pamiętaj, że kluczem do cieszenia się wieloletnią niezawodnością instalacji jest inwestycja w dobrej klasy rozwiązania. Z tego powodu najlepiej postaw na ukryty, bezokapowy system rynnowy Galeco. Jest wykonany z innowacyjnego materiału – połączenia stali z tworzywem sztucznym PVC-U. Wyróżnia go ponadprzeciętna trwałość, której potwierdzeniem jest aż 10-letnia gwarancja. Poznaj go już teraz i złóż zamówienie na nowoczesne orynnowanie do odprowadzania wody z dachu!