Jak do rynny zamocować świąteczne lampki i ozdoby?

Wiele lat temu do Polski zawitała moda na ozdabianie elewacji domów świątecznym oświetleniem i z każdym rokiem znajduje ona coraz więcej zwolenników. Można je montować w różnych miejscach, np. na balustradzie balkonu czy wokół okien lub drzwi, ale zdecydowanie najczęściej układane są wzdłuż krawędzi dachu. W przypadku wyboru tej ostatniej opcji warto rozważyć przyczepienie światełek do orynnowania. Jeśli Ty także masz taki plan, z artykułu dowiesz się, jak przymocować lampki choinkowe do rynny – skorzystaj z porad specjalistów firmy Galeco, producenta nowoczesnych systemów rynnowych!

Na co zwrócić uwagę przed zabraniem się za mocowanie lampek choinkowych do rynny?

Jeśli chcesz stworzyć przyjemną dla oka ozdobę elewacji budynku, zanim zaczniesz montować świąteczne oświetlenie domu dobrze zaplanuj sobie pracę. Zacznij od dokładnego określenia, na których konkretnie odcinkach rynien zakładasz przymocowanie lampek choinkowych. Jest to ważne, gdyż dzięki temu w miarę precyzyjnie obliczysz, jaka< powinna być długość ozdób. Jeśli dostępne w sklepach produkty tego typu są za krótkie, wybieraj modele wyposażone we wtyczki do łączenia ich ze sobą i tym samym wydłużania dekoracji.

Oprócz tego, kupując lampki na dom, koniecznie zwróć uwagę na:

  • przeznaczenie – najlepiej wybieraj modele do użytku zewnętrznego, które są odpowiednio uszczelnione, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym deszczu i śniegu,

  • źródło światła – polecamy lampki choinkowe LED, które w przeciwieństwie do klasycznych żarówek są bardziej energooszczędne i wytrzymalsze, a do tego przede wszystkim bezpieczniejsze (nagrzewają się w minimalnym stopniu),

  • obecność programatora zmieniającego tryby świecenia – unikaj oświetlenia, które miga tylko w jeden sposób, gdyż z biegiem czasu może być to bardzo męczące.

Istotne jest także przygotowanie sobie odpowiednich narzędzi oraz akcesoriów do przymocowania oświetlenia na rynnie domu.

Co będzie potrzebne do przymocowania lampek choinkowych?

Podstawowym narzędziem, jakie będzie Ci potrzebne, jest oczywiście drabina. Rozstawiając ją, koniecznie zwróć uwagę na miejsce, w którym zetknie się z budynkiem. Jeśli na rynnie brakuje specjalnych, wzmocnionych punktów przeznaczonych właśnie do tego, postaraj się oprzeć drabinę o elewację. Pamiętaj, aby wchodzić na nią w butach z antypoślizgową podeszwą, szczególnie zimą, gdyż szczeble mogą pokryć się cieniutką warstwą lodu.

Do przymocowania oświetlenia świątecznego przygotuj sobie także:

  • specjalne zaciski lub klamerki zaczepiane na rynnach – czasem są dołączane do zewnętrznych lampek choinkowych, ale można je też kupować oddzielnie,

  • dobre rękawiczki do ochrony dłoni.

Jak przymocować lampki choinkowe do rynny?

Jeśli zakupiłeś już odpowiednie oświetlenie świąteczne na dom, masz drabinę i wszystkie niezbędne akcesoria oraz narzędzia, możesz zabierać się do pracy. Specjaliści firmy Galeco radzą, aby montażem zająć się przy świetle dziennym i najlepiej w czasie ładnej, przede wszystkim bezwietrznej, pogody. Warto także wziąć sobie do pomocy drugą osobę, która z dołu będzie Ci podawać potrzebne rzeczy.

W takim razie jak przymocować lampki choinkowe do rynny? Zacznij od rozłożenia ich na ziemi, mniej więcej na wysokości miejsc, w których mają się znaleźć. Następnie wejdź na drabinę i zamontuj w orynnowaniu kilka pierwszych uchwytów – należy je zaczepić o wewnętrzną krawędź rur.

Kolejnym krokiem jest przymocowanie w uchwytach choinkowych lampek świątecznych – robi się to bez konieczności używania narzędzi. Gdy skończysz, musisz zejść z drabiny, dostawić ją do następnego fragmentu rynny i powtórzyć powyższe czynności.

Mocując lampki choinkowe do rynny zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jeśli chcesz samodzielnie zająć się przymocowaniem lampek choinkowych do rynien, powinieneś bardzo dużą wagę przykładać do własnego bezpieczeństwa. Obuwie z antypoślizgowymi podeszwami, o którym już wspominaliśmy, to absolutna podstawa, ale pamiętaj także o kilku innych ważnych zasadach BHP. Pracując na wysokości:

  • bardzo ostrożnie stawiaj każdy krok,

  • wystrzegaj się nadmiernego wychylania – jeśli masz trudności z dosięgnięciem do jakiegoś fragmentu orynnowania, zejdź na ziemię i przestaw drabinę,

  • unikaj przytrzymywania się rynny – wykorzystuj do tego szczeble.

Jeśli łączysz ze sobą kilka zestawów lampek choinkowych, zadbaj o to, aby połączenia zabezpieczyć przed bezpośrednim działaniem wody. Schowaj je dobrze w okolicach orynnowania, np. pod okapem dachu i przymocuj, zmniejszając ryzyko ich przypadkowego wysunięcia. Gdy podłączenie oświetlenia do prądu wymaga zastosowania przedłużacza, wtyczki elektryczne zamknij w specjalnej, wodoszczelnej obudowie – znajdziesz ją m.in. w marketach budowlanych.

Specjaliści firmy Galeco polecają dodatkowo, aby zainwestować w dobrej jakości lampki choinkowe. Powinny być one doskonale zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie pracy na przyszłość. Wystarczy raz przymocować je do rynien – gdy okres świąteczny się skończy, po prostu odłącz je od prądu i pozostaw zawieszone do następnego Bożego Narodzenia. Dobrze zamocowane na krawędzi dachu, będą praktycznie niewidoczne.

Musisz wymienić rynny na budynku? Zamów nowoczesne systemy rynnowe od Galeco!

W momencie wykonywania prac związanych z przymocowywaniem lampek choinkowych na zewnątrz budynku warto przy okazji zająć się przeglądem rynien. Jeśli zauważysz, że są w złym stanie technicznym, powinieneś jak najszybciej pomyśleć o ich wymianie. W takiej sytuacji zgłoś się do naszej firmy Galeco – sprzedajemy wysokiej jakości systemy rynnowe, zarówno klasyczne, jak i ukryte. Są one proste w montażu, eleganckie, a do tego wykonane z materiałów cechujących się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.