Jak dobrać kable grzejne do rynien? 

Kable grzejne dobrane do rynien

Zerwana przez zalegające, ciężkie sople rynna może pozostawić nieestetyczne wyrwy. Ucierpieć może  przez to cała podbitka dachowa. Dlatego jednym z najczęstszych rozwiązań, po jakie się sięga przy  budowie czy remoncie domu, są kable grzejne. Mają one jedną ogromną zaletę, na którą warto zwrócić  uwagę. Dzięki nim podsufitka i rynny zabezpieczone są przed uszkodzeniem w wyniku obciążenia  lodem. 

Aby cały system działał, należy dobrać odpowiednie okablowanie. Jak to zrobić? O tym powiemy w  niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z nim!

Jakie kable rozróżniamy? 

Obecnie na rynku występują dwa rodzaje kabli grzejnych do rynien. Stałooporowe charakteryzują się  określoną mocą na metr, co przekłada się na stałą temperaturę. Są one łatwe w instalacji i wymagają  rozmieszczenia tylko z jednej strony rynny (zasilane jednostronnie). Opór tego rodzaju kabli jest ściśle  uzależniony od ich długości, więc ich cięcie nie może być dowolne. 

Drugim rodzajem jest kabel samoregulujący. Złożony jest z dwóch przewodów miedzianych z  elementem oporowym pomiędzy. Jego rezystancja jest automatycznie dobierana do temperatury  otoczenia, dzięki czemu jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Działa na zasadzie odwrotnej  proporcjonalności. Im chłodniej na zewnątrz, tym bardziej zwiększa się opór, więc i wydzielane ciepło.  Jego zaletą, której nie mają przewody stałooporowe, jest fakt, że można ciąć go na dowolne odcinki

Dobór odpowiedniego kabla – czym się kierować? 

Przede wszystkim należy dobrać je stosownie do wymiarów całego orynnowania. W przypadku rynien  o większym przekroju, dzięki zdolności do samoregulacji oporu, dużo lepiej sprawdza się drugi z  wymienionych rodzajów kabli. Jeśli zaś są to rury spustowe o przekroju do 80 mm, to trafniejszym  wyborem będzie pojedyncza nitka przewodu stałooporowego. 

Z czego to wynika? Przede wszystkim z różnicy cen między oboma przewodami, a także z konieczności  dopasowania ich do długości i średnicy orynnowania. Jak wspomniano wyżej, kable stałooporowe nie  mogą być cięte dowolnie, dlatego zawsze należy wziąć przewód z pewnym zapasem. Gwarantuje to  działanie na całej długości rynien wraz z rurami odpływowymi. Jeśli okaże się, że konieczne są dwie nitki  (czyli średnica przekracza 80 mm), cenę przewodu należy podwoić. Doliczyć trzeba elementy montażu  także w rurach odpływowych.

Im dłuższe rynny i rury spustowe, tym dysproporcja cen się zmniejsza, nawet przy większym przekroju  rur. Stąd też może okazać się, że jeśli mamy bardzo duże długości rynien, to korzystniejsza będzie  instalacja podwójnej nitki kabli stałooporowych z całym oprzyrządowaniem. 

Skorzystaj z pomocy fachowców!

Powyżej nakreśliliśmy, co ma wpływ na cenę kabli grzejnych do rynien. To, jaki rodzaj przewodów  wybrać, można bez problemu zaplanować – wystarczy podliczyć długość całego orynnowania wraz z  rurami odpływowymi. Jeśli jednak masz z tym problem – skieruj się do fachowców. Z pewnością  podpowiedzą Ci, które wyjście jest najlepsze.