Współczesne możliwości polskiego rynku systemów odprowadzania wody deszczowej są właściwie nieograniczone – nie ma takiego produktu, którego nie dałoby się znaleźć, nie ma takiego domu, do którego nie udałoby się dopasować orynnowania tak, aby świetnie współgrało z jego bryłą oraz stylistyką. A tym elementem, który wydaje się znacząco wpływać na ostateczny wygląd domu jest kolor rynien i rur spustowych. Jak dobrze go dopasować?
Stosując bardzo prostą zasadę: kolor orynnowania powinien współgrać zarówno z wyglądem elewacji, dachu oraz stolarki okiennej. Nie oznacza to oczywiście wcale, iż rynny muszą być w tej samej barwie co pozostałe elementy – wręcz odwrotnie! Kolory absolutnie nie powinny się ze sobą zlewać. Zróżnicowane, choć współgrające ze sobą kolory, mogą bowiem tworzyć ciekawe, niespotykane efekty końcowe, które zachwycą i zaskoczą obserwatorów.
Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem doboru orynnowania to wybór takiego samego koloru dla pokrycia dachowego oraz rynien i rur spustowych. Jeśli dom przykryty jest klasyczną, ceglastą dachówką, system orynnowania wybiera się tak, aby był najbardziej zbliżony barwą. Ze znalezieniem odpowiedniego produktu nie ma na ogół problemu. Wiele firm posiada w swojej ofercie rynny zarówno plastikowe, jak i stalowe, które dostępne są w ok. 8-10 kolorach. Właśnie takie rozwiązanie szczególnie często wykorzystywane jest wtedy, kiedy inwestor chce dyskretnie „ukryć” orynnowanie tak, aby nie rzucało się ono w oczy.
Osoby, którym w szczególny sposób zależy na tym, aby całość projektu domu współgrała ze sobą kolorystycznie, często dopasowują rynny nie tylko do pokrycia dachu, ale także innych elementów wykończenia domu – przede wszystkim podbitki dachowej, kominów, parapetów, balustrad, cokołów, ale także stolarki: drzwi wejściowych, garażowych oraz okien. Takie wyjątkowo „purystyczne” podejście do kolorystyki sprawia, iż dom wydaje się szczególnie stonowany oraz elegancki.
Dla wielu jednak podporządkowanie się tylko jednej barwie jest pójściem na łatwiznę i dlatego orynnowanie wybierają raczej tak, aby w sposób nieortodoksyjny wykończyć bryłę budynku. Dobrym przykładem jest zastosowanie ciemnoczerwonych, białych lub klasycznych miedzianych rynien oraz rur spustowych do czarnego dachu – intensywne zestawienie najlepiej sprawdza się na tle białej elewacji. Ciekawym zestawieniem jest także połączenie szarości murów i dachu z białymi czy miedzianymi. Takie niestandardowe bryły trafią w gusta osób odważnych oraz lubiących kontrasty, a szczególnie dobrze wyglądać będą w przypadku domów o nietypowej, nowoczesnej architekturze.
Wybierając kolor rynny należy więc przede wszystkim kierować się indywidualnym gustem, ale też charakterem całej inwestycji. Najładniejsze orynnowanie to takie, które podoba się mieszkańcom domu.