Budując zadaszony balkon lub taras, przydomowy garaż czy małe pomieszczenie gospodarcze należy pamiętać o montażu systemu rynnowego do odprowadzania deszczówki. Ponieważ powierzchnia dachów jest w takich przypadkach niewielka, często pojawia się wątpliwość, jakie orynnowanie zastosować. Można wybierać pomiędzy wersjami metalowymi oraz z PCV, ale kwestią kluczową jest dobór właściwej średnicy rur. Powinna być mniejsza od tej zalecanej w przypadku rynien zbierających wodę deszczówką z powierzchni dachowych np. domów jednorodzinnych. Jaka w takim razie będzie najlepsza i czym kierować się przy wyborze? W artykule znajdziesz garść wskazówek na ten temat – sprawdź, co radzą specjaliści firmy Galeco!
Dlaczego średnica rynien ma znaczenie?
Estetyka orynnowania ma oczywiście ogromne znaczenie. Jednak pamiętaj, że każda rynna, zarówno z PCV, jak i metalowa, musi przede wszystkim skutecznie pełnić swoją podstawową funkcję, jaką jest odprowadzanie deszczówki z dachu. Wpływa na to zarówno prawidłowy montaż systemu rynnowego, jak i jego wydajność. Ta z kolei zależy właśnie od średnicy rur.
Zależność jest tutaj prosta – im szerszy profil orynnowania dachowego i spustowego, tym większą ilość wody jest w stanie odprowadzać. Rozmiar ten należy dobierać pod kątem powierzchni dachu oraz jego długości, jeśli ma spadek. W przypadku połaci płaskich, a więc z nachyleniem poniżej 10%, pod uwagę brana jest tylko wielkość.
Zbyt wąskie rynny zwykle są niepraktyczne
Teraz już wiesz, że rynny metalowe czy z PCV muszą mieć średnicę na tyle dużą, aby były w stanie odprowadzać całą deszczówkę spływającą z dachu o konkretnej powierzchni. Oznacza to, że w przypadku orynnowania np. balkonu czy przydomowego garażu, z powodzeniem można zdecydować się na montaż węższych rur. Jednak, jak podkreślają specjaliści firmy Galeco, do powyższej zależności należy podchodzić z pewnym dystansem.
Powierzchnia dachów takich niewielkich konstrukcji zwykle nie przekracza 25 metrów kwadratowych. Oznacza to, że można instalować na nich rynny dachowe o średnicy poniżej 100 mm. Warto jednak zastanowić się, czy tak wąskie rury będą dobrym rozwiązaniem. Zwykle okazują się mało praktyczne, gdyż:
- często się zapychają – bardzo szybko gromadzą się w nich liście, drobne gałązki i inne zanieczyszczenia,
- dość łatwo tworzy się w nich lód – blokuje przepływ wody, ale także nadmiernie obciąża orynnowanie, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku systemów rynnowych z tworzyw sztucznych,
- ich eksploatacja jest uciążliwa – rynny trzeba regularnie czyścić, a w celu ich ochrony przed oblodzeniem wskazany jest montaż dość drogich grzałek.
Z powyższych powodów na małych obiektach budowlanych warto zakładać lekko przewymiarowane systemy rynnowe z PCV lub metalowe. Będą tylko niewiele droższe, a praktyczniejsze, trwalsze i tańsze w utrzymaniu.
Pamiętaj o zależności pola przekroju rynny od jej średnicy
Dobierając orynnowanie do odprowadzania wody z niewielkiego dachu, powinieneś jeszcze wziąć pod uwagę jego pole przekroju. W przypadku rur stosunkowo wąskich, mających średnicę w granicach 100 mm, zależności pomiędzy nią a powierzchnią rynien dachowych, są bardzo wyraźne. Gdy np. profil na wspomnianą szerokość 10 cm, pole przekroju wynosi 78 cm2. Kiedy z kolei będzie węższy o zaledwie 3 cm, powierzchnia zmniejszy się o ponad 50%, do 38 cm2. Oznacza to, że wydajność takiego systemu rynnowego również będzie aż o połowę mniejsza.
To kolejny powód, dla którego musisz dobrze przemyśleć wybór konkretnej wielkości orynnowania – najlepiej zostaw to zadanie w rękach profesjonalistów.
Jakie rynny do małego dachu – metalowe czy z PCV?
Gdy już ustalisz, jaka średnica rur będzie najlepsza, pozostaje jeszcze kwestia wyboru rodzaju rynien – metalowe lub z PCV. Jak radzą specjaliści firmy Galeco, w przypadku niewielkich dachów warto zdecydować się na orynnowanie z tworzywa sztucznego. Ma wąski profil i będzie odprowadzać dużo mniejsze ilości wody niż w przypadku systemów rynnowych do odwadniania połaci dachowych np. domu jednorodzinnego. W efekcie jego obciążenie będzie stosunkowo niewielkie.
W stosunkowo do rynien metalowych odpowiedniki wykonane z PCV są przede wszystkim:
- relatywnie niedrogie,
- lekkie i, co za tym idzie, łatwiejsze w montażu,
- wygodne w eksploatacji – należy jedynie od czasu do czasu przeczyścić orynnowanie oraz przeprowadzić inspekcję pod kątem ewentualnych uszkodzeń.
Orynnowanie z metalu jest oczywiście dużo trwalsze i do tego praktycznie całkowicie niepodatne na promieniowanie UV czy duże wahania temperatur. Jednak z drugiej strony wymaga konserwacji i większej uwagi na etapie montażu. Z tego powodu na niewielkich konstrukcjach zwykle montowane są rynny dachowe z PCV – znajdziesz je w ofercie naszej firmy Galeco!
Montaż orynnowania zostaw w rękach specjalistów
Pamiętaj, że efektywność działania orynnowania dachowego zależy nie tylko od prawidłowego doboru średnicy jego profilu. Niezwykle istotny jest również profesjonalny montaż rynny, a więc zgodny zarówno z zaleceniami producenta danego systemu, jak i ogólnymi standardami technologicznymi. Kwestie, o których należy koniecznie pamiętać, to m.in.:
- prawidłowe rozmieszczenie haków podtrzymujących rury,
- zachowanie optymalnego spadku orynnowania,
- zastosowanie odpowiedniej ilości spustów, zależnie od długości rynien poziomych,
- wykonanie wymaganych obróbek dekarskich.
Powyższe kwestie w równym stopniu dotyczą zarówno systemów rynnowych metalowych, jak i z PCV. Fachowe podejście do montażu jest ważne również z punktu widzenia niezawodności orynnowania dachowego – przyczyni się do wydłużenia jego żywotności.
Zamów nowoczesne rynny PCV lub metalowe Galeco do małych dachów
Aby mieć pewność, że wybrane orynnowanie Galeco spełni swoje zadanie i będzie niezawodne, zwróć także uwagę na jakość jego wykonania. W ofercie naszej firmy znajdziesz systemy rynnowe zaprojektowane przez profesjonalistów – zamów je już dziś! Sprzedajemy rynny metalowe i z PCV wykonane z nowoczesnych materiałów i doskonale zabezpieczone. Są idealne do odprowadzania wody zarówno z małych, jak i bardzo dużych połaci dachowych. Wszystkim zainteresowanym zapewniamy fachowe doradztwo w wyborze oraz techniczne związane z montażem – zapraszamy do kontaktu!