Jak dobrze wybrać kolor elewacji i dachu?

Kolory się liczą – wie to każdy właściciel domu, który wybrał nieodpowiednią barwę na swoją elewację lub dach. Nawet najpiękniejszą bryłę można bowiem zepsuć źle dobranym, krzykliwym czy po prostu nudnym kolorem. Co więc zrobić, aby mieć pewność, iż nasz dom będzie piękny w środku i na zewnątrz? Kierować się kilkoma prostymi zasadami!

Inwestorzy bez pomysłów i bez konkretnych oczekiwań wybierając kolory dla domu najczęściej dają się ponieść chwilowym trendom. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, iż mody przemijają, a my - jako właściciele domu zostajemy z danym kolorem elewacji lub dachu na wiele lat. Właśnie dlatego specjalisci przestrzegają przed uleganiom trendom i zachęcają do przestrzegania kilku najważniejszych zasad przy wyborze kolorów zewnętrza domu.

1. Najważniejszy wybór dotyczy wyboru pomiędzy jasnymi i radosnymi barwami, a ciemnymi, głębokimi tonami – to właśnie ten krok zadecyduje o tym, jakie decyzje należy podjąć w kolejnych krokach

2. Wielkość działki oraz jej lokalizacja ma znaczenie przy wyborze między jasnymi i ciemnymi barwami – te pierwsze bowiem sprawią, iż dom może wyglądać na większy, ciemne zaś optycznie go zmiejszą.

3. Upewnij się, iż wybierając kolory ozdób elewacji jak choćby sidingi popularne w Stanach Zjednocznonych, choć także i w pewnych regionach w Polsce, czy stolarka nie kłóciły się kolorystyczni z tymi elementami domu, których nie wymienia się zbyt często. Jak choćby pokrycie dachu.

4. Pamiętaj, iż otoczenie wokół domu stale będzie się zmieniać – pory roku czy pogoda zmieniają kolory, warto więc te zmiany wziąć pod uwagę decydując się na dopasowanie domu do jakiegoś konkretnego elementu krajobrazu.

5. Aby ukryć pewne elementy elewacji jak choćby skrzynię klimatyzacji czy rynny, których nie chcesz celowo podkreślać – należy zastosować neutralne barwy. Z drugiej strony jednak, warto pewne detale architektoniczne warto podkreślić stosując kontrastujące kolory – np. drzwi i okna czy balkonowe poręcze.

6. Projektując dom nie oglądaj go wyłącznie na niewielkim ekranie komputera czy tableta. Tak naprawdę barwy dobrze ocenisz oglądając rysunek swojego domu na dużej płachcie. Obejrzyj swój projekt także w kilku różnych porach dnia i przy innym świetle. To pozwoli ocenić, czy zmieniające się kolory podobają ci Tobie oraz Twojej rodzinie.

7. Upewnij się, iż na elewację wybierasz jedynie dobrej jakości materiały, w których kolory dobrze się zachowają i przetrwają. To czego należy unikać to produkty, które szybko się odbarwią, tracą kolor i zmuszą do kolejnych, drogich i niepotrzebnych inwestycji.

Kierując się tymi wskazówkami, efektywny i piękny wygląd domu jest gwarantowany.