Przeciekające, pęknięte lub skorodowane orynnowanie to problem, którego nie należy bagatelizować. Nieszczelny system nie tylko nie zapewni odpowiedniego odprowadzania wody z dachu, ale może również prowadzić do zalania elewacji, zawilgocenia ścian budynku oraz innych, trwałych uszkodzeń. Sprawdź, jak naprawić rynny metalowe oraz PCV i dowiedz się, kiedy wystarczy konserwacja, a kiedy niezbędna jest wymiana.
Uszkodzona rynna? Najpierw znajdź przyczynę!
Bez względu na to, czy na Twoim domu zainstalowana jest rynna stalowa, czy wykonana z PCV, pierwszym krokiem naprawy uszkodzonego systemu jest identyfikacja wszystkich usterek oraz ich źródeł. Do najpopularniejszych czynników odpowiadających za awarie instalacji odprowadzającej wodę z dachu należą m.in.:
-
warunki atmosferyczne – intensywne opady deszczu, gradobicie, silny wiatr,
-
skrajne temperatury, powodujące kurczenie lub rozszerzanie się tworzywa,
-
uszkodzenia mechaniczne – np. w wyniku prowadzenia prac remontowych lub ruchu pojazdów,
-
korozja – dotyczy to głównie rynien metalowych oraz z uszkodzoną warstwą ocynku,
-
błędy popełnione w trakcie montażu przez niekompetentną ekipę budowlaną.
Naprawa rynny PCV
Po zidentyfikowaniu wszelkich źródeł awarii czas przystąpić do naprawy. W przypadku rynny PCV uszkodzenie najczęściej sprowadza się do pęknięcia poszczególnych komponentów – w takich sytuacjach trzeba po prostu wymienić odpowiedni fragment orynnowania lub rury spustowej, instalując nowy w miejsce uszkodzonego. Bardzo ważne jest dopasowanie – pamiętaj, by wymieniane elementy były częścią tego samego systemu – w ten sposób zyskasz pewność, że wszystkie produkty idealnie do siebie pasują, dzięki czemu instalacja zachowa swoją szczelność i wytrzymałość.
Naprawa rynny stalowej
Nieco inaczej niż w przypadku produktów z PCV przebiega naprawa elementów stalowych. Po zdiagnozowaniu przyczyny usterki oraz dokładnym oczyszczeniu materiału zniszczone fragmenty należy pokryć powłoką antykorozyjną. Tak zabezpieczona rynna stalowa może zostać uzupełniona specjalną nakładką, jeśli ubytki lub dziury nie są zbyt rozległe. Dodany element trzeba połączyć z resztą systemu rynnowego za pomocą odpowiedniego spoiwa, a następnie zabezpieczyć go wysokiej jakości farbą do metalu.
Niewielkie dziury można próbować naprawić, pamiętając o konieczności ich dwustronnego łatania. Od wewnątrz dobrze sprawdzi się uszczelniacz dekarski, natomiast od strony zewnętrznej polecamy zastosowanie specjalnej taśmy wulkanizacyjnej.
W przypadku obszernych uszkodzeń lub rozległych ognisk korozji najskuteczniejszym rozwiązaniem jest usunięcie całego zniszczonego elementu i zastąpienie go nowym.
Wybierz system rynnowy na lata!
Problemów z odprowadzaniem wody z dachu możesz uniknąć, wybierając systemy rynnowe marki Galeco. Od ponad 20 lat dostarczamy na rynek wysokiej klasy rynny ocynk, PCV, stalowe, a także niezwykle wytrzymałe produkty tytanowe. W bogatym katalogu znajdziesz zarówno klasyczne, półokrągłe, jak i nowoczesne, kwadratowe instalacje rynnowe do każdego rodzaju budynku. Sprawdź ofertę lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz porady ekspertów.