Jak obliczyć potrzebną liczbę rynien i rur spustowych?
Ostatnie lata nie oszczędzają nas pod kątem groźnych zjawisk atmosferycznych. Potężne burze z intensywnymi opadami deszczu powoli stają się standardem. Z tego powodu bardzo ważny jest montaż systemu skutecznie odprowadzającego wodę opadową z dachu. Wybór rynny z PVC czy metalu trzeba dobrze przemyśleć. Podpowiadamy, jak prawidłowo ją dobrać. Zapraszamy do lektury.
Systemy rynnowe mają ograniczoną wydajność
Osoby mniej doświadczone mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że rynna nie jest w stanie odprowadzić każdej ilości wody. Wybierając się do specjalistycznej hurtowni po orynnowanie, nie można kierować się tylko jego kolorystyką i materiałem, z którego jest wykonane. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, jeszcze w domu powinieneś dokonać pewnych obliczeń.
Aby system był skuteczny, musi być dopasowany wielkością przekroju do powierzchni dachu. Gdy rynna będzie zbyt mała, w czasie np. oberwania chmury, może nie poradzić sobie z dużą ilością wody. Deszczówka szybko ją wypełni i zacznie się przelewać, co może prowadzić np. do stopniowego zawilgocenia murów.
Przed zakupem nowoczesnego orynnowania oblicz powierzchnię dachu
Wyliczenie tej wartości w wielu przypadkach nie powinno sprawić większego problemu. W nowoczesnych systemach rynnowych korzysta się z tzw. efektywnej powierzchni dachu (EPD). Do jej obliczenia będziesz potrzebować trzech wartości:
- długości dachu (dane A),
- wysokości, którą mierzysz w pionie od szczytu do zwieńczenia dachu (dane B),
- szerokości, którą określa się poprzez zmierzenie w poziomie odległości od szczytu dachu do kalenicy (dane C).
Gdy masz już wszystko pomierzone, powyższe dane podstawiasz do następującego wzoru:
EPD = (B/2 + C) x A (wynik otrzymasz w metrach kwadratowych)
Rynny do dachów o skomplikowanej budowie – jak dobrać wydajność?
Niestety problemy zaczną się wtedy, gdy dach Twojego budynku ma skomplikowany kształt. Nierzadko ma on budowę wielopołaciową z lukarnami doświetlającymi poddasze. W takich przypadkach polecamy skorzystać ze wsparcia doświadczonych sprzedawców, gdyż problemem jest nie tylko prawidłowe wyliczenie EPD. Istotne jest także to, jak będzie przeprowadzony montaż rynny. Na takich dachach często są narożniki, wzdłuż których prowadzi się orynnowanie. Tutaj musisz dodatkowo brać pod uwagę umiejscowienie odpływu:
- gdy jest dalej, niż 2 metry od narożnika, do wyliczonego EPD dodajesz jeszcze 5% powierzchni,
- jeśli jest bliżej, niż 2 metry od łuku, do wyliczeń musisz dodać 10% powierzchni.
Zwracaj uwagę na system montażu rynny
Stosując się do naszych porad, ułatwisz sobie dobór nowoczesnych rynien do konstrukcji Twojego dachu. Pamiętaj, że wydajność systemu rynnowego zależy również od umiejscowienia odpływu:
- na środku dachu,
- końcu pokrycia dachowego,
- za narożnikiem.
Podsumowując
Powyższe rozwiązania mają wpływ na wydajność systemu. U dobrych sprzedawców zobaczysz tabele, w których maksymalne EPD podane jest zarówno pod kątem przekroju rynien, jak i miejsca montażu odpływu. Takie dane znajdziesz również u nas. W Galeco proponujemy nowoczesne orynnowanie z PVC, metalu, a nawet tytanowo-cynkowe. Zajrzyj do nas i zamów niezawodne systemy rynnowe w przystępnej cenie.