Jak poradzić sobie z deszczówką?

Z deszczówką często jest tyle samo kłopotów, co związanych z nią korzyści. I choć z wielkim powodzeniem można ją wykorzystywać, choćby w pracach ogrodniczych, jej poprawne odzyskiwanie, gromadzenie czy rozprowadzanie po posesji stanowi wyzwanie. Jakie są najprostsze metody na radzenie sobie z deszczówką?

Rozwiązanie systemowe

To, co zdaje się być sposobem najbardziej efektywnym to stworzenie systemu rynnowego, który radziłby sobie z deszczówką na całej jej drodze. Jej początkiem są rynny, następnie zaś rury spustowe prowadzące do przewodów odpływowych, które to z kolei odprowadzają wodę do kanalizacji. Kluczowym elementem w takim rozwiązaniu jest rewizja montowana na dolnym odcinku rury spustowej. Alternatywą tego rozwiązania jest podłączenie rury spustowej do osadnika rynnowego.

Inną metodą transportowania wody do kanalizacji jest odpływ liniowy, który szczególnie dobrze sprawdza się, gdy duża część działki posiada twardą nawierzchnię. W przypadku tym, zarówno woda z rur jak i z odwadnianej nawierzchni odprowadzana jest do jednego odpływu kanalizacyjnego. Najważniejszymi elementami takiego systemu są korytka, przewodu odpływowe, ruszty oraz studzienki, które gwarantują efektywne odprowadzanie deszczówki i których wybór w dużej mierze zależy od rodzaju budowli oraz jej otoczenia

Wody deszczowej można się także pozbyć odprowadzając ją do specjalnego drenażu tworzonego wokół fundamentów budynku. Zbiera on wodę spływającą rurami spustowymi na opaskę wokół domu i za pomocą przewodów transportuje do kanalizacji.

A jak pozbyć się wody bez kanalizacji?

Trzeba umiejętnie rozprowadzać ją po posesji, tak by nie gromadziła się blisko fundamentów domu. Aby bezpiecznie rozsączyć deszczówkę po działce potrzebne będzie rewizja, a także rura rozsączająca połączona z rurą spustową kolankiem. Rura rozsączająca powinna być zrobiona z nierdzewnych i wytrzymałych materiałów – instalowana bowiem jest pod poziomem gruntu. Jej długość i ilość otworów na długości zależy od wielkości dachu oraz wielkości posesji. System ten jest w stanie świetnie poradzić sobie z tym, co najistotniejsze – ochronie fundamentów.

Zabiegiem o podobnym skutku czyli odprowadzanie ścieków daleko od murów domu, jest stworzenie specyficznego kanału z wykorzystaniem betonowych kształtek. Rozwiązanie to jest bardzo proste – spływająca z rur spustowych deszczówka zamiast zatrzymać się przy domu, wpływa do koryta i nawadnia teren oddalony 1-2 m od niego.

Najtańszym sposobem na pozbycie się deszczówki jest instalacja podłużnej rury spustowej, która połączona jest z pionową za pomocą kolanka. Zwykle wystarczy ok. 1-3 dodatkowej rury, zamontowanej z lekkim spadem, aby skutecznie oddalić wodę od fundamentów domu. Aby gwałtownie płynąca woda nie wydrążyła dziury, na końcu rury stworzyć można np. skalniak lub zamontować studzienkę chłonną.