Ostatnio w budownictwie jednorodzinnym obserwujemy trend powrotu do płaskich dachów. W porównaniu do spadzistych mają mniejszą powierzchnię, dzięki czemu są tańsze w budowie i poprawiają bilans energetyczny budynku. Jednak taka konstrukcja nie wybacza błędów związanych ze źle wykonaną hydroizolacją. Sprawdź już teraz, jak ich uniknąć!
Jak wykonuje się pokrycie dachu płaskiego?
Obrzeża kominów wentylacyjnych czy ściany attykowe to newralgiczne miejsca na płaskim dachu, które źle zaizolowane staną się źródłem przecieków. Ważne jest więc prawidłowe wykonanie pokrycia dachowego, czyli:
- zagruntowanie stropu,
- przygotowanie paraizolacji oraz ocieplenia,
- ułożenie papy podkładowej, a następnie wierzchniej.
Oprócz tego pamiętaj, że konstrukcja musi mieć minimalny spadek, zazwyczaj mieszczący się w zakresie od 1,5% do 2%. Choć można go uzyskać poprzez odpowiednie ułożenie izolacji, najlepiej zadbać o niego na etapie budowy konstrukcji.
Typowe błędy w wykonywaniu hydroizolacji dachu płaskiego
Jesteś na etapie planowania budowy domu i wybrałeś projekt budynku, który wieńczy płaski dach? Jego wykonanie jest stosunkowo proste, ale nawet drobne błędy w przygotowaniu hydroizolacji mogą w przyszłości sprawiać problemy. Do najczęstszych, których powinieneś unikać, należy zaliczyć:
- niezastosowanie papy podkładowej - chroni konstrukcję w momencie uszkodzenia wierzchniego pokrycia dachowego,
- brak paraizolacji - wilgoć znajdująca się w ogrzewanych pomieszczeniach będzie wnikać do warstwy ocieplenia,
- układanie pasów papy bez stosowania odpowiednich zakładek,
- używanie stalowych wpustów kielichowych, które szybko korodują w kontakcie z substancjami wypłukiwanymi z pokrycia bitumicznego,
- zaginanie papy pod kątem prostym na przejściach z powierzchni płaskiej do pionowej - np. w miejscu łączenia pokrycia dachowego ze ścianą attykową, gdzie wcześniej należy zamontować specjalny odbój.
Stawiaj na systemowe rozwiązania hydroizolacji płaskiego dachu!
Hydroizolację można wykonać samodzielnie od podstaw, ale jeśli chcesz mieć pewność jej skuteczności, postaw na specjalne systemy do dachów płaskich. Dziś oferuje je wielu producentów, w tym m.in. firma Galeco. Są proste w montażu, tanie w utrzymaniu i niezawodne.