Jak zabezpieczyć rynny przed liśćmi?

O ile liście spadające z drzew tworzą niepowtarzalny klimat w parkach i lasach, to dla systemów rynnowych stanowią one poważne zagrożenie. Aby uniknąć problemów z zatkanymi rynnami w swoim domu, należy kontrolować ich stan nie tylko w trakcie jesieni. Przede wszystkim trzeba oczyścić, a następnie zabezpieczyć rynny przed liśćmi. Podpowiadamy, jak wykonać te czynności krok po kroku!

Niedrożne systemy rynnowe i ich konsekwencje

Brak odpowiedniej osłony na rynny może znacząco zredukować ich drożność, zwłaszcza okresie jesienno-zimowym, gdy trafiają do nich liczne zanieczyszczenia z okolicznych drzew. Kolejnym problemem, wynikającym z nagromadzenia różnych nieczystości w rynnach i rurach spustowych, jest ich dodatkowe obciążenie. Liście po pewnym czasie tworzą zbitą, ciężką masę, która może zawierać również igliwie, gałązki, piasek czy błoto. Konsekwencją takiego zjawiska jest brak możliwości normalnego odprowadzania wody przez system rynnowy. Może to z kolei skutkować powstawaniem nieszczelności i zacieków na elewacji budynku. Przy ujemnych temperaturach zamarznięta mieszanka może doprowadzić nawet do rozsadzenia rynien. Wszystko to sprawia, że przegląd systemu odprowadzania wody z dachu powinien być wykonywany regularnie, a wszelkie zalegające nieczystości – usuwane.

Osłona rynny przeciw liściom – jak ją wykonać?

Oczywiście samo sprawdzenie i oczyszczenie rynien będzie wyłącznie rozwiązaniem doraźnym. Warunkiem ich odpowiedniej ochrony jest właściwe zabezpieczenie. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się siatka na rynny przeciw liściom. Aby zabezpieczyć odpływ wody z dachu na całej długości połaci, należy zwinąć plastikową lub metalową siatkę w rolkę, a następnie związać ją sznurkiem lub skręcić za pomocą drutu. Tak wykonany rulon zabezpieczy rynnę przed liśćmi oraz innymi zanieczyszczeniami. Jednocześnie pozostawi też swobodny odpływ wody z dachu. Liście będą gromadzić się na powierzchni siatki, jednak po czasie obeschną i zostaną przeniesione przez wiatr.
Ważne: średnica rulonu z siatki ochronnej nie powinna być szersza niż 50% średnicy rynny. Wszystko po to, aby woda przy intensywnych opadach nadal zachowywała swoją przepustowość.

Koszyczek do odpływu

Jeśli nie chcesz montować siatki do rynny przeciw liściom, możesz postawić na inne rozwiązanie. Będzie to założenie specjalnych osłon, tzw. koszyczków do odpływu. Przy tej metodzie liście nie będą wpadały do wnętrza rury spustowej, gdzie mogą tworzyć zbitą, twardą masę. Odtykanie takiej rury może być sporym problemem. Dobrze zamocowana osłona pozwoli więc na skuteczne i szybkie zapobieganie kłopotliwym sytuacjom.

Okresowe czyszczenie systemu rynnowego

Nawet najlepsza osłona rynny przed liśćmi, taka jak siatka czy koszyk zabezpieczający, nie zwalniają z obowiązku regularnego kontrolowania oraz czyszczenia systemu rynnowego. Warto pomyśleć o tym jeszcze przed założeniem rynien i wybrać taki produkt, który wykazuje najlepszą odporność na częste opieranie drabiny oraz zabiegi konserwacyjne.