Jak zamontować podsufitkę PVC?

montaż podsufitki dachowej na listwy H

Podbitka sufitowa, czyli panele kryjące okap dachu, może być prawdziwą ozdobą domu. Oczywiście pod warunkiem, iż zostanie ona solidnie i bezpiecznie zamontowana. Na całe szczęście, montaż podsufitki nie musi być wcale bardzo trudnym i wymagającym przedsięwzięciem. Pod warunkiem, iż wybierze się produkt wykonany z PVC.

Choć odpowiednie zabezpieczenie okapu zależy od materiału i producenta, zasadnicze wytyczne na temat tego jak montować podbitki wykonane z tworzywa sztucznego pozostają takie same. Oto najważniejsze etapy montażu systemu Galeco DECOR.

1. Przygotowanie do montażu

Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego montażu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Wiąże się ono przede wszystkim z dokładnym i prawidłowym pomiarem przestrzeni między okapem a elewacją – jest to niezbędne do poprawnego oszacowania ilości niezbędnych materiałów, określenia najbardziej optymalnej strategii prac montażowych, a co za tym idzie – oceny kosztów całości prac.

Na tym etapie niezbędne jest także zaplanowanie otworów wentylacyjnych, które zapewnią odpowiednią wentylację dachu. Służą do tego panele perforacyjne. Aby zapewnić optymalną wentylację okapu i dachu, zalecane jest stosowanie co trzeciego panelu z perforacją.

Pamiętać należy także o tym, iż decydując się na montaż oświetlenia w podsufitce, niezbędne będzie wcześniejsze rozprowadzenie instalacji elektrycznej oraz rozplanowanie miejsc, gdzie znajdować będą się oprawki świetlne. Moc lampek nie powinna być wyższa od 60W.

2. Montaż podsufitki

Ponieważ podbitka z PVC nie wymaga wcześniejszej impregnacji oraz zabezpieczenia, w kolejnym etapie można przejść do zasadniczych prac montażowych. System podsufitki montuje się pod krokiew, do łat drewnianych o wymiarach minimum 25x50 mm. Pamiętać przy tym należy, aby były one suche oraz zaimpregnowane. Co więcej, odległość między sąsiadującymi łatami nie powinna być większa niż 40 cm.

Zasadniczo, montaż podsufitki wykonanej z PVC nie wymaga wiele pracy. Panele montuje się w kierunku prostopadłym do ściany budynku. Po tym, jak łaty montażowe zostaną już zamontowane, należy zamontować specjalne listwy systemowe o kształcie przypominających literę J. Instaluje się je do wypoziomowanych łat na całym obwodzie okapu, przybijając nierdzewnymi gwoździami nie krótszymi niż 20mm o średnicy łba min. 8mm. Wbijać należy je co ok. 30 cm. prostopadle do łaty w środek otworu montażowego, pozostawiając przy tym ok. 1mm luzu między łbem a otworem listwy, po to, aby umożliwić ruch termiczny listwy.

Następnym krokiem jest docięcie paneli dekoracyjnych. Kiedy zostaną odpowiednio docięte, wsuwa się je w zamocowane listwy J w kierunku prostopadłym do elewacji. Każdy kolejny panel wsuwa się i zaczepia zamkiem o zamek poprzedniego elementu. Między krawędzią panelu a ścianką listew montażowych należy bezwzględnie pozostawić około 5 mm luzu, po to, aby umożliwić dylatację termiczną materiału.

Przy montowaniu podsufitki PVC nie trzeba posiadać specjalistycznych narzędzi – wystarczą najbardziej podstawowe: młotek, pilnik, piłka ręczna, metr oraz poziomica.