Jaki dach pod panele fotowoltaiczne?

Planujesz zainwestować w nowoczesne panele fotowoltaiczne? Zanim podejmiesz decyzję, zainteresuj się dachem swojego budynku. Zarówno jego konstrukcja, jak i usytuowanie względem stron świata mają wpływ na wydajność instalacji solarnej i koszt jej wykonania. Zastanawiasz się, czy takie pokrycia dachowe, jak np. blachodachówka lub dachówka modułowa pozwalają na jej montaż? Nie wiesz, czy inwestycja jest opłacalna, jeśli dach budynku jest płaski? W dalszej części znajdziesz odpowiedzi na te pytania, jak i wiele informacji, które ułatwią Ci podjęcie decyzji. Zapraszamy do lektury!

Konstrukcja dachu budynku

W naszej szerokości geograficznej optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych waha się w zakresie od ok. 30° do 40°. Jednak jeśli dach ma większy spad, urządzenia te również można zamontować. Ich wydajność niewiele się zmniejszy, a jedyną niedogodnością będą nieco wyższe koszty wykonania instalacji. Z kolei przy mniejszym spadku wystarczy zastosować dodatkowe podpory.

Również dachy płaskie nie stanowią przeszkody, gdyż poprzez odpowiednie wsporniki można uzyskać pewne nachylenie. Jednak w tym przypadku kąt ten nie powinien przekraczać 20°. Dzięki temu instalacja jest mniej podatna na silne podmuchy wiatru.

Kierunek montażu paneli fotowoltaicznych

Idealne warunki do montażu paneli fotowoltaicznych tworzą dachy skierowane na południe. Gwarantują one najwyższą wydajność instalacji – energia produkowana jest od świtu do zmierzchu.

Jednak to nie oznacza, że dach skierowany na zachód lub wschód nie pozwoli na montaż takiego systemu. Obecnie nie jest to dużym problemem – spadek wydajności wyniesie maksymalnie około 20%. Ekspozycja wschodnia oznacza, że najwięcej energii będzie produkowane od świtu do wczesnego popołudnia. Przy orientacji zachodniej fotowoltaika zaczyna działać najwydajniej w okolicach godziny 13.

Pokrycie dachowe – czy ma znaczenie?

Tutaj mamy dobrą informację – większość pokryć dachowych pozwala na montaż fotowoltaiki. Może to być m.in. blachodachówka, dachówka modułowa oraz ceramiczna. Również zwykła blacha czy różnego rodzaju masy bitumiczne nie stanowią przeszkody. Wyjątkiem są dachy z:

  • onduliny,
  • eternitu,
  • poliwęglanu.

Na nich, jak i na konstrukcjach w bardzo złym stanie, nie zaleca się montażu paneli fotowoltaicznych.

Co może utrudniać montaż instalacji solarnej na dachu?

Na Twoim budynku dach jest płaski lub skośny, skierowany na południe, a do tego pokryty np. blachodachówką? To idealne warunki do montażu fotowoltaiki, ale pomimo tego mogą pojawić się pewne problemy. Wykonanie instalacji będzie o wiele trudniejsze, jeśli:

  • działka jest mocno zacieniona (np. przez drzewa, które będzie trzeba przycinać),
  • pojawiają się elementy rzucające cień, takie jak kominy czy okna dachowe,
  • dach ma skomplikowaną, złożoną konstrukcję (aby instalacja była wydajna, panele powinny mieć powierzchnię minimum 5 m2).

Przed montażem fotowoltaiki pomyśl o remoncie dachu

Jak widzisz, instalację fotowoltaiczną można z powodzeniem zamontować na praktycznie każdym budynku. Jeśli jednak dach ma już stare, mocno „zmęczone” pokrycie, powinieneś zacząć od jego wymiany. Wysokiej jakości materiały, w tym blachodachówki i dachówki modułowe zamówisz u nas. W Galeco sprzedajemy je w konkurencyjnych cenach – sprawdź ofertę!