Jedną z kluczowych decyzji, jakie należy podjąć na etapie planowania budowy domu lub kompleksowego remontu istniejącego obiektu, jest wybór pokrycia na dach. Powinno ono dobrze znosić nawet najtrudniejsze warunki pogodowe, aby wraz z rynnami dachowymi skutecznie chronić budynek przed zawilgoceniem. Obecnie największą popularnością cieszy się stalowa dachówka modułowa, jednak rodzajów takich materiałów jest więcej i w artykule przyglądamy się im bliżej. Poznaj je wszystkie oraz skorzystaj z porad specjalistów naszej firmy – Galeco, aby dowiedzieć się, który z nich sprawdza się najlepiej.
Jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego?
Podstawową funkcją tego elementu jest zabezpieczenie konstrukcji dachu przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Powinien znosić m.in. intensywne nasłonecznienie, duże dobowe wahania temperatury, siarczyste mrozy czy mocne podmuchy wiatru. Do tego musi uniemożliwiać przesiąkanie wody opadowej czy roztopowej, która powinna być odbierana przez rynny dachowe, a następnie kierowana poza mury domu. Jednocześnie stalowe dachówki modułowe, czy inne rodzaje pokryć, nierzadko stanowią także ozdobę budynku.
Podczas zakupu tego materiału wiele osób kieruje się przede wszystkim jego estetyką. Jednak wybór należy uzależnić także m.in. od:
-
budowy dachu (przede wszystkim jeśli chodzi o kształt oraz kąt nachylenia w przypadku konstrukcji spadzistych),
-
miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – może on np. zabraniać wykorzystania niektórych materiałów czy określać ich kolorystykę,
-
posiadanego budżetu – stalowe dachówki modułowe i inne pokrycia dachowe różnią się zarówno ceną, jak i kosztami montażu, które także trzeba brać pod uwagę.
Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych
Obecnie do krycia dachów najczęściej wykorzystuje się jeden z trzech rodzajów materiałów. Są nimi:
-
stalowe dachówki modułowe, które występują w kilku formach,
-
pokrycia bitumiczne – głównie papy termozgrzewalne oraz gonty,
-
klasyczne dachówki ceramiczne lub betonowe.
Każde z tych rozwiązań, w połączeniu z dobrze dobranymi rynnami, będzie skutecznie zabezpieczać konstrukcję dachową przed różnymi niekorzystnymi czynnikami. Jednak różnią się one wyglądem, a do tego przede wszystkim żywotnością oraz poziomem skomplikowania montażu i właśnie tym cechom przyjrzymy się teraz bliżej.
Stalowe dachówki modułowe
Obecnie materiały te cieszą się zdecydowanie największą popularnością i są powszechnie stosowane na dachach spadzistych. Wykonuje się je z blach stalowych, zazwyczaj profilowanych, które dzięki pokryciu nowoczesnymi powłokami ochronnymi są bardzo odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Do innych ważnych zalet dachówek modułowych należy zaliczyć:
-
niską wagę – ułatwia transport materiałów i wnoszenie ich na budynek oraz umożliwia montaż nawet na starych, „zmęczonych życiem” konstrukcjach dachowych,
-
relatywnie przystępną cenę, szczególnie jeśli bierze się pod uwagę ich bardzo długą żywotność,
-
prostotę montażu,
-
bardzo estetyczny wygląd.
Polecamy szczególnie produkty naszej firmy Galeco – stalowe dachówki modułowe RIGA oraz BROSA. Są wykonane z najwyższej jakości materiałów, pokryte organiczną powłoką ochronną GreenCoat® Crown BT i wyposażone w wyprofilowane zagłębienia pod wkręty. Dzięki symetrycznej budowie modułów można je układać w dowolnym kierunku. Do tego świetnie współgrają z naszymi systemami rynien dachowych, w tym bezokapowymi – zapraszamy do kontaktu z Galeco, aby uzyskać więcej informacji na ich temat!
Dachowe pokrycia bitumiczne
Te materiały znajdują zastosowanie przede wszystkim na dachach płaskich, ewentualnie spadzistych, ale z bardzo niewielkim kątem nachylenia (poniżej 30 stopni). Obecnie używa się zarówno pap termozgrzewalnych, jak i gontów, czyli połączonych warstw bitumitu pokrytych granulatem pełniącym funkcję ochronną. Ich najważniejsze zalety to bardzo niska cena oraz relatywnie prosty montaż.
Jednak choć dobrze chronią konstrukcję dachową, tak niestety w porównaniu z m.in. stalową dachówką modułową cechują się znacznie krótszą żywotnością. W przypadku klasycznych pap ich wadą jest również mało atrakcyjny wygląd. Jeśli chcesz poprawić estetykę budynku z konstrukcją dachową o niewielkim nachyleniu, rozważ wybór naszego systemu Galeco DACHY PŁASKIE (https://galeco.pl/produkty/system-galeco-dachy-plaskie). Obejmuje on hydroizolację oraz rynny wraz ze wszystkim elementami montażowymi.
Dachówki ceramiczne oraz betonowe
To klasyczne pokrycie dachowe, które nadal jest wybierane przez architektów. Dachówki ceramiczne oraz betonowe wykonuje się, odpowiednio, z gliny (po uformowaniu kształtu jest wypalana) oraz cementu wymieszanego z piaskiem. Oba te materiały są niezwykle solidne i wręcz długowieczne, a do tego charakteryzują się estetycznym wyglądem.
Ich największą wadą jest natomiast bardzo duża masa, znacznie wyższa niż w przypadku opisanych wcześniej modułowych pokryć stalowych. W efekcie, planując ich montaż, należy wykonać bardzo solidną konstrukcję dachu, co podnosi koszt inwestycji.
System Galeco DACHRYNNA jako alternatywa dla dachówki modułowej
Jeśli przy okazji wymiany pokrycia dachowego planujesz także wykonanie nowej elewacji, polecamy wybór systemu Galeco DACHRYNNA. To rozwiązanie 2w1, stanowiące świetną alternatywę dla dachówek modułowych. Pierwszą jego część tworzą stalowe panele na rąbek, które można instalować zarówno na dachu, jak i zewnętrznych ścianach, tworząc tym samym spójną bryłę budynku. Z kolei druga to ukryte rynny przystosowane do montażu na konstrukcjach bezokapowych oraz z okapem wykończonym podbitką. Cały system wykonany jest z wysokiej jakości stali pokrytej nowoczesną powłoką GreenCoat® Pural BT – zapraszamy do kontaktu, udzielimy więcej informacji na jego temat!
Postaw na stalowe pokrycia dachowe z oferty Galeco!
Jeśli szukasz najlepszego kompromisu w zakresie ceny, żywotności oraz estetyki pokrycia dachowego, wybór stalowych dachówek modułowych sprosta Twoim oczekiwaniom. W Galeco sprzedajemy je w formie bardzo łatwych w montażu gotowych systemów. Oferujemy także rynny metalowe i PVC oraz estetyczne podbitki do dachów z okapem. Poznaj wszystkie dostępne rozwiązania i skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia w wyborze!