Kiedy wymienić dach?
Uszkodzony dach to problem, którego z pewnością nie możesz bagatelizować. Nawet drobne nieszczelności, odkształcenia, ubytki więźby czy pokrycia, mogą prowadzić do poważnych awarii i zagrażać bezpieczeństwu domu oraz jego mieszkańców. Kiedy wystarczy naprawa, a w jakich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana i montaż dachu od nowa? Sprawdź nasz poradnik!
Awaria dachu? Zacznij od szczegółowego przeglądu
Niezależnie od tego, czy dach pokrywa blachodachówka, dachówka ceramiczna, modułowa, czy blacha trapezowa, zawsze jest on narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć, opady śniegu, gradobicie, a przede wszystkim silny, porywisty wiatr, to najczęstsze przyczyny awarii. Z czasem pogorszeniu ulegają również właściwości termoizolacyjne pokrycia, dlatego rozważania dotyczące tego, jak przedłużyć żywotność dachu, zawsze należy rozpocząć od szczegółowej oceny jego stanu.
Przegląd dachu warto zlecić fachowcom, którzy sprawdzą m.in.
- nieszczelności i przeciekające miejsca,
- kondycję więźby dachowej,
- poprawność montażu wszystkich elementów,
- sprawność systemów rynnowych,
- ogólny stan zamontowanego pokrycia.
W jakich przypadkach można naprawić dach?
Jeśli problem dotyczy uszkodzonych obróbek blacharskich czy ubytków pojedynczych elementów pokrycia (np. kilku dachówek lub arkuszy blachodachówki modułowej) naprawa w zupełności wystarczy. Trudności mogą pojawić się w sytuacji, gdy materiały znajdujące się na dachu wycofano już z produkcji. Bez konieczności zdejmowania pokrycia da się również naprawić jego konstrukcję – oczywiście pod warunkiem, że poddasze nie zostało zabudowane w sposób uniemożliwiający dostęp do więźby.
Kiedy wymiana dachu jest jedynym wyjściem?
Niestety, naprawa nie zawsze stanowi rozwiązanie wszystkich problemów. Przykładem są sytuacje, w których uszkodzeniu uległa znaczna część starej dachówki lub blachodachówki, albo gdy chcesz zmienić bądź rozszerzyć funkcjonalność dachu, np. dodając wykusz lub zmieniając usytuowanie okien połaciowych. Montaż nowego pokrycia to również szansa na zmodyfikowanie wysłużonych uszczelnień oraz izolacji. Często wymiana okazuje się konieczna także z uwagi na zły stan więźby dachowej, zagrażającej bezpieczeństwu.
Całościowa zmiana dachu nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia robót w starostwie powiatowym, co przyspiesza i ułatwia całą procedurę. Pamiętaj jednak, że demontaż konstrukcji pokrytej azbestem musisz zlecić firmie, posiadającej stosowne uprawnienia do jego usuwania i transportu.
Remontujesz lub wymieniasz dach? Postaw na solidne pokrycie!
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wymienić dach, czy planujesz jedynie wykonanie generalnego remontu, powinieneś zadbać o wysokiej jakości pokrycie. Rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwag, jest blaszana dachówka modułowa Galeco RIGA, projektowana z troską o najdrobniejsze szczegóły. Jej ponadczasowa, płaska forma świetnie pasuje do nowoczesnej zabudowy, a dzięki najwyższej precyzji wykonania, oferuje pełną funkcjonalność oraz trwałość na długie dziesięciolecia.