Kiedy zmienić rynny?

Na pewnym etapie budowy każdego domu montuje się nowoczesne orynnowanie, które odprowadza z dachu wodę deszczową. Niestety później, podczas eksploatacji budynku, wiele osób zapomina o tym, jak ważny jest to element. Należy regularnie kontrolować rynny i w razie potrzeby zajmować się ich naprawą lub wymianą. Dotyczy to wszystkich systemów, zarówno metalowych, w tym stalowych, jak i wykonanych z PCV. Dlaczego? Sprawdź!

Dlaczego systemy rynnowe są tak istotne?

Jedynym, ale jakże ważnym zadaniem rynny jest efektywne odprowadzanie deszczu z dachu. Gdyby jej nie było, woda spływałaby na elewację i wsiąkała w ściany. Z biegiem czasu w zawilgoconych miejscach zaczęłaby rozwijać się pleśń i grzyby. W skrajnej sytuacji może to doprowadzić nawet do osłabienia konstrukcji. Oprócz tego powyższe drobnoustroje są groźne dla zdrowia człowieka, jak i nie wpływają pozytywnie na wygląd domu.

Regularne przeglądy orynnowania to podstawa

Współczesny system orynnowania, np. ukryty o kwadratowym przekroju, jest dopasowany wydajnością do powierzchni pokrycia dachowego. Niestety z biegiem czasu jego przepustowość zaczyna spadać. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w trakcie intensywnych opadów deszczu rynna po brzegi wypełnia się wodą. Najczęściej jest to efekt gromadzących się na jej dnie zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim:

  • suchych liści,
  • drobnych gałązek,
  • ziemi i piasku (są nawiewane na pokrycie dachowe, a następnie zmywane przez deszcz).

 

Czasem rynna (zarówno metalowa, jak i z PCV) zaczyna zarastać mchem, który również ogranicza przepływ wody. Z tego powodu powinieneś regularnie kontrolować orynnowanie, aby w porę usunąć zanieczyszczenia.

Co zrobić, gdy podczas kontroli rynny znajdzie się uszkodzenia?

Wspomniane przez nas przeglądy wykonuje się nie tylko w celu kontroli czystości. Systemy rynnowe, nawet nowoczesne, nie są wieczne i z biegiem czasu mogą pojawiać się na nich różne uszkodzenia. Zazwyczaj jest to korozja na elementach stalowych, jak i różnego rodzaju pęknięcia, przede wszystkim na rynnach z PVC.

Jeśli problem dotyczy małego fragmentu orynnowania, możesz podjąć się doraźnej naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu. Gdy cały system rynnowy jest w złym stanie, najlepiej pomyśl o inwestycji w nowy.

Jakie orynnowanie wybrać w przypadku wymiany na nowe?

 

 

Wybór konkretnego materiału ma wpływ przede wszystkim na żywotność tych elementów. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. rynna ukryta, np. kwadratowa. Doskonale sprawdza się w przypadku nowoczesnych budynków, gdyż świetnie komponuje się z elewacją.

Dbaj o orynnowanie budynku

Teraz już wiesz, dlaczego nigdy nie powinieneś bagatelizować tego tematu. Regularnie kontroluj rynny i w razie potrzeby zajmuj się ich wymianą. Kupując orynnowanie zawsze zwróć uwagę na jego wydajność. Dopasuj system rynnowy do powierzchni pokrycia dachowego. Dzięki temu możesz mieć pewność, że skutecznie odprowadzi wodę nawet w czasie bardzo intensywnych opadów deszczu.