Kolor dachu - jaki wybrać?

Wybór koloru dachu to może nie najważniejsza, ale z pewnością bardzo istotna kwestia. Dach to przecież najbardziej rzucający się w oczy element konstrukcji - musi więc on nie tylko dobrze wyglądać sam w sobie, ale także pasować do otoczenia. Pamiętajmy, że dom jest w pewnym sensie naszą wizytówką, postarajmy się więc dobrze zadbać o jego wygląd. Wybierając dach, warto skupić się nie tylko na kwestii materiałów, ale także… na jego kolorze. Czym należy się kierować, podejmując decyzję co do barwy dachu?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dopasowanie dachu do przepisów panujących w naszej gminie. Zasady te bywają niejednokrotnie bardzo restrykcyjne, obejmując nie tylko kolor, ale często nawet kierunek spadku dachu. Ich celem jest wizualne ujednolicenie przestrzeni na danym obszarze, co samo w sobie jest pozytywne, ale zwykle spędza sen z powiek tym, którzy chcieliby pokusić się o nieco większą kreatywność w kwestii aranżacji zewnętrznej. Mimo wszystko, nie wszędzie panują tak nieprzyjazne przepisy i czasem możemy pozwolić sobie na większą swobodę pod względem wyboru dachu. Jakie kolory są obecnie popularne?

Grafit oraz czerń

Ostatnio w modzie zdecydowanie królują stonowane barwy dachów - grafitowy oraz czarny. Takie kolory doskonale komponują się z większością elewacji, tworząc spójny, atrakcyjny wizualnie design. Jeśli chodzi o grafit, z pewnością jest to jeden z najbardziej eleganckich kolorów, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody - a już z pewnością nie teraz, gdy na czasie są surowe, minimalistyczne wykończenia. Grafitowy dach pasuje do szarej lub białej elewacji, choć ciekawie może też wyglądać w towarzystwie ciemniejszych barw. Czarne pokrycie dachowe to równie elegancka, choć nieco bardziej odważna propozycja. Nie ma chyba elewacji, która nie pasowałaby do tego koloru - choć, ze względu na trendy, czarny dach także łączy się dziś raczej ze ścianami w stonowanej barwie.

Brąz zawsze w modzie

Jakie jeszcze kolory sprawdzają się na dachu? Na pewno należy wspomnieć tutaj o nieśmiertelnych brązach, które zdecydowanie najczęściej widujemy w polskich domach. Nic w tym zresztą dziwnego, bo brąz to bardzo spokojna barwa, spełniająca nawet najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące zabudowy w danym obszarze. Brązy można zestawić na przykład ze śnieżną bielą, ale decydując się na ten kolor, w kwestii elewacji mamy znacznie większy wybór - spokojnie możemy postawić także na żółty, zielony, beżowy czy nawet czerwony.

Szlachetna czerwień

Do najbardziej klasycznych barw, które można wybrać na pokrycie dachu, należy oczywiście czerwień. Piękna, czerwona dachówka idealnie komponuje się szczególnie z białą elewacją, tworząc tradycyjną i urokliwą kompozycję, kojarzącą się nam ze szlacheckimi dworkami. Czerwony kolor na dachu pasuje jednak także do innych barw, np. szarości czy zgaszonej żółci. Zasadniczo jednak, im większy kontrast między dachem a elewacją, tym lepszy i bardziej elegancki efekt.

Urokliwa zieleń

Jeżeli nasz dom stoi w otoczeniu “bogatym przyrodniczo”, możemy także zdecydować się na dach skąpany w zieleni. Takie pokrycie idealnie wkomponuje się w naturalne środowisko, a budynek nie zaburzy wizualnego odbioru miejsca. W pewnych przypadkach to bardzo ważne, co tu zresztą dużo mówić - zieleń to wyjątkowo piękny kolor, a w ciemniejszym odcieniu, z pewnością doskonale będzie prezentował się na naszym dachu.