Rynny dachowe, w szczególności rynny stalowe, narażone są na wiele rodzajów zanieczyszczeń powietrza i odziaływań pomiędzy elementami, które mogą powodować uszkodzenia i skrócenie trwałości systemu.
Głównymi czynnikami zagrożenia są:
- związki siarki, chloru i azotu i różne sole mineralne, brud i sadza. Te zanieczyszczenia wraz z wodą i promieniowaniem UV wpływają na trwałość powłoki blachy.
- z punktu widzenia trwałości powlekanej blachy stalowej, najbardziej krytyczne są uszkodzenia powstałe podczas montażu, a następnie reakcje zachodzące w tych miejscach z zanieczyszczeniami, wchodzącymi w bezpośredni kontakt z warstwą cynku pod powłoką farby, lub w szczególności ze stalowym rdzeniem.
- reakcja pomiędzy elementami ocynkowanymi z m.in. związkami siarki obecnymi w kwaśnym środowisku, tworzą tzw. ogniowo galwaniczne które rozpoczyna proces korozji elektrochemicznej.
Efekt działania zanieczyszczeń w powietrzu jest najbardziej odczuwalny w pobliżu obszarów przemysłowych i przybrzeżnych. Emisje zawierające siarkę lub chlor są szczególnie trudne, ponieważ zanieczyszczenia nadwyrężają powłoki i skracają ich żywotność, dlatego bardzo istotne jest regularne czyszczenie oraz konserwacja systemów rynnowych.
Główne etapy kontroli i przeglądu:
-
Kontrola systemu rynnowego po montażu:
Po wykonaniu montażu rynien należy usunąć z ich wnętrza wszystkie luźne przedmioty, takie jak luźne okucia, kawałki blachy, wióry wiertnicze i inne metalowe przedmioty. Wszelkie uszkodzenia powierzchni należy zabezpieczyć farbą zaprawkową.
-
Coroczna kontrola
Rynny ocynkowane oraz rynny stalowe z blachy powlekanej należy regularnie kontrolować od wewnątrz przynajmniej dwa razy do roku. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek w powłoce należy je natychmiast naprawić, w ten sposób przedłużana jest żywotność systemu rynnowego. Przede wszystkim należy pamiętać o usunięciu wszelkich możliwych blokad oraz zabrudzeń spłukując je, a jeśli to konieczne, należy umyć cały system rynnowy. Zanieczyszczenia i gleba powodują ryzyko korozji, utrzymując mokrą powierzchnię. Natomiast zablokowania systemu odprowadzenia wody deszczowej powoduje oblodzenie i problemy z korozją.
-
Stan osprzętu
Sprawdzenie stanu mocowań i łączeń rynnowych powinno odbywać się przynajmniej dwa razy do roku. Uszkodzone lub częściowo luźne złącza powodują wyciek i ryzyko korozji. Jeśli mocowanie jest uszkodzone, należy je wymienić.
-
Stan powłoki lakierniczej wewnątrz rynny
Należy oczyścić i sprawdzić powierzchnię wewnętrzną, jak również krawędzie systemu rynnowego. Złuszczenie powłoki, nierównomierne blaknięcie, powstawanie pęcherzy i pękanie oraz miejscowe zarysowania są oznakami konieczności naprawy.
-
Oględziny zewnętrznej powłoki lakierniczej:
Kontrola wzrokowa powierzchni zewnętrznej powinna być przeprowadzana raz w roku jako kontrola ogólna. Bardziej dokładna inspekcja powinna mieć miejsce co pięć lat w okresie gwarancyjnym.
-
Mycie i usuwanie zabrudzeń
Woda deszczowa jest zwykle wystarczająca do utrzymania czystości powierzchni. Zanieczyszczenia, takie jak liście drzew, powinny być usuwane z rynien przynajmniej dwa razy w roku.
Powłoka powinna być czyszczona miękką szczotką i wodą lub wodą pod wysokim ciśnieniem (<100 barów). Trwałe i ciężkie do usunięcia plamy można usunąć za pomocą ściereczki zwilżonej w białym spirytusie.
Należy pamiętać, że użycie nieodpowiednich lub nadmiernie silnych środków czyszczących może spowodować uszkodzenie powłoki.