Metody konserwacji rynien

Rynny najlepiej jest sprawdzić dwa razy do roku – wiosną i przed zimą. Poniżej analizujemy metody konserwacji w zależności od tego, co może zalegać w naszych rynnach w danym okresie.

Zalegające liście

Jeśli mieszkamy w sąsiedztwie drzew liściastych musimy duży nacisk położyć na czyszczenie rynien. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie na nich ochronnej siatki oraz sitka u ujścia spustowego. Należy pamiętać, że tego typu zabezpieczenia nie chronią przed igliwiem oraz małymi listkami, dlatego trzeba ocenić jaka jest skala zabrudzeń i dobrać odpowiednie narzędzia. Ochronne siatki zapobiegają gromadzeniu się liści i zatykaniu rur spustowych. Zaniedbanie może skutkować przelewaniem się wody deszczowej przez rynny, a nawet gnieżdżeniem się ptaków w ich obrębie.

Śnieg

Zima to czas, w którym rynny są szczególnie narażone na zniszczenie lub uszkodzenie. Dzieje się tak za sprawą opadów śniegu oraz zamarzania wody w systemie rynnowym. Obfite opady śniegu, który osuwa się po dachu, mogą doprowadzić nawet do oberwania rynny. Aby uniknąć takich sytuacji na dachach montuje się specjalne belki i płotki przeciwśniegowe. Skutecznie zatrzymują one zsuwający się śnieg. To sposób na wyeliminowanie jednego zagrożenia. Drugim zagrożeniem jest woda, w którą zmienia się roztopiony śnieg. Aby nie zamarzała w rynnach i rurach spustowych zaleca się montowane elektrycznych kabli grzewczych.

Nieszczelności

Zagrożeniem, które występuje przez cały rok są nieszczelności systemu rynnowego. Rynna, która odpowiednio nie odprowadza wody, nie chroni tym samym ścian zewnętrznych podczas deszczu. Spływająca woda  może nawet uszkodzić tynk i wpłynąć na termoizolację elewacji, a nawet doprowadzić do zamakania fundamentów. Aby skutecznie chronić dom przez niszczycielskim działaniem wody, w pierwszej kolejności trzeba ocenić szczelność systemu rynnowego. Robi się to poprzez wlanie wody do rynien, która wypływa w miejscach nieszczelności, które następnie usuwa się stosując uszczelniacze. Na rynku spotykane są preparaty kauczukowe, bitumiczne oraz silikonowe. Najlepiej jest korzystać z produktów, które łatwo pomalować. Nie będą się przez to odznaczały od kolorów orynnowania.