Ponieważ wybór odpowiedniego systemu orynnowania jest ściśle powiązany z dachem, jego wielkością oraz pokryciem, do kupna materiałów najlepiej jest zatrudnić dekarza. Dzięki niemu można mieć pewność, iż niczego w budowie nie zabraknie. Co więcej, to właśnie jego ekspertyza przyda się do tego, aby podjąć decyzję o tym, jak optymalnie zamocować haki rynnowe i uchwyty, którymi montuje się rury spustowe.
A jak wyglądają dalsze kroki w montażu rynien?
1. Mocowanie haków
Mocując haki należy pamiętać o tym, że rynny nie mogą przekraczać w całości płaszczyzny przedłużenia połaci dachowej. Przykręcając uchwyty do deski okapowej, krokwi, łat, ściany czy specjalnej szyny, należy więc dopasować je tak aby były wysunięte na 1/2 lub 2/3 swojej szerokości.
Warto pamiętać także o tym, że hak mocowany najwyżej powinien znajdować się daleko od wlotu do rury spustowej. Ten, który ma znaleźć się najniżej, mocowany jest natomiast zaraz przy leju. W montażu przyda się także żyłka, która pomaga w uzyskaniu niezbędnego spadku w kierunku rury spustowej – należy ją rozciągnąć między skrajnymi hakami. Dzięki temu z łatwością można następnie zainstalować resztę haków, które powinny znaleźć się mniej więcej 10-15 cm od narożników, końca okapu oraz miejsca, gdzie znajdzie się rura spustowa i łączniki. Montuje się je na poziomie wyznaczonym przez żyłkę.
2. Łączenie rynien
Przed założeniem rynny na haki niezbędne jest jej dokładne wymierzenie i docięcie tak, aby miejsca połączeń nie znajdowały się w tym samym miejscu co haki. Aby dobrze je połączyć należy użyć specjalnych zatrzasków, których końce posiadają zaślepki. Montuje się je w tylnej części rynny. Zaczep przedni zaginany jest do dołu, a następnie obrócony w stronę rynny i zamknięty klamerką.
Łącząc ze sobą odcinki runny należy pamiętać, iż w sytuacji gdy są one dłuższe niż 20 metrów, należy podzielić je na mniejsze odcinki. Potrzebne do tego będą złączki dylatacyjne. Podział rynny na odcinki pociąga za sobą także zwiększenie liczby wpustów oraz rur.
3. Montaż rur spustowych
Aby solidnie przymocować rury spustowe przydatne są obejmy oraz kolanka o różnym kącie załamania, które pozwalają zmienić kierunek rury. Obejmy te montuje się pod dolnym kolanem odsadzki w odstępach maksymalnie 2 metrów. Powinny znajdować się także pod punktami łączenia rur.
Montując rury spustowe należy dokładnie zmierzyć odległość między ścianą a rynną. To od tego wymiaru zależy bowiem pionowe ustawienie pierwszej obejmy rury spustowej. Instalując z kolei, najbezpieczniej jest przymocować rurę z obydwu stron, aby mieć pewność, iż fragment ten nie zostanie uszkodzony przez lód lub śnieg. Wylot powinien znajdować się ok. 30 cm nad gruntem.
4. Zakończenie rury spustowej
W zależności od indywidualnych preferencji, na końcu rury spustowej można zamontować wpust z osadnikiem i rewizją – to w sytuacji, w której wodę deszczową odprowadza się do studni, kanalizacji czy innego rodzaju zbiornika. Kiedy jednak deszczówka ma spływać na teren, wystarczy montaż wylewki.
Ostatnim krokiem montażu systemu orynnowania jest sprawdzenie jego szczelności. Aby to zrobić, należy napełnić rynny wodą do ok. 3/4 wysokości, zamykając przy tym odpływy. Jeśli rury w żadnym miejscu nie przeciekają, oznacza to, że system działa poprawnie i gotowy jest do pracy!