Montaż rynien za pomocą haków - jak to zrobić?

Trwałość systemu rynnowego zależy głównie od tego, z jakich materiałów jest wykonany. Z kolei na skuteczność jego działania wpływa przede wszystkim poprawność montażu. Pamiętaj, że tworzące go elementy to zarówno rynny poziome, jak i m.in. haki, odpływy czy rury spustowe. W tym artykule przedstawiamy kilka cennych wskazówek związanych z ich instalacją. Sprawdź już teraz, jak prawidłowo zamontować na budynku orynnowanie z PCV czy stali!

Zachowanie spadku rynien jest najważniejsze

Zanim zabierzesz się do pracy, powinieneś dobrze ją zaplanować. Pamiętaj, że rynna ma tworzyć grawitacyjny system odprowadzania wody z dachu. Oznacza to, że należy zadbać o odpowiednie nachylenie orynnowania na całej jego długości – 1-3 mm na każdy metr bieżący. Montaż trzeba więc rozpocząć od ustalenia miejsca odpływu, od którego prowadzone są rury spustowe.

Jest to istotne, bo element ten powinien znaleźć się w najniższym punkcie. Gdy już go określisz, przytwierdź haki skrajne. Jeden z nich musi być tuż przy odpływie, a drugi w najbardziej oddalonym od niego fragmencie dachu – pamiętaj, aby był nieco wyżej od pierwszego. Od tego momentu możesz już zabrać się za instalację reszty systemu, w tym montaż rynny PCV, stali lub innego materiału.

Montaż haków – na co zwrócić uwagę?

Gdy przytwierdzisz już skrajne haki, dobrym pomysłem jest rozciągnięcie pomiędzy nimi sznurka lub żyłki. W ten sposób otrzymasz linię, która ułatwi Ci montaż pozostałych elementów, aby zachować odpowiedni spadek orynnowania. Pamiętaj o właściwym odstępie pomiędzy nimi, który zależy od ich rodzaju. Haki doczołowe i nakrokwiowe mocuje się max co 60 cm.

Jak wygląda montaż rynien?

Po przytwierdzeniu wszystkich haków przychodzi czas na montaż rynien z PVC czy innych materiałów. Kluczowe w tym przypadku jest prawidłowe połączenie ze sobą poszczególnych elementów orynnowania. Stosuje się do tego łączniki klamrowe lub łączniki na hakach. Niezależnie od tego, który zastosujesz, pamiętaj, aby zadbać o idealną szczelność na łączeniach. Do tego rurę odpływową zawsze montuj na końcu.

Instalacja rur spustowych

Gdy poziome orynnowanie jest już gotowe, pozostaje w zasadzie jedynie zamocowanie rur spustowych. Sposób łączenia ich z rynną zależy od rodzaju dachu. Gdy jest z okapem, stosuje się dwa kolana, aby zbliżyć instalację do muru. W przypadku konstrukcji bezokapowej montowana jest mufa.

Podczas prowadzenia rur spustowych najważniejsze jest zachowanie prawidłowego rozstawu mocujących je elementów. Rozmieszcza się je co około 180 cm, przytwierdzając do budynku dyble, a następnie nakręcając na nie obejmy.

Ostatnim etapem jest instalacja dolnego odpływu. Zależnie od potrzeb może on odprowadzać deszczówkę wprost do gruntu lub kanalizacji.

Postaw na solidne i proste w montażu orynnowanie

Jeśli chcesz maksymalnie ułatwić sobie montaż rynny, postaw na nowoczesne rozwiązania systemowe. Takie orynnowanie znajdziesz w ofercie naszej firmy Galeco. Sprzedajemy wysokie jakości systemy rynnowe m.in. z PVC czy stali, które są solidne i proste w instalacji. Poznaj wszystkie dostępne produkty i zamów jeden z nich – proponujemy profesjonalne wsparcie techniczne przy ich wyborze!