Montaż systemu Galeco STAL2 krok po kroku

System rynnowy Galeco STAL2 to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań do budowli tworzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. To za sprawą niezwykle estetycznej kwadratowej rynny, która doskonale sprawdza się w modernistycznych domach. Główną siłą tego systemu jest maskownica podsufitkowa, która zasłaniając przednią część rynny nadaje całemu systemowi eleganckiego wykończenia.

Montaż systemu Galeco STAL2 podzielić można na cztery główne etapy: 1) Montaż poziomu rynnowego, 2) Montaż pionu spustowego, 3) Odprowadzenie do kanalizacji, 4) Montaż maskownicy podsufitkowej. Jednak pierwszym krokiem, od którego trzeba zacząć całą procedurę, jest ustalenie pozycji odpływu, a następnie zamontowanie po jednym haku skrajnym po każej stronie odpływu.

1. Montaż poziomu rynnowego.

Pierwszym krokiem jest montaż haków skrajnych, na których należy rozciągnąć sznurki, służące do ustalenia pozycji pozostałych haków mocujących, a tym samym całego poziomu. Montując haki co 60cm, należy pamiętać, aby zostały umieszczone w miejscach, gdzie nie występują łączenia między poszczególnymi elementami.

Rozpoczynając montaż rynien, należy zamocować zaślepkę na rynnie, którą instaluje się na hakach jako pierwszą. Robi się to za pomocą kleju uszczelniającego, który nakłada się na wewnętrzną powierzchnię zaślepki. Następnie należy przewiercić i skręcić tylną krawędź zaślepki z tylnym wywinięciem rynny, nanieść klej w miejscu, gdzie krawędź rynny spotyka się z zaślepką. Rynnę z poprawnie założoną zaślepką zamontuj na hakach.

Kolejnym krokiem jest montaż rynien na hakach po prawej i lewej stronie od planowanego odpływu. Warto zapamiętać przy tym o zachowaniu odpowiedniej odległości między rynnami. Połączenie rynny z odpływem, które w tym kroku jest wykonywane, powinno przewidywać zakład o długości 7 cm – aby to osiągnąć, trzeba naciąć tylne wywinięcie odpływu na odpowiedniej szerokości, i nacięte fragmenty wywinąć do góry. Następnie, po odmierzeniu po 7 cm z obydwu stron w przednim wywinięciu odpływu, należy naciąć wywinięcie oraz wyciąć lewą i prawą spodnią cześć przedniego wywinięcia pod kątem 45 stopni. Na wewnętrzną część odpływu należy nanieść klej a następnie zamontować od dołu poziomu rynnowego. Kolejnym krokiem jest dogięcie tylnych listków odpływu i dociśnięcie w miejscu klejenia. Doginamy także listki montażowe haków doczołowych oraz łącznik, a na koniec łączymy odpływ z rurą spustową - przy użyciu dwóch kolan oraz odpowiednio przyciętego odcinka rury, kiedy mamy do czynienia z dachem z okapem, bądź też mufą, gdy dach jest go pozbawiony i rura biegnie pionowo w dół.

2. Montaż pionu spustowego

Pierwszym krokiem przy montażu rur spustowych jest mocowanie w elewacji dybli. Muszą być one przy tym dobrane do grubości ocieplenia budynku. Na dyble nakręcane są kostki obejm. Należy pamiętać o odległości 1.8m między poszczególnymi obejmami. Na tak zamontowane obejmy umieszcza się rury spustowe, które łączone są przy użyciu mufy. Ostatnim krokiem na tym etapie jest skręcenie obejm na rurze – nie mogą one jednak być ściśnięte za mocno.

3. Odprowadzenie do kanalizacji

Kiedy rynny i rury znajdą swoje miejsce, przechodzimy do połączenia systemu rynnowego z kanalizacją. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to umieszczenie osadnika uniwersalnego w odpowiednim miejscu, pod rurą spustową. Jego dolny odpływ należy połączyć z kolanem elastycznym, który prowadzi do rur kanalizacji podziemnej. Następnie w klapie osadnika, wycina się otwór, w który wsadzić należy klapkę pod rurę kwadratową. Zanim rura trafi jednak w odpowiednie miejsce, należy na jej koniec założyć mufę.

W sytuacji, gdy deszczówka kierowana ma być prosto na grunt, na końcu rury spustowej wystarczy zamontować kolano – nie powinno być ono niżej, niż na odległość 20 cm od poziomu ziemi.

4. Montaż maskownicy podsufitkowej

Ostatnim krokiem w montażu systemu orynnowania STAL 2 jest montaż maskownicy podsufitowej. Aby to zrobić, należy na całym ciągu rynnowym, w zamkach haków doczołowych nałożyć i zatrzasnąć maskownice. Gdy są one zapinane, całą dłonią dociskamy miejsce styku maskownicy i haka. Czoło maskownicy musi zachować ciągłość na całej swojej powierzchni, choć dopuszcza się pewne delikatne ugięcia, które wynikają z naturalnej właściwości materiału, z którego zostały wykonane, a także specyfiki systemu montażu.

Ostatnim krokiem powinno być zamontowanie łącznika maskownic, co pozwoli na utrzymaniu prostej linii poziomu.