Najczęstsze błędy w odwadnianiu dachów płaskich

Domy z płaskim dachem znowu wracają do łask. Minimalne wykończenie i geometryczne kształty konstrukcji, które można dzięki nim uzyskać, podobają się dziś wielu ludziom i są zgodne z aktualnymi trendami. Zanim jednak zdecydujemy się na zamontowanie tego typu dachu, musimy wiedzieć, że wymaga on specjalnego sposobu odwodnienia, który niestety obarczony jest ryzykiem wielu błędów. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Celowe zaniżanie natężenia opadów deszczu

Firmy oferujące systemy odwadniania dachów płaskich często stosują zabiegi mające zawyżyć koszty instalacji - nie wszyscy podchodzą do tego jednak uczciwie. Jednym ze sztandarowych przykładów “naginania” rzeczywistości w tym przypadku, jest zawyżanie ilości wody, która może być odprowadzana z konkretnego dachu. Ilość wód opadowych, które ma bowiem odprowadzić system odwadniający dach płaski, ma bezpośredni związek z wielkością i jej kosztem. Błędem jest tutaj zaniżanie przyjętego natężenia opadów deszczu, które taka instalacja może “ponieść”. Jakie mogą być skutki takich działań, z łatwością można sobie wyobrazić. Niedopasowanie takiej instalacji do rzeczywistego natężenia opadów, prędzej czy później będzie prowadzić do przelewania się wody na elewację, a co za tym idzie - powolnego jej niszczenia. To samo dotyczy także konstrukcji dachowej, która może się uszkodzić, a ostatecznie nawet zerwać.

Wpusty o nieprawidłowych parametrach

Drugim poważnym błędem, który może zdarzyć się podczas projektowania czy montażu instalacji odprowadzającej wodę z dachu płaskiego, jest tzw. przemiarowywanie wpustów. Wpusty posiadają pewną przyjętą wartość nominalną, która osiągana jest, kiedy zalane zostaną one do konkretnej wysokości. Wpusty o dużej wysokości zalania mogą znacznie obciążać konstrukcję dachu, może wystąpić też sytuacja, kiedy wartość nominalna nie będzie osiągana w ogóle, bo wysokość zalania będzie wyżej niż miejsce położenia tzw. wpustu awaryjnego. Koniecznie sprawdźmy więc, czy parametry wpustów są zgodne z określonymi normami.

Nieszczelna hydroizolacja

Podczas montowania systemu odwadniania dachu płaskiego istotne jest także zachowanie szczelności paroizolacji. Czasami, w celu obniżenia kosztów, firmy stosują wpusty bez szczelnego połączenia z hydroizolacją, co jest oczywistym błędem, gdyż służy ona ochronie izolacji termicznej dachu przed przenikaniem pary wodnej z pomieszczenia, dzięki czemu zapobiega powstawaniu grzybów oraz niszczeniu. Trzeba pamiętać, że izolacja o niskiej wydajności przekłada się na zwiększanie kosztów ogrzewania czy klimatyzacji. Niektórzy tańsi wykonawcy oferują usługę założenia systemu odwadniania dachu płaskiego z paroizolacją o niewystarczającym poziomie szczelności - warto więc uważać także na ten element.