Odprowadzenie wody z rynien. Jak poprawnie odprowadzić wodę deszczową?

Prawidłowe odprowadzanie wód opadowych z dachu to nie tylko kwestia komfortu i estetyki, ale także istotny wymóg prawny, któremu podlega każdy właściciel nieruchomości. Niezawodny system rynnowy w połączeniu z właściwie zaprojektowaną instalacją do przejmowania deszczówki to gwarancja wydajnego i bezpiecznego odwodnienia połaci dachowych. Sprawdź, jak właściwie odprowadzać wodę z rynny i wybierz najlepszą metodę dla siebie!

Odwodnienie dachu – dlaczego jest takie ważne?

Współcześnie montaż rynny na budynku wydaje się tak oczywistym rozwiązaniem, że wiele osób nie zawraca sobie głowy różnymi aspektami odwodnienia. Rynny dachowe po prostu są i już. Tymczasem orynnowanie z PVC, miedzi czy stali spełnia szereg istotnych zadań:

  • pomaga skutecznie odprowadzać wody opadowe,

  • eliminuje powstawanie błota i zacieków,

  • zapobiega zawilgoceniu murów,

  • wyklucza ryzyko zalania posesji sąsiada, ulicy czy chodnika,

  • pozwala na wykorzystanie deszczówki do własnych celów.

Montaż rynny… i co dalej? Najpopularniejsze metody odprowadzania deszczówki

Jak widzisz, rola systemu rynnowego i samych rynien jest nie do przecenienia. Jego „praca” kończy się kilkanaście centymetrów nad poziomem gruntu – w tym miejscu za przejmowanie wody deszczowej z rynny zaczyna odpowiadać odpowiedni system oprowadzający. Najpopularniejsze możliwości odwadniania dachu płaskiego, dwu- lub wielospadowego, to obecnie:

  • rozprowadzanie wody po terenie działki własnej,

  • przyłącze do kanalizacji deszczowej,

  • montaż zbiorników na deszczówkę.

Rozprowadzanie wód opadowych do gruntu

Właściciel nieruchomości może odprowadzać nadmiar wody opadowej do gruntu, korzystając ze specjalnego systemu skrzynek rozsączających. Montowane pod ziemią, odpowiadają za stopniowe przesiąkanie cieczy do gruntu. Niestety, w sytuacji, gdy teren działki ma duży spadek w jednym kierunku, lub gdy grunt charakteryzuje się słabą przepuszczalnością, orynnowanie z zastosowaniem skrzynek rozsączających może okazać się niemożliwe. Na szczęście zostają inne alternatywy.

Podłączenie do kanalizacji deszczowej

Jedną z nich jest podłączenie systemu rynnowego do zbiorczej sieci sanitarnej, która odpowiada za odprowadzanie wód opadowych. Skorzystanie z niej wymaga wykonania projektu oraz może wiązać się z dodatkowymi opłatami za użytkowanie kanalizacji. Niestety, nie wszędzie właściciele budynków mają dostęp do kanalizacji deszczowej, która wciąż pozostaje domeną dobrze rozwiniętych obszarów miejskich.

Magazynowanie deszczówki w zbiornikach

Trzecim sposobem na legalne odwodnienie dachów płaskich i wielospadowych, dającym możliwość wykorzystania deszczówki, jest jej odprowadzanie za pomocą rynien do specjalnych zbiorników, umieszczanych na gruncie lub pod ziemią. Taką wodę możesz wykorzystywać, np. do mycia samochodu, mebli ogrodowych, podlewania ogrodu czy trawnika.

Odpowiedni system rynnowy to podstawa!

Jak widzisz, sposobów na odprowadzanie wody z dachu jest wiele. My przedstawiliśmy trzy najpopularniejsze. Warto jednak pamiętać, że aby rynny dachowe pracowały efektywnie i wydajnie, niezbędny jest ich odpowiedni dobór i profesjonalny montaż. W ofercie Galeco znajdziesz solidne systemy rynnowe PCV oraz stalowe, w najmodniejszych kolorach i przystępnej cenie. Sprawdź asortyment i zyskaj fachową pomoc w doborze idealnego orynnowania dla Twojego domu.