Osadnik - istotny element w konserwacji orynnowania

Efektywnie działający system odprowadzania wody deszczowej to nie tylko rynny oraz rury spustowe. Do orynnowania często potrzebne są dodatkowe elementy – w zależności od budowy orynnowania, często niezbędne. Jednym z takich elementów jest osadnik rynnowy.

Osadnik rynnowy – zwany także czyszczakiem – to element absolutnie niezbędny w sytuacji, gdy wodę z rynien odprowadza się do studzienek, kanalizacji deszczowej lub rozsączalni. Łączy on bowiem system rynnowy z kanalizacją, umożliwiając przy tym skuteczne odprowadzanie deszczówki. Pełnią one funkcję rewizji – wychwytując zanieczyszczenia. Co więcej, zapewnia także łatwy dostęp do rury spustowej oraz rury kanalizacyjnej. Dzięki temu zanieczyszczenia łatwo usunąć – wystarczy usunąć podnosząc pokrywę. Osadnik rynnowy zapobiega więc zapychaniu kanalizacji deszczowej i studni chłonnych.

Na rynku dostępne są osadniki rynnowe wykonane z polipropylenu, które pasują do szerokiego spektrum rur: 53, 75, 82, 90, 105, 110 i 125 mm. Są one łatwe w montażu, a ich cena waha się od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych.

Tak jak osadnik rynnowy jest dziś powszechnie stosowany oraz funkcjonalny, tak zdecydowanie odchodzi się od elementu systemu odprowadzania wody, który przez setki lat odpowiadał za usuwanie deszczówki z dachu. Rzygacze – czy też gargulce – które znane są archeologom i historykom od czasów najdawniejszych, dziś wykorzystywane są tylko w bardzo specyficznym budownictwie. Najprościej rzecz ujmując, rzygacz to ozdobne zakończenie rynny dachowej, pozwalającej deszczówce swobodnie spływać. Są one montowane na rurze spustowej kilka metrów nad ziemią. Woda trafiająca do rzygacza w sposób widowiskowy tryska z paszczy potwora.

Współczesne rzygacze najczęściej wykonane są z blachy miedzianej lub cynkowej i przyjmują formę fantastycznych zwierząt – najczęściej smoków lub gargulców – bądź lwów.