Podbitka czy nadbitka dachowa - co wybrać?

Osoby, którym zależy zarówno na estetycznym wykończeniu dachu, jak i lepszej ochronie konstrukcji, mogą sięgnąć po rozwiązania – szczególnie popularne są zaś podbitki i nadbitki.

Różnica między podbitką i nadbitką kryje się już w samych nazwach. Choć obydwie osłaniają konstrukcje dachu, podbitka dachowa montowana jest pod krokwiami, nadbitka zaś nad. Ta pierwsza zabudowuje konstrukcję dachu w tej części, która wystaje poza obrys domu i tworzy swojego rodzaju skrzynię osłaniającą. Nadbitka zasłania natomiast te części dachu, które znajdują się ponad krokwiami.

Wybór między jednym a drugim rozwiązaniem jest uzależniony w dużej mierze od potrzeb estetycznych oraz możliwości finansowych. Opcją tańczą jest nadbitka - przy konstrukcji podbitkowej zużywa się bowiem zdecydowanie więcej materiału, jest też nieco trudniejsza w montażu. Nadbitkę można natomiast wykonać wraz z budową dachu, dzięki czemu nie podnosi znacząco kosztów montażu. Podsufitka zaś instalowana jest dopiero wtedy, kiedy wykończona zostanie elewacja domu, co może być zaletą dla osób, którym zależy na rozkładaniu kosztów budowy na etapy.

Jeśli chodzi o trwałość, nadbitka wydaje się być wyborem lepszym. Jej mocne ukrycie w konstrukcji dachu sprawia, iż nie są one narażone na działanie czynników atmosferycznych. Zdecydowanie rzadziej wymaga ona w związku z tym konserwacji. Podbitka, która zaś stanowi zewnętrzną część okapu jest ciągle narażona na działanie deszczy, śniegu oraz słońca.

Ostatnie trendy w budownictwie wskazują, iż popularna podbitka jest coraz częściej wybierana przez nadbitkę – inwestorzy wybierają ją ze względu na lekkość oraz naturalnie wyeksponowaną strukturę drewna. Nadbitka bardzo dobrze sprawdza się więc w domach utrzymanych w tradycyjnym klimacie oraz klasycznej estetyce.

W przypadku podbitki czy nadbitki nie ma oczywistej odpowiedzi na pytanie: co jest lepsze. Wybierając jedno z rozwiązań, bierze się zwykle pod uwagę estetykę oraz finanse – to one decydują o ostatecznym kształcie dachu. Któreś z rozwiązań jednak warto zastosować. Osłonięta konstrukcja dachu jest bowiem gwarancją jego wytrzymałości.