Podbitka dachowa – najczęściej zadawane pytania

1. Jakie funkcje pełni podbitka dachowa?

Podbitka dachowa lub inaczej podsufitka to element wykończeniowy dachu, który widoczny jest od spodu okapu dachowego. Pełni ona głównie funkcję ochronną i izolacyjną. Chroni więźbę dachową i krokwie przed nadmiernym nasłonecznieniem, zawilgoceniem podczas obfitych opadów, a także zapobiega powstawaniu gniazd ptaków i owadów. Dzięki ograniczeniu dostępu powietrza do styku konstrukcji dachu z murem podbitka dachowa stanowi również izolację miedzy tymi elementami. Podsufitka dachowa posiada również walory estetyczne i wpływa pozytywnie na całościowy wygląd budynku.

2. Czy montaż podbitki jest konieczny?

Podbitka dachowa nie jest elementem konstrukcyjnym dachu czy całego budynku, ale pełni przede wszystkim funkcje ochronne i estetyczne. Dlatego też wykonawcy i producenci podbitek zalecają ich montaż.

Inwestor jednak nie ma obowiązku zabudowy okapu dachowego. Podejmując taką decyzję należy jednak pamiętać o tym, aby wszelkie wystające drewniane elementy takie jak krokwie itp. zostały odpowiednio wyczyszczone oraz zaimpregnowane. Niestety taki zabieg nie zagwarantuje nam całkowitej ochrony okapu przed zawilgoceniem, nasłonecznieniem czy też przed ingerencją ptaków i owadów.

3. Jaki zastosować materiał?

Inwestorzy coraz częściej zwracają szczególną uwagę na estetykę budynków, co również ma wpływ na wybór materiału wykończenia okapu dachowego.

Podbitka z drewna – jest to najczęstszy sposób zabudowy okapu. Taką podsufitkę wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Jej montaż wymaga specjalistycznych umiejętności oraz odpowiedniego przygotowania elementów, a już zamontowana podbitka musi być czyszczona i konserwowana co kilka lat.

Podbitka z tworzywa sztucznego – jest to forma zabudowy okapu, która zyskuje sobie coraz większą popularność. Na rynku istnieją podsufitki z PVC, sidingu lub płyt drewnopochodnych. Ich największą zaletą jest łatwy i szybki montaż, a także odporność na warunki atmosferyczne i brak konieczności konserwacji.

Podbitka z blachy – okap można również zabudować za pomocą blachy, która używana jest do obórki blacharskiej podczas prac dekarskich na dachu. Wykonanie tego typu prac należy powierzyć specjaliście, który w umiejętny sposób zabezpieczy wszystkie elementy dachowe. 

4. Jak dobrać podsufitkę do projektu domu?

Z uwagi na walory estetyczne i dekoracyjne, podsufitkę należy dobierać kolorystycznie do tzw. stolarki okiennej i wykończeniowej lub do koloru dachu i orynnowania. Umiejętnie dobrany kolor podbitki dachowej może podkreślić wygląd i nowoczesność budynku.

Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorystyczna bejc i lakierów do drewna, które można zastosować w przypadku podbitki drewnianej. Natomiast w przypadku podbitki z tworzywa sztucznego wybór kolorystyczny jest równie szeroki, gdyż producenci co roku prześcigają się w nowych rozwiązaniach.