Podbitka dachowa z wentylacją - ratunek w starciu z wilgocią

Jedną z najbardziej istotnych kwestii podczas montażu podbitki dachowej jest wentylacja, czyli umożliwienie przepływu powietrza dzięki specjalnym otworom. O czym należy pamiętać przed zakupem materiałów i przystąpieniem do pracy?

Swoboda przepływu powietrza

Wentylacja podsufitki zapobiega niszczeniu dachu pod wpływem wilgoci. Szczelina wentylacyjna powinna znajdować się pomiędzy pokryciem dachu a warstwą jego wstępnego krycia. Przepływ powietrza w szczelinie możliwy jest dzięki otworom pozostawionym na dole nad obróbką blacharską okapu oraz u góry kalenicy, nad gąsiorami. Okap odpowiada za wyprowadzanie kropel wody do rynien, dzięki czemu wilgoć jest skutecznie odprowadzana na zewnątrz.

Zgodnie z przyjętymi normami, minimalna wielkość wlotu powietrza to 200 cm³ poprzecznego przekroju wentylacyjnego na  1m.b. okapu oraz 0,2% powierzchni dachu, który ma podlegać wentylacji. Przestrzeń znajdującą się pod okapem zabudowuje się zwykle za pomocą podbitki dachowej - i tutaj właśnie powinny znajdować się wspomniane otwory wentylacyjne. Podczas montażu podsufitki warto pamiętać o tym, że wielkość otworów wentylacyjnych zależy od materiału, z którego jest ona wykonana. Przykładowo, w przypadku stalowej podbitki wloty powietrza należy umieszczać w mniejszej odległości od siebie, powinny być one także nieco większe. Podsufitka z drewna nie jest z kolei tak “wymagająca” - tutaj otworki mogą być mniejsze i rzadziej rozstawione.

Wentylacja doskonała, czyli podbitka z perforacjami

Czy montując podbitkę dachową z wentylacją powinniśmy zwracać specjalną uwagę także na system orynnowania? Okazuje się, że zwykle rynny nie mają tutaj większego znaczenia - mogą być one wykonane z różnorodnych materiałów i występować w różnych kształtach. Sprawdzą się więc tutaj np. rynny “standardowe”, o profilu półokrągłym, ze stali lub PVC oraz wiele innych. W Galeco dodatkowo wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów - przykładowo, jeśli w budynku zamontowany został system kwadratowy Galeco STAL2 łącznie z maskownicą zakrywającą rynny, w jej dolnej części od razu przewidzieliśmy miejsce na montaż podbitki. Klienci mają możliwość zainstalowania tam dowolnego rodzaju podsufitki, np. z drewna lub PVC (choć szczególnie zalecamy montaż podbitki dachowej Galeco DECOR). Zakładając podbitkę, trzeba oczywiście pamiętać o wentylacji - podsufitki Galeco wyposażone są w dwa rodzaje paneli: pełne oraz z tzw. perforacjami, czyli właśnie otworkami wentylacyjnymi. Chcąc poprawnie zamontować taką podsufitkę, panele z perforacjami należy układać pomiędzy pełnymi panelami w układzie “co trzy”. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniego stopnia wentylacji, dzięki czemu będzie można zapomnieć o problemie nadmiernej wilgoci w dachu.