Półokrągłe czy kwadratowe – jakie rynny wybrać?

Montaż systemu rynnowego to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. Pełni funkcję ozdobną, ale przede wszystkim ma za zadanie odprowadzać wodę spływającą z połaci dachowej. Przy jego zakupie większość osób kieruje się rodzajem materiału, z którego wykonane są rury oraz ich wymiarami. Jednak dziś trzeba stanąć przed jeszcze jednym dylematem – wyborem pomiędzy rynnami półokrągłymi a prostokątnymi/kwadratowymi. Z tego wpisu dowiesz się, czy różni je coś więcej niż tylko forma oraz na którą z nich się zdecydować. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów firmy Galeco!

Czy rynny kwadratowe są lepsze od półokrągłych?

Zacznijmy od parametrów technicznych, bo mają kluczowe znaczenie przy wyborze systemu rynnowego. Tworzące go rury muszą być odporne na duże różnice temperatur i promieniowanie UV, a do tego uszkodzenia mechaniczne. Istotna jest też wydajność orynnowania, które powinno skutecznie odprowadzać całą deszczówkę nawet w czasie intensywnych opadów. Z tego powodu wymiary rynny, jej przekrój, dobiera się do powierzchni połaci dachowej.

Czy kształt ma wpływ na solidność oraz efektywność działania systemu rynnowego? Jak twierdzą specjaliści firmy Galeco, zdecydowanie najważniejsza jest jakość materiałów, z jakich wykonane są rury. Istotny jest również prawidłowy montaż, który należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta orynnowania. Zarówno rynny prostokątne, kwadratowe, jak i półokrągłe, można instalować na każdym budynku, niezależnie od wielkości połaci dachowej. W przypadku pierwszej formy jedynym ograniczeniem jest kształt dachu.

Rynny prostokątne/kwadratowe przeznaczone są do dachów o nieskomplikowanym kształcie

Zarówno wykonane z PCV, jak i metalowe rynny kwadratowe/prostokątne są odpowiedzią rynku na nowy trend w architekturze. Nowoczesne domy coraz częściej projektuje się w stylu skandynawskim. Budynki takie charakteryzują się prostą bryłą, którą wieńczy dach o nieskomplikowanym kształcie. To właśnie do nich najlepiej pasuje orynnowanie o takim przekroju.

W przeciwieństwie do wersji półokrągłej pozioma i spustowa rynna kwadratowa mocowana jest bez użycia łączników regulowanych. Oznacza to, że rury można prowadzić wyłącznie po liniach prostych i na zagięciach o kącie 90°.

Jakie są zalety rynien prostokątnych?

Jeśli planujesz budowę nowoczesnego domu o prostej bryle, powinieneś rozważyć wybór rynien kwadratowych lub prostokątnych. Skutecznie odprowadzają wodę, a do tego:

  • doskonale komponują się z minimalistycznymi budynkami,
  • mogą być ukryte w elewacji lub stać się ozdobą okapu dachowego,
  • schowane za specjalną maskownicą są świetnie zabezpieczone przed silnymi podmuchami wiatru i innymi czynnikami atmosferycznymi – firma Galeco udziela aż 35 lat gwarancji na takie systemy, np. STAL2.

Zamawiaj rynny od sprawdzonego producenta

Jak widzisz, wybór kształtu orynnowania zależy głównie od formy dachu budynku. Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na wymiary. Rynna prostokątna, kwadratowa lub półokrągła musi być dobrana do powierzchni połaci dachowej. Oprócz tego zawsze stawiaj na produkty od dobrych producentów – najlepiej skorzystaj z oferty naszej firmy Galeco! Proponujemy najlepsze na rynku systemy rynnowe. Poznaj wszystkie dostępne rozwiązania i już dziś złóż zamówienie.