Przeciekająca rynna - co robić?

System rynnowy ma chronić elewację przed powstawaniem zacieków. Działanie wilgoci na materiał budowlany może być bowiem naprawdę niszczycielskie, a trzeba wiedzieć, że wcale nie tak łatwo poradzić sobie później z takim problemem. By jednak rynny działały odpowiednio, muszą być one bardzo szczelne. Niestety, czasami zdarza się, że mimo naszych starań dochodzi do przecieków. Jak sobie z nimi poradzić?

Po czym poznać, że rynny są nieszczelne? Najlepiej przyjrzeć się, czy gdzieś na elewacji nie pojawiają się mokre ślady (można zrobić to, samodzielnie nalewając wody do rynien i zatykając na chwilę odpływ bądź bacznie przyjrzeć się budynkowi w deszczowy dzień). Jeśli zauważymy niepokojące symptomy, zacznijmy przeciwdziałać im jak najszybciej - nie można dopuścić, by wilgoć przedostawała się coraz głębiej! Zanim jednak przystąpimy do naprawy nieszczelnego systemu, postarajmy się sprawdzić, co mogło spowodować te problemy - dzięki temu będziemy mogli skuteczniej zapobiec im w przyszłości.

Dlaczego rynna przecieka?

Jedną z najczęstszych przyczyn nieszczelności w systemach rynnowych są ruchy termiczne rynien - zwłaszcza, gdy jeden fragment systemu wystawiony jest na działanie promieni słonecznych, a inny zacieniony został np. przez stojące nieopodal drzewo. Nierównomierne nagrzewanie się orynnowania może powodować powstawanie nieszczelności na łączeniach - bo stykające się fragmenty rynny nie mają dokładnie takich samych rozmiarów, mimo że w momencie zakładania przylegały do siebie idealnie. Przyczyną przecieków mogą być także powszechne błędy montażowe, związane np. ze zbyt małymi zakładami na połączeniach. Do podobnych problemów dochodzi zwykle w systemach, w których wymieniano jakąś część - np. nową rynnę powieszono na starych hakach. W takiej sytuacji, nieszczelność może być spowodowana tym, że średnice rynien od różnych producentów mogą się minimalnie różnić, mimo że w opisie produktów wynosiły tyle samo. Pod wpływem ruchów termicznych, rynna może wysunąć się ze złączki, a w tym miejscu będzie potem dochodzić do przecieków. Trzeba oczywiście wziąć także pod uwagę fakt, że w czasie wyjątkowo gwałtownych nawałnic, rynny mogą zostać uszkodzone mechanicznie.

Sposób na zażegnanie kryzysu

Jak więc poradzić sobie z problemem nieszczelnych rynien? Jeśli doszło do niewielkiego uszkodzenia mechanicznego na ich powierzchni, można zastosować specjalny produkt uszczelniający (jego głównym składnikiem aktywnym może być np. kauczuk). Jeżeli powodem przeciekania jest zaś odłamany lub pęknięty zaczep złączki, powinniśmy spróbować usunąć uszczelkę lub skorygować ułożenie rynny i przesunąć złączkę. Gdy powyższe sposoby nie pomagają - pozostaje nam wymienić nieszczelny fragment. Pamiętajmy jednak, żeby kupić go od tego samego producenta, co wcześniej. Tylko to daje nam gwarancję, że w systemie zachowana zostanie ciągłość, a wszystkie części będą miały dokładnie takie same wymiary. Dzięki temu możemy mieć pewność, że orynnowanie będzie stabilne i odporne na wysuwanie się elementów.