Rodzaje dachów

Dach - to główna, górna część budynku, która jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym. Zadaniem dachu jest przykrycie i ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Pokrycie dachowe może być wykonane z różnych materiałów, najczęściej stosuje się dachówkę, blachodachówkę lub blachę na rąbek stojący. Samo wykonanie i rozdaj pokrycia coraz częściej stanowi ważny element estetyczny i dekoracyjny, który wpływa na wizualny odbiór całego budynku. Nie bez znaczenia jest sam kształt dachu. W Polsce najczęściej spotyka się dachy wielospadowe, które pod względem konstrukcyjnym są najbardziej skomplikowane. Natomiast coraz chętnej inwestorzy decydują się na prostą i oszczędną formę budynku z dachem dwuspadowym, również bez okapów, lub nowoczesnym dachem płaskim.

Niezależnie od pokrycia dachowego, kształtu dachu, na uwadze trzeba mieć odpowiednie odprowadzenie wody deszczowej z całej jego powierzchni. W tym miejscu specjaliści i wykonawcy powinni odpowiednio dobrać system rynnowy. Do większości dachów spadowych z powodzeniem można zastosować każdy rodzaj rynny tzn. o przekroju półokrągłym np. Galeco PVC lub Galeco STAL albo o przekroju kwadratowym np. Galeco STAL2. 

Do dachów bez tradycyjnego okapu, gdzie dach zlicowany jest ze ścianą, nowoczesne budownictwo stosuje rynny ukryte np. z systemu Galeco BEZOKAPOWY. Rynna zakryta jest metalową maskownicą, natomiast cały spust schowany jest w warstwie ocieplenia. Taki zabieg należy przewidzieć już na etapie projektowania budynku, co jest gwarancja poprawnego montażu systemu rynnowego i zachwycającego efektu końcowego budynku po wykonaniu elewacji.

Natomiast przy dachach płaskich nie stosuje się tradycyjnych rynien. Woda z całej powierzchni doprowadzana jest albo za pomocą systemów podciśnieniowych albo za pomocą wpustu dachowego, który odprowadza wodę przez kosz zlewowy do rury spustowej.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne typu dachów, z którymi spotykamy się na terenie Polski.