Planując zakup systemu rynnowego, należy wiele uwagi poświęcić jego wydajności. Wielkość przekroju tworzących go rur powinna być bowiem dobrana pod kątem powierzchni dachu, z którego ma odprowadzać wodę. Jednak, aby spełniał swoją funkcję, musi być także prawidłowo zamontowany. Jednym z ważniejszych, związanych z tym aspektów, jest zachowanie spadku poziomych rynien dachowych.
Jaki powinien on być i czy zawsze jest konieczny? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania! Specjaliści firmy Galeco podpowiadają, jakie nachylenie zastosować zarówno przy klasycznym orynnowaniu okrągłym, jak i prostokątnym w wersji bezokapowej lub z maskownicami – sprawdź już teraz!
Czy poziome rynny dachowe zawsze trzeba montować ze spadkiem?
Panuje dość powszechne przekonanie, że orynnowanie dachu zawsze powinno mieć zachowany niewielki spadek w kierunku odpływów. Jest to zrozumiałe, gdyż takie działanie ma na celu wykorzystanie grawitacji do zwiększenia efektywności odprowadzania wody. Jednak, jak podkreślają specjaliści naszej firmy, Galeco, jedynie montując klasyczne okrągłe rynny dachowe trzeba zwracać uwagę na ich nachylenie.
Z kolei w przypadku systemów bezokapowych oraz ukrytych, gdy do dachu mocuje się rury o profilu prostokątnym, jest to niewskazane. Wynika to z ukrywania takiej instalacji za maskownicami, które mogą się odkształcać i nawet uszkadzać, gdy znajdują się na orynnowaniu ze spadkiem. Co więcej, zbyt duże nachylenie nierzadko nawet całkowicie uniemożliwia montaż tych elementów – pojawiają się trudności z ich prawidłowym zapięciem w zamkach znajdujących się na hakach doczołowych.
Producenci systemów bezokapowych oraz ukrytych z maskownicami zalecają więc, aby dachowe rynny prostokątne montować poziomo lub z nachyleniem wynoszącym maksymalnie 1 mm na każdy metr długości. Jeśli natomiast zdecydujesz się na klasyczne orynnowanie z rurami o okrągłym profilu, powinieneś instalować je ze spadkiem – jakim konkretnie?
Montaż okrągłych rynien dachowych – jakie nachylenie jest zalecane?
Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że w przypadku orynnowania niekorzystny jest zarówno spadek zbyt mały, jak i zdecydowanie za duży. W pierwszej sytuacji w rynnach dachowych dość szybko zaczną się odkładać zanieczyszczenia zmywane z dachu przez wodę opadową. Z kolei za mocne nachylenie może nadać deszczówce zbyt dużą prędkość, co przy intensywnych opadach grozi jej przelewaniem się na zakrętach orynnowania. Jaki spadek jest więc idealny?
Jak już wiesz, prostokątne rynny bezokapowe oraz ukryte należy układać nawet całkowicie w poziomie lub ewentualnie z nachyleniem 0,1%. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby od czasu do czasu kontrolować ilość zanieczyszczeń nagromadzonych w instalacji poziomej i w razie konieczności usuwać je. Z kolei w przypadku rur okrągłych, stosując nasze dachowe systemy rynnowe, np. Galeco STAL, montuj je ze spadkiem na poziomie 0,3%.
Jednocześnie pamiętaj, aby zawsze zapoznać się z instrukcją montażu dołączoną do wybranego przez Ciebie orynnowania, zarówno klasycznego, jak i bezokapowego czy ukrytego z rurami o profilu prostokątnymi. W niektórych przypadkach zalecenia związane z nachyleniem mogą być bowiem inne.
Jak obliczyć spadek rynny dachowej dla konkretnego przypadku?
Informacja o nachyleniu wynoszącym 0,3% mówi niewiele w zakresie tego, jak konkretnie powinien wyglądać montaż rynny dachowej w danym przypadku. Z tego powodu przed wzięciem się do pracy musisz wykonać proste obliczenie.
Załóżmy, że planujesz zainstalować poziome orynnowanie – okrągłe lub ewentualnie prostokątne, ale bez maskownic – o długości 8 metrów np. od rogu budynku do odpływu. Aby ustalić nachylenie rury na tym odcinku, musisz powyższą wartość przemnożyć przez 0,3%, co w naszym przykładzie da 0,024 m. Dla ułatwienia sobie pracy uzyskany wynik przelicz na milimetry, mnożąc go razy 1000 – w powyższym przypadku będą to 24 mm. Analogicznie, jeśli byłyby to dachowe rynny bezokapowe i chcesz je układać z maksymalnym dopuszczalnym spadkiem 0,1%, nachylenie wyniosłoby 8 mm.
Jak montować rynny ze spadkiem?
Być może zastanawiasz się teraz, jak uzyskany z powyższego obliczenia wynik wcielić w życie? Skąd wiedzieć, że pozioma rynna dachowa okrągła czy np. prostokątna bezokapowa zostanie zamontowana z prawidłowym nachyleniem na każdy metr długości? Jak informują specjaliści naszej firmy Galeco, wyznaczenie sobie wymaganego spadku jest bardzo proste. Wystarczy jedynie:
- zamocować początkowy oraz ostatni hak rynnowy na danym odcinku, przykręcając ten drugi odpowiednio niżej względem pierwszego (zgodnie z wyliczeniem nachylenia dla danego fragmentu orynnowania),
- rozciągnąć linkę pomiędzy powyższymi mocowaniami,
- przykręcić pozostałe haki na wysokości wyznaczonej przez linię utworzoną ze sznurka.
Postaw na nowoczesne rynny dachowe Galeco
Skoro już wiesz, jaki spadek powinno mieć poziome orynnowanie, pozostaje Ci już tylko kupić odpowiednią instalację odprowadzającą wodę z dachu. W tym celu już dziś zapoznaj się z ofertą naszej firmy. Oferujemy rynny dachowe wykonane z metalu oraz bardzo solidnego tworzywa PVC. Znajdziesz u nas zarówno systemy rynnowe z rurami okrągłymi, jak i prostokątnymi w wersji bezokapowej lub ukrytej za maskownicami. Skontaktuj się z naszym doradcą aby uzyskać wsparcie w wyborze i złożyć zamówienie!