Rynny kwadratowe Galeco

Rynny kwadratowe to alternatywa dla tradycyjnego półokrągłego kształtu orynnowania. W Polsce istnieje kilku producentów, którzy oferują Klientom takie rozwiązanie. Jednym z nich jest firma Galeco, która jako pierwsza wprowadziła rynnę kwadratową w ujęciu systemowym, co oznacza, ze również rury spustowe, narożniki, odpływy oraz inne kształtki mają kwadratowy profil, co pozwala całościowo dopasować orynnowanie do nowoczesnej bryły budynku. Dodatkową zaletą tego nowoczesnego rozwiązania jest zastosowanie maskownicy, za pomocą której można ukryć rynnę zrównując ją z krawędzią dachu zarówno z okapem jak i bez. Maskownica montowana jest na zatrzask w hakach doczołowych i jest elementem, który można w każdej chwili zdemontować i przeprowadzić prace konserwatorskie rynny.
Rynny kwadratowe z wykorzystaniem całego systemu orynnowania można wykorzystać w dwojaki sposób. W przypadku systemu Galeco STAL2, który dedykowany jest nowoczesnym domom z okapem, rynny oraz rury spustowe montuje się na zewnątrz elewacji. Do zasłonięcia rynny stosuje sie maskownicę maskownica podsufitkową, której dolna część wyprofilowana jest w kształt litery „J” co umożliwia wsuniecie do niej panelu podsufitki dachowej z systemu Galeco NOVA. Po przejściu rurą spustową przez panel podsufitki pozostałe elementy pionu spustowego instalowane są tak samo jak w przypadku systemów rynnowych o profilu półokrągłym.

Drugim systemem, w którym wykorzystuje się rynnę kwadratową, jest system Galeco BEZOKAPOWY zwany potocznie systemem bezokapowym. Jest on dedykowany nowoczesnemu budownictwu, o zwartych, prostych bryłach. Instalacja takiego rozwiązania jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku tradycyjnych systemów rynnowych, gdyż montaż rynny oraz całego pionu spustowego odbywa się w elewacji budynku, co wymaga odpowiedniego projektu architektonicznego. W systemie bezokapowym stosuje się maskownicę doczołową, którą również zatrzaskuje się w dolne zamki haków doczołowych.

Oba systemy rynnowe Galeco są innowacyjnymi rozwiązaniami, które wykorzystują kwadratowy profil rynny oraz rury spustowej i mogą być zastosowane w tzw. tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym oraz w nowoczesnych designerskich projektach.