Rynny ukryte w elewacji do systemu bezokapowego - wady i zalety
Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w szczelne i wytrzymałe orynnowanie, które chroni ściany i fundamenty przed zbieraniem się wilgoci. Budowa nowoczesnych domów bez tradycyjnych okapów, w których rynny są ukryte w elewacji, to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale zyskujące na popularności wśród architektów oraz inwestorów. Taka koncepcja ma zarówno mocne, jak i słabsze strony. Z artykułu dowiesz się o zaletach i wadach systemu do odprowadzania wody opadowej z dachów bezokapowych. Zapraszamy do lektury!
Dachy bez tradycyjnego okapu – jakie mają zalety?
W sensie techniczno-technologicznym dachy bezokapowe to konstrukcje, których okap kończy się na równi ze ścianami zewnętrznymi budynku – nie wystaje poza ich zarys. Takie rozwiązanie sprawia, że bryła obiektu jest zwarta, spójna i elegancka. Idealnie nadaje się do tworzenia nowoczesnych "stodół" – domów inspirowanych zabudowaniami gospodarczymi. Wśród najważniejszych zalet takiej koncepcji zabudowy należy wymienić w szczególności brak:
-
niepotrzebnego zacienienia,
-
miejsca do zagnieżdżania się gryzoni, szkodników, owadów,
-
powstawania mostków termicznych w górnej kondygnacji budynku,
-
konieczności zabezpieczania okapu podsufitką.
Ponadto, dzięki zastosowaniu tego rodzaju dachu zachowana zostaje ciągłość izolacyjna w całym domu. W rezultacie koszty ogrzewania i eksploatacji budynku są niższe. Aby system bezokapowy prawidłowo funkcjonował, należy pamiętać o zaprojektowaniu i montażu odpowiedniego układu do odwadniania, w którym istotną rolę odgrywają nowoczesne rynny i wytrzymałe akcesoria.
Specyfika orynnowania w konstrukcji dachu bezokapowego
Istotą tego typu rozwiązania do odprowadzania zalegającej cieczy jest rynna ukryta w elewacji budynku. W praktyce jest ona montowana tuż pod krawędzią dachu bezokapowego. Orynnowanie zakrywane jest specjalną maskownicą, którą można dobrać kolorystycznie do pokrycia dachowego, aby stworzyć spójną całość. Rury spustowe są natomiast prowadzone w warstwie izolacyjnej fasady.
Zalety rynien bezokapowych
Prawidłowo zamontowane rynny bezokapowe zapewniają szczelność instalacji. Kolejną zaletą tego orynnowania jest jego uniwersalność. Rozwiązanie to może zostać wykorzystane w domu z każdym typem fasady.
Ten rodzaj układu do odwadniania może zostać dodatkowo wyposażony w kable grzewcze, które zapobiegają gromadzeniu się śniegu, lodu i zamarzaniu wody w rynnach. Dzięki temu zabezpieczony jest zarówno cały system odprowadzania deszczówki, jak i elewacja, która jest szczególnie narażona na zalania oraz zacieki. Przewody grzejne to dobra inwestycja chroniąca dom przed kosztownymi zniszczeniami oraz przedłużająca żywotność orynnowania.
Należy także pamiętać o walorach estetycznych. Wkomponowanie rynny w elewację budynku tak, aby była ona niewidoczna, to funkcjonalność i elegancja w jednym.
Czy rynny ukryte w elewacji mają wady?
Niewidoczna rynna ukryta w elewacji, jak każdy element odwadniania dachu, musi być solidna i wytrzymała. Tylko materiał wysokiej jakości o wieloletniej trwałości mechanicznej pozwoli uniknąć zalania, zawilgocenia i uszkodzenia ścian oraz fundamentów.
Niekiedy problemem może być montaż, który wymaga prawidłowego umieszczenia rur wpustowych w warstwie termoizolacyjnej fasady. Właściwie zainstalowane rynny w elewacji są gwarancją bezpieczeństwa dla domu i jego mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że decyzja o miejscu montażu poszczególnych elementów orynnowania powinna zostać podjęta już na etapie projektowania domu i systemu odprowadzania wody.
Galeco BEZOKAPOWY – nowoczesny system do odprowadzania wody z dachu
Do odwadniania dachów firma Galeco poleca nowoczesny system BEZOKAPOWY. Specyfiką tego innowacyjnego rozwiązania jest kwadratowy kształt rynny i rury spustowej. Pierwszy element jest ukryty pod maskownicą. Drugi schowany w izolacyjnej warstwie elewacji. Układ rynnowy jest niewidoczny z zewnątrz. Żaden element nie wystaje poza obręb budynku, co pozwala na zachowanie spójności bryły architektonicznej
Zalety i właściwości systemu Galeco
Układ do odwadniania budynków bezokapowych jest połączeniem PVC – najbardziej ekonomicznego materiału gwarantującego wysoką jakość użytkowania oraz stali ocynkowanej – pokrytej powłoką polimerową zapewniającą wieloletnią trwałość. Elementy wykonane z tych komponentów odznaczają się ponadprzeciętną odpornością na korozję, mechaniczne uszkodzenia i niekorzystne warunki pogodowe.
Dzięki prostokątnemu profilowi orynnowanie jest bardziej wydajane niż tradycyjne, półokrągłe rynny. System Galeco BEZOKAPOWY to uniwersalny produkt, który może zostać wykorzystany w budownictwie mieszkalnym – w ramach orynnowania domów w zabudowie jedno- i wielorodzinnej. Sprawdzi się również w obiektach przemysłowych i handlowych.
Nowatorskie rozwiązania techniczne Galeco są prawnie chronione w Urzędzie Patentowym.
Elementy składowe bezokapowego systemu rynnowego Galeco
Oprócz kwadratowych rynien na system Galeco składają się również specjalnie zaprojektowane haki doczołowe posiadające zamki w dolnej części. Pozwala to zatrzasnąć maskownicę, którą można łatwo zdemontować w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich i serwisowych. Jej barwa jest dobierana do pokrycia dachu lub elewacji, aby zapewnić spójną kolorystycznie konstrukcję. Maskownica montowana jest techniką zakładkową za pomocą tzw. wystających listków. Szczelność połączenia rynien o profilu prostokątnymi zapewnia innowacyjny, doczołowy łącznik dylatacyjny.
Nowoczesne, bezokapowe systemy rynnowe – postaw na sprawdzonego producenta
W budynku bez okapu kluczową rolę odgrywa instalacja rynnowa, która ma zapewnić skuteczną ochronę konstrukcji przez zalaniem i zawilgoceniem. Warto zatem skorzystać z produktów sprawdzonego producenta. Jako lider na rynku orynnowania proponujemy różne instalacje do odprowadzania wody opadowej. Do odwadniania dachów polecamy nowoczesny system Galeco BEZOKAPOWY. Kwadratowe rynny dachowe i rury spustowe ukryte są w elewacji, co pozwala na zachowanie spójności bryły obiektu. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej innowacyjnej oferty!