Sposób na czyste rynny

Sprawnie działający system rynnowy to podstawa bezpieczeństwa naszego domu, dlatego też należy regularnie przeprowadzać konserwacje i czyszczenie rynien oraz rur spustowych. Dla wielu takie zabiegi mogą z pozoru wydawać się zbędne, przecież rynna to tylko kawałek plastiku czy metalu. Otóż nic bardziej błędnego. System rynnowy, choć z pozoru odprowadza tylko wodę opadową, zabezpiecza tym samym dach i elewację budynku przed zawilgoceniem oraz nieestetycznymi zaciekami. Brak sprawnie działającego systemu rynnowego może być powodem uciążliwych szkód, których likwidacja wymaga niemałych nakładów finansowych, dlatego zaleca się konserwację i czyszczenie rynien co najmniej dwa razy do roku na wiosnę i w jesieni przed nastaniem zimy.

Czyszczenie mechaniczne

W rynnach i rurach spustowych mogą gromadzić się różne zanieczyszczenia takie jak błoto, liście, igliwie czy szyszki, które skutecznie mogą blokować ujście wody. Tworzące się w nich podczas chłodnych miesięcy zatory lodowe, mogą powodować rozsadzanie i pękanie, a także odkształcenia rynien i rozszczelnienie połączeń. Dlatego pierwszym krokiem powinno być mechaniczne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń najlepiej miękką szczotką, która nie będzie rysować powłoki rynien (niedopuszczalne jest stosowanie szczotki drucianej).

Czyszczenie wodą

Następnie należy przy pomocy węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej obficie spłukać rynny i rury spustowe, aby dokładnie wyczyścić orynnowanie. W ten sposób można również sprawdzić czy w miejscu łączenia rynny system jest szczelny, czy nie tworzą się tzw. „oczka wodne” świadczące o nienaturalnym wygięciu rynien

Konserwacja systemu rynnowego

Kolejnym krokiem są wnikliwe oględziny całości systemu i sprawdzenie powierzchni rynien i rur spustowych oraz połączeń i mocowań uszczelek, które mogły zostać uszkodzone. Należy pamiętać, aby podczas prac konserwatorskich nie przemywać uszczelek substancjami chemicznymi, takimi jak mydło czy detergenty. W przypadku wystąpienia ewentualnych uszkodzeń powierzchni ochronnych w systemach stalowych, należy je wyczyścić i zamalować zaprawką, co pozwoli uniknąć rdzy.

Prawidłowo zamontowany system rynnowy będzie spełniał swoją funkcję ochronną przez wiele długich lat pod warunkiem, że regularnie będzie on czyszczony i konserwowany, co z pewnością zabezpieczy każdego właściciela domu przed przykrymi niespodziankami oraz zbędnymi wydatkami finansowymi.