System kabli grzejnych – gwarancja ochrony rynien

W okresie niskich temperatur oraz intensywnych opadów śniegu rynny narażone są na szereg niebezpieczeństw związanych z zaleganiem śniegu i tworzeniu sie czopów lodowych w rurach spustowych. Kolejnym zagrożeniem są ciężkie sople lodowe, które mogą spowodować uszkodzenia, a nawet oberwanie elementów orynnowania. Aby zapobiegać takim zimowym nieprzyjemnym niepodziankom, system rynnowy należy wzbogacić o system kabli grzejnych.

Najważniejszą funkcją przewodów grzejnych jest zapobieganie gromadzeniu się lodu oraz śniegu, a także zamarzaniu wody w rurach spustowych oraz rynnach. Dzięki temu chroniony jest nie tylko sam system odprowadzania deszczówki, ale także elewacja, narażona na zalania oraz zacieki spowodowane przelewaniem się wody z zatkanych rur.

 

Ochrona rynien i rur spustowych

System kabli grzejnych zapobiega gromadzeniu się śniegu i loduoraz zamarzaniu wody w rynnach i rurach spustowych. Dedykowane szczególnie do rynien kwadratowych z systemu Galeco BEZOKAPOWY oraz Galeco STAL2. Można je również stosować w tradycyjnych rynnach półokrągłych.

 

Łatwy montaż

Oferowane przez Galeco kable grzejne można ciąć na placu budowy na wymaganą długość, co ułatwia dobór przewodu do odległości ogrzewanego elementu na etapie instalacji. Długość określonych obwodów powinna być dobrana przez elektryka zgodnie z instrukcją montażu 

Oferta Galeco została niedawno poszerzona o kolejny produkt – system kabli grzejnych SelfTec PRO. Jest to zaawansowany, samoregulujący się system ochrony przeciwzamarzaniowej, osiągający maksymalną temperaturę pracy wynoszącą +65oC. Jest to technologia bardzo bezpieczna oraz ekologiczna, ponieważ wzrost mocy grzejnej ma miejsce tylko w tym miejscu, w którym spada temperatura. Przewodom więc nie grozi przegrzanie dlatego mogą bez przeszkód stykać się i krzyżować. Co więcej, ogrzewanie włącza się automatycznie, gdy temperatura spadnie do poziomu ustawionego na regulatorze.

Kable grzejne świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku rynien kwadratowych w systemie Galeco BEZOKAPOWY. Są one szczególnie ważne w tym systemie z uwagi na schowaną rurę spustową w elewacji budynku – zmniejszają bowiem ryzyko powstawania zatorów lodowych, chronią przed powstawaneim niesczelnosci, pęknięciem rury i zaleniem ewelacji budynku. Zastosowanie systemu kabli grzejnych w systemie Galeco BEZOKAPOWY jest jednym z warunków gwarancyjnych. 

Instalacja systemu kabli grzejnych jest stosunkowo prosta. Są one montowane za pomocą specjalnych klamer mocujących kable do rynien oraz rur spustowych. W przypadku budynków wielopiętrowych niezbędna będzie linka z mocowaniami. Odległość między mocowaniami nie powinna przekraczać 30-40cm. Aby skutecznie działać muszą zostać ułożone na całej długości odpływu wody, aż do momentu opuszczenia instalacji rynnowej. Proponowane przez Galeco przewody grzejne są wygodne w pracy – ciąć można je na placu budowy.

Aby mieć pewność, ze system rynnowy zostanie dobrze ogrzany, najczęściej kładzie się równolegle dwa rzędy kabli. W mniejszych rynnach i rurach spustowych (szerokość średnicy # 12cm) oraz regionach, gdzie zimy nie są bardzo srogie, wystarczy jeden przewód. W systemie Galeco BEZOKAPOWY oraz Galeco STAL2 ze względu na swoją specyfikę zaleca się stosowanie przewodów ułożonych podwójnie.

Przewody grzejne to dobra inwestycja – chroni dom przed kosztownymi zniszczeniami oraz przedłuża żywotność orynnowania. Warto więc go zainstalować nie tylko tam, gdzie zimy są mroźne, długie oraz śnieżne.